49 obserwujących
196 notek
664k odsłony
  1980   0

Koniec

Pamiętam czerwone kałuże i strugi krwi na zaśnieżonych drogach [...]. Słychać było płacz, lament, błagania schwytanych [...].

Widziałam więc to piekło na ziemi i widzę do dziś... i słyszę, bo w czasie mordów krzyczeli ludzie, ryczały krowy i wyły psy.

Pamiętam to piekło na ziemi! Zewsząd strzały, ogień, krzyki i jęki konających.

Kiedy dobiegliśmy na wzgórza, zatrzymaliśmy się na chwilę. Stąd widać było doskonale palące się nasze budynki we wsi. [...] Wtedy uzmysłowiliśmy sobie, że przeżyliśmy piekło i śmierć.

To, co zobaczyłem na własne oczy, było straszne. Wszędzie zgliszcza, dopalające się zabudowania i smugi czarnego dymu snujące się po ziemi. Wszędzie pełno zwęglonych ciał ludzkich, martwego bydła, koni, krów, świń i psów. Wokół straszliwy smród. Nie było czym oddychać. Nad zniszczoną wsią krążyły stada kruków.

...wykopano ogromny dół, gdzie składano ciała pomordowanych. [...] Ludzie zbiegli się z całej okolicy, by rozpoznać swych najbliższych. Jedni rwali sobie włosy z głowy, kobiety spazmowały, inni biegali jak opętani, wołali o pomstę do nieba, płakali, krzyczeli.

Kiedy skończyliśmy odmawiać druga bolesną część świętego różańca, mama pobłogosławiła nas i dała nam święte obrazki. Ja dostałem obrazek z Aniołem Stróżem, który przeprowadza przez wąską kładkę położoną nad rwącą rzeką dwoje małych dzieci. Z nim to przeszedłem przez śmierć do życia, bym mógł teraz zdać Światu relację z tych zbrodni.

EUGNE__1.jpg

Doznane przeżycia pozostały na zawsze w pamięci. Często jednak zadaję sobie i innym pytanie, jak mogło dojść do takiego zwyrodnienia, ludobójstwa prawie w środku Europy Kto ponosi za to odpowiedzialność? Dlaczego jeszcze do dziś te zbrodnie są przemilczane?

_________

Szanowni Czytelnicy mojego blogu! W swoim kronikarstwie dotarłszy do marca 1945 r. zamykam rozdział zwany ludobójstwem OUN i UPA. Jak zaświadczają powyższe fragmenty wspomnień, była to prawdziwa apokalipsa, koniec świata jakim były Kresy Południowo-Wschodnie. W prywatnym proteście przeciw gloryfikowaniu sprawców tej apokalipsy zacząłem pisać ten blog.

Nacjonaliści ukraińscy dokonywali co prawda zbrodni także po marcu 1945 r., ale odbywało się to na znacznie mniejszą skalę niż wcześniej. Nie mam już sił, by zagłębiać się w opisy kolejnych mordów – dlatego znacząco ograniczam swoje blogowanie. Najważniejsze, co miałem do opisania – opisałem.

Spieszę uspokoić, że nie ogłaszam całkowitego zaprzestania pisania. Będę wciąż publikować miesięczne podsumowania. Być może z czasem zmienią się one w dwumiesięczne albo kwartalne. Być może, jeśli dostatecznie zirytuje mnie znana czytelnikom blogu gazeta, napiszę jakiś tekst polemiczny. Możliwe, że wrzucę jakąś retrospekcję albo informację o jakimś ważnym wydarzeniu. W dalszym ciągu będę odpowiadał na komentarze. Najważniejsze, że pozostaną w sieci moje teksty – tu na S24 i na Maddogowie, gdzie skopiował je za moją zgodą Mad Dog. Z tego co wiem, nie zniknie także blog na TXT.

Gdy startowałem ponad 2 lata temu, trwała ciemna „banderowska noc”. Przez te 2 lata zdarzył się chyba cud – sprzed granicy Polski przepędzono rajd ku czci faszysty i zbrodniarza, powstają ulice imienia ofiar ludobójstwa, sejmiki wojewódzkie potępiają UPA, hołd ofiarom oddaje Sejm RP. Sprawa trafiła na forum międzynarodowe – Parlament Europejski potępił Banderę, o polskie ofiary upomnieli się ostatnio Żydzi. Nawet jeśli przyczyniłem się do tego w minimalnym stopniu, odczuwam niesamowitą satysfakcję.

Jednak niech nie myślą neobanderowskie diabły, że spocznę na laurach! Pojawiają się nowe wyzwania, przy których blednie praca wykonana na blogu. Coś czuję, że powoli zbliża się koniec banderyzmu.

______
 

Wykorzystano fragmenty relacji następujących świadków: Michał Szuba (Czerwonogród), Jan Zaleski (Korościatyn), Honorata Dancewicz (Puźniki), Piotr Warchał (Barysz), Bogusława Czyżewska (Matyjowce), Tadeusz Gładki (Hucisko), Wanda Gośniowska (Huta Pieniacka), Władysław Guściora (Szerokie Pole), Zofia Drużka (Szerokie Pole), Józef Pater (Rumno), Zbigniew Iłowski (Palikrowy), ks. Józef Mróz (Barysz), Urszula Modelska (Rublin), Maria Siekierka (Toustobaby), Szczepan Siekierka (Toustobaby), Jan Białowąs (Ihrowica), Włodzimierz J. Baczyński (Ćwitowa), Helena Łysiak (Rybno), s. Władysława (Nyrków), Aniela Zając (Szerokie Pole), Janina Marciniak (Derżów),Józef Stankiewicz (Hucisko), Ludwik Fijał (Łanowce), Józef Wojczyszyn (Piłatkowce), Maria Buczkowska (Huta Pieniacka), Stefania Wierzbicka (Huta Pieniacka), Józefa Pacholik (Puźniki), Wiktoria Zdebiak (Olchowczyk), Karolina Dmuchowska (Ciemierzyńce), Maria Szpetkowska (Berezowica Mała), Izabela Krysta (Sokołów), Józef Matusiak (Dżurów), M. J. Ostapczuk (Huta Pieniacka), Janina Trznadel (Podkamień), Henryk Kloc (Wola Ostrowiecka), Józef Skotnicki (Petlikowce Stare).

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura