0 obserwujących
86 notek
52k odsłony
102 odsłony

Biurokracyjny amok - zapłacimy wszyscy

Wykop Skomentuj1

Biurokracyjny amok

Ustawa o "żużytym sprzecie elektrycznym" nakłada na przedsiębiorców, wprowadzających taki sprzęt na rynek, obowiązki sprawozdawcze. 

Zaklasyfikowanie sprzętu do poszczególnych grup, obliczenie ilości i wagi jest czynnością żmudną i pracochłonną, dlatego powstały programy komputerowe wspomagające przedsiębiorców.

Kiedy wszystko wydawało się już poukladane i rozliczenia były generowane szybko i bezproblemowo, ustawodawca w biurokracyjnym amoku wprowadził zmiany wymagające korekty sprawozdań z trzech ostatnich okresów rozliczeniowych.

Niestety programy komputerowe nie pomogą w tym przypadku, wszystko trzeba robić ręcznie.

Masa zmarnownego czasu i pieniędzy po stronie przedsiębiorców, konieczność zmiany deklaracji i być może również rozliczeń finansowych.

Gdyby takie działania wprowadził okupant rozumiałbym - niszczenie konkurencji w podbitym kraju, pokazanie głupiej i bezwzględnej siły.

Dlaczego i po co polski rząd wprowadza konieczność ponownego składania deklaracji, które zostały złożone zgodnie z obowiązujacym prawem - nie rozumiem!

_

Poniżej wezwanie z firmy obsługującej rozliczenia zużycia sprzętu elektrycznego

Szanowni Państwo,

W związku z wejściem w życie, od 01.01.2018 r., Załącznika nr 1 do Ustawy z dnia 15 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, konieczna jest zmiana klasyfikacji wprowadzanego, przez Państwa, sprzętu.

W celu zgodnego z przepisami, rozliczenia Państwa Firmy, prosimy o przesłanie deklaracji o masie wprowadzonego sprzętu według nowej klasyfikacji za lata 2015, 2016 i pierwszą połowę 2017 r., w nieprzekraczalnym terminie do 10 listopada 2017 roku zgodnie z poniższymi instrukcjami
_W załączniku oznaczonym nazwą Państwa Firmy znajdują się zadeklarowane przez Państwa dane o wprowadzonym sprzęcie z lat: 2015, 2016 i pierwszej połowy 2017 r., które będą podstawą do wypełnienia deklaracji.__
_W trzech załącznikach: nr 22015, 22016 i 22017 znajdują się przygotowane do wypełnienia wzory deklaracji uwzględniające nową klasyfikację sprzętu.__
_W załączniku nr 3 znajduje się nowa klasyfikacja sprzętu według Ustawy.
_W załączniku nr 4 znajduje się schemat ułatwiający klasyfikację sprzętu według nowych zasad.

_Prosimy o wypełnienie deklaracji z załączników nr 2
2015, 22016 i 22017. Wypełnione deklaracje zarówno w postaci pliku excela, jak i ich skanów z podpisem i pieczątką, prosimy przesłać

UWAGA:

  • Łączna ilość sztuk i masy, które zadeklarują Państwo w danym roku, zgodnie z nową klasyfikacją, musi się zgadzać z ilościami z załącznika oznaczonego nazwą Firmy.
    _- Wprowadzenie B2C (sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych) za dany rok (suma ilości sztuk i masy) z załącznika oznaczonego nazwą Firmy musi być zgodna z sumą ilości sztuk i masy sprzętu B2C za dany rok w nowej deklaracji z załącznika nr 2.
    _- Wprowadzenie B2B (sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych) za dany rok (suma ilości sztuk i masy ) z załącznika oznaczonego nazwą Firmy musi być zgodna z sumą ilości sztuk i masy sprzętu B2B za dany rok w nowej deklaracji z załącznika nr 2.UWAGA:

Może się okazać, że sprzęt dotychczas klasyfikowany w jednej grupie będzie klasyfikowany według nowej klasyfikacji sprzętu w kilku grupach np.:

  • Odkurzacz (dotychczasowa grupa 2.1) może być sklasyfikowany zarówno w nowej grupie 4 (jeśli jeden z jego wymiarów zewnętrznych przekracza 50 cm) jak i w grupie 5 (jeśli żaden z wymiarów zewnętrznych nie przekracza 50 cm)
  • Oprawy oświetleniowe (dotychczasowe grupy 5.1 lub 5.6) mogą być sklasyfikowane zarówno w nowej grupie 4 (jeśli jeden z ich wymiarów zewnętrznych przekracza 50 cm) jak i w grupie 5 (jeśli żaden z wymiarów zewnętrznych nie przekracza 50 cm)
  • Jednocześnie sprzęt z wielu dotychczasowych grup i rodzajów (zabawki, narzędzia) może teraz znaleźć się w jednej (np. w grupie 5 – sprzęt małogabarytowy)_
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka