-ab- -ab-
114
BLOG

Biurokracyjny amok - zapłacimy wszyscy

-ab- -ab- Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Biurokracyjny amok

Ustawa o "żużytym sprzecie elektrycznym" nakłada na przedsiębiorców, wprowadzających taki sprzęt na rynek, obowiązki sprawozdawcze. 

Zaklasyfikowanie sprzętu do poszczególnych grup, obliczenie ilości i wagi jest czynnością żmudną i pracochłonną, dlatego powstały programy komputerowe wspomagające przedsiębiorców.

Kiedy wszystko wydawało się już poukladane i rozliczenia były generowane szybko i bezproblemowo, ustawodawca w biurokracyjnym amoku wprowadził zmiany wymagające korekty sprawozdań z trzech ostatnich okresów rozliczeniowych.

Niestety programy komputerowe nie pomogą w tym przypadku, wszystko trzeba robić ręcznie.

Masa zmarnownego czasu i pieniędzy po stronie przedsiębiorców, konieczność zmiany deklaracji i być może również rozliczeń finansowych.

Gdyby takie działania wprowadził okupant rozumiałbym - niszczenie konkurencji w podbitym kraju, pokazanie głupiej i bezwzględnej siły.

Dlaczego i po co polski rząd wprowadza konieczność ponownego składania deklaracji, które zostały złożone zgodnie z obowiązujacym prawem - nie rozumiem!

_

Poniżej wezwanie z firmy obsługującej rozliczenia zużycia sprzętu elektrycznego

Szanowni Państwo,

W związku z wejściem w życie, od 01.01.2018 r., Załącznika nr 1 do Ustawy z dnia 15 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, konieczna jest zmiana klasyfikacji wprowadzanego, przez Państwa, sprzętu.

W celu zgodnego z przepisami, rozliczenia Państwa Firmy, prosimy o przesłanie deklaracji o masie wprowadzonego sprzętu według nowej klasyfikacji za lata 2015, 2016 i pierwszą połowę 2017 r., w nieprzekraczalnym terminie do 10 listopada 2017 roku zgodnie z poniższymi instrukcjami
_W załączniku oznaczonym nazwą Państwa Firmy znajdują się zadeklarowane przez Państwa dane o wprowadzonym sprzęcie z lat: 2015, 2016 i pierwszej połowy 2017 r., które będą podstawą do wypełnienia deklaracji.__
_W trzech załącznikach: nr 22015, 22016 i 22017 znajdują się przygotowane do wypełnienia wzory deklaracji uwzględniające nową klasyfikację sprzętu.__
_W załączniku nr 3 znajduje się nowa klasyfikacja sprzętu według Ustawy.
_W załączniku nr 4 znajduje się schemat ułatwiający klasyfikację sprzętu według nowych zasad.

_Prosimy o wypełnienie deklaracji z załączników nr 2
2015, 22016 i 22017. Wypełnione deklaracje zarówno w postaci pliku excela, jak i ich skanów z podpisem i pieczątką, prosimy przesłać

UWAGA:

  • Łączna ilość sztuk i masy, które zadeklarują Państwo w danym roku, zgodnie z nową klasyfikacją, musi się zgadzać z ilościami z załącznika oznaczonego nazwą Firmy.
    _- Wprowadzenie B2C (sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych) za dany rok (suma ilości sztuk i masy) z załącznika oznaczonego nazwą Firmy musi być zgodna z sumą ilości sztuk i masy sprzętu B2C za dany rok w nowej deklaracji z załącznika nr 2.
    _- Wprowadzenie B2B (sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych) za dany rok (suma ilości sztuk i masy ) z załącznika oznaczonego nazwą Firmy musi być zgodna z sumą ilości sztuk i masy sprzętu B2B za dany rok w nowej deklaracji z załącznika nr 2.



UWAGA:

Może się okazać, że sprzęt dotychczas klasyfikowany w jednej grupie będzie klasyfikowany według nowej klasyfikacji sprzętu w kilku grupach np.:

  • Odkurzacz (dotychczasowa grupa 2.1) może być sklasyfikowany zarówno w nowej grupie 4 (jeśli jeden z jego wymiarów zewnętrznych przekracza 50 cm) jak i w grupie 5 (jeśli żaden z wymiarów zewnętrznych nie przekracza 50 cm)
  • Oprawy oświetleniowe (dotychczasowe grupy 5.1 lub 5.6) mogą być sklasyfikowane zarówno w nowej grupie 4 (jeśli jeden z ich wymiarów zewnętrznych przekracza 50 cm) jak i w grupie 5 (jeśli żaden z wymiarów zewnętrznych nie przekracza 50 cm)
  • Jednocześnie sprzęt z wielu dotychczasowych grup i rodzajów (zabawki, narzędzia) może teraz znaleźć się w jednej (np. w grupie 5 – sprzęt małogabarytowy)_
-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka