21 obserwujących
492 notki
345k odsłon
  699   0

20 lipca 1944 roku- nieudacznik von Stauffenberg w akcji

Historia zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu to dla polskiego czytelnika rzecz wielce pouczająca. Niemiecka armia i policja uchodzą w naszym kraju za instytucje działające z perfekcyjną skutecznością. Gdy czyta się o zamachu Stauffenberga trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z bandą wyjątkowo niekompetentnych nieudaczników zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Po pierwszych klęskach na froncie wschodnim grupa niemieckich oficerów dochodzi do wniosku, że trzeba by w tej sytuacji coś zrobić. Najlepiej zabić Hitlera bo to on wszystkiemu jest winien gdyż generalicja chciała dobrze a nie wyszło bo kapral mieszał się do wszystkiego. Jak się zabija fuhrera to wszystko będzie cacy i zawrze się pokój z aliantami. Oczywiście wszystkie tereny podbite zostaną w rękach Niemców. Nonsens tych założeń bije w oczy gdyż należało to zrobić w 1938 roku tym bardziej, że Abwehra miała możliwości techniczne przeprowadzenia takiego zamachu. Przedstawiciele pruskiej kasty oficerskiej najpierw umożliwili Hitlerowi dojście do władzy, potem popierali jego obłędne pomysły a gdy wreszcie doszli do wniosku, że to sprawy idą niezupełnie po ich myśli było już za późno.  

Sama historia spisku to czysta farsa, spiskowcy jeżdżą sobie po całej Europie i namawiają wyższych oficerów do udziału w usunięciu fuhrera tysiącletniej Rzeszy. Większość odmawia twierdząc, że ma na głowie nacierających Rosjan. Inni kręcą i wahają się, nieliczni się zgadzają ale i oni zaczynają hamletyzować. A co robi RSHA- stworzony przez reichsfuhrera SS Himmlera Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy w skład którego wchodzi wywiad SD, tajna policja Gestapo i policja kryminalna Kripo? Otóż nic, monstrualna organizacja mająca na koncie miliony ofiar w ogóle nie zauważa spiskowców, którzy działają prawie jawnie. Mało tego, szef Kripo Artur Nebe też do nich przystępuje. Jako dowódca jednej z Einsatzgruppen operujących w Rosji odpowiedzialny za wymordowanie tysięcy Żydów. Ciekawostką jest, że w 1939 roku to właśnie on prowadził dochodzenie w sprawie zamachu na Hitlera dokonanego przez stolarza Georga Elsera, który samodzielnie skonstruował i podłożył bombę w monachijskiej piwiarni gdzie miał przemawiać Hitler. Jak widać policja zbrodnicza wcale nie musi być skuteczna.

Sam zamach 20 lipca 1944 to popis wyjątkowego nieudacznictwa w wykonaniu pułkownika von Stauffenberga. Arystokrata ale o mentalności typowego Niemca według którego Polacy to „ niewiarygodny motłoch, bardzo dużo Żydów i mieszańców. Naród, który aby się dobrze czuć, najwyraźniej potrzebuje batoga. Tysiące jeńców przyczynią się na pewno do rozwoju naszego rolnictwa. Niemcy mogą wyciągnąć z tego korzyści, bo oni są pilni, pracowici i niewymagający”. W kwietniu 1943 roku został ciężko ranny, stracił lewe oko, dłoń i dwa palce u lewej reki. Następnie został szefem Sztabu Armii Rezerwowej i opracował plan puczu o kryptonimie Valkiria.

20 lipca z racji swojej funkcji Stauffenberg zjawił się na nardzie w Wilczym Szańcu na Mazurach, w teczce miał dwie bomby z których nie wiadomo dlaczego uruchomił tylko jedną. Być może zapomniał. Po jego wyjściu z Sali konferencyjnej jeden z generałów przestawił teczkę. Hitler został jedynie lekko ranny drzazgami z rozbitego eksplozją stołu i ogłuszony. Cały plan legł w gruzach a Stauffenberg i spiskowcy zostali straceni. Gdyby Stauffenberg zamiast dwóch bomb włożył do teczki dwie cegły a następnie używając trzech palców które mu zostały rzucił nimi w fuhrera to efekt byłby większy.

Cały ten groteskowy spektakl pokazujący jak w soczewce całą niemiecką głupotę i zadufanie dzisiaj w Niemczech traktowany jest jak święto narodowe. Towarzyszy temu dziwna narracja według której Hitler wziął się nie wiadomo skąd i nie wiadomo jak zdobył w demokratyczny sposób władze w Niemczech. A Niemcy jak wiadomo stali się pierwszymi ofiarami mitycznych nazistów. Nieudacznik Stauffenberg uważający Polaków za bydło zaś traktowany jest jak bohater. No cóż jaki naród tacy bohaterowie.


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura