31 obserwujących
137 notek
217k odsłon
  2196   0

Minister Sawicki będzie zdymisjonowany?

Tweet Janusza Palikota
Tweet Janusza Palikota

"Według mojej wiedzy, Sawicki dziś po południu zostanie zdymisjonowany" - napisał na Twitterze Janusz Palikot. "Porażająca wiedza…" – odpowiedział mu rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.  Dziś o godz. 16.00 władze PSL mają się spotkać z ministrem rolnictwa, a dwie godziny później zaplanowano konferencję prasową wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował dziennikarzy, że jeżeli dziś nie dojdzie do dymisji Marka Sawickiego, to jego ugrupowanie zgłosi jutro wniosek o wotum nieufności dla ministra rolnictwa. - Jeżeli ten wniosek będzie odrzucony to będziemy mieli do czynienia z ignorancją podstawowych zasad - mówił.

Sprawa ma związek z ujawnieniem przez "Puls Biznesu" zapisu rozmowy dwóch ludowców Władysława Łukasika i Władysława Serafina. Łukasik mówił m.in. o licznych nieprawidłowościach, jakich miały się dopuścić osoby związane z Markiem Sawickim, ministrem rolnictwa. 

Wczoraj treść nagrania ujawnionego przez „PB” analizowali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Po dokonaniu analizy biuro skierowało do prokuratora generalnego zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa ws. sprawowania nadzoru właścicielskiego przez Agencję Rynku Rolnego nad podległymi jej spółkami.

Dziś także ma zapaść decyzja prokuratury białostockiej w sprawie ewentualnego wszczęcia śledztwa w sprawie składania fałszywych zeznań przez ministra Sawickiego.

Łukasik podczas rozmowy z Serafinem sugeruje, że szef resortu rolnictwa skłamał podczas składania zeznań jako świadek w postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości przy zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników ARR. Sprawę prowadziła właśnie białostocka prokuratura, która w 2009 r. skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Łukasikowi i innemu szefowi ARR Bogdanowi T. Obydwaj są oskarżeni o przekroczenie uprawnień. Najbliższa rozprawa jest zaplanowana na 24 sierpnia. W tej sprawie Marek Sawicki zeznawał już jako świadek. Kilkakrotnie miał zaprzeczyć w sądzie, aby naciskał na oskarżonych prezesów ARR w celu zatrudniania konkretnych osób.

Minister rolnictwa przebywał na urlopie. Waldemar Pawlak odwołał go z urlopu w trybie pilnym.

Źródło: "Puls Biznesu", gazeta.pl, onet.pl

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale