Osowa22 Osowa22
296
BLOG

Październik będzie suchy i lekko ciepły

Osowa22 Osowa22 Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Powoli zbliżamy się do października po bardzo gorącym wrześniu, który przyniósł wręcz rekordowe temperatury. Jaki będzie więc drugi miesiąc meteorologicznej jesieni?

Tegoroczny wrzesień zapamiętamy na długo, gdyż jego anomalia zakręci się w okolicach powyżej 3,5 stopnia powyżej normy, więc będzie rekordowa. Dodatkowo ostatni tydzień ma być również bardzo ciepły z temperaturami przekraczającymi nawet 25 stopni, co w trzeciej dekadzie września zdarza się już naprawdę bardzo rzadko. Dodatkowo będzie również sporo słońca i sucho, więc aura wręcz wymarzona jak na początek astronomicznej jesieni, która rozpoczęła się w sobotę rano.

Tymczasem już za niespełna tydzień czeka nas październik. W ostatnich latach październiki nas również rozpieszczały. Było sporo słońca i dosyć ciepło jak na ten miesiąc. Zwłaszcza rok temu w drugiej części października zamiast częstszych przymrozków mieliśmy napływ bardzo ciepłych mas powietrza. Ładne październiki z Babim Latem i złotą polską jesienią były też w 2021, 2019 i 2018 roku. W tym roku również zapowiada się na to, że dziesiąty miesiąc w roku uraczy nas takimi ładnymi dniami.

Pierwsza dekada miesiąca zapowiada się wręcz z przedłużeniem pogody z września. Powinno być dosyć ciepło i słonecznie. Również w drugiej dekadzie czeka nas sporo dni z Babim Latem, ale będzie już znacznie chłodniej niż w pierwszej części, choć spadków temperatur w dzień poniżej 12-14 stopni nie powinniśmy się obawiać. Także będzie mało opadów, co jeszcze bardziej powiększy panującą posuchę od września. Jedynie co może nam już przeszkadzać, to coraz więcej mgieł, które są charakterystyczne dla tego okresu i zgniłych wyżów.

Zmiany szykują się po 18-20 października, a więc w sam raz na trzecią dekadę miesiąca. Nie jest wykluczone, że wówczas czeka nas pierwszy poważniejszy incydent ze śniegiem i jego opadami nawet nizinach. Dodatkowo też wraz ze wzrostem cyrkulacji strefowej mogą pojawić się w drugiej lub trzeciej dekadzie miesiąca 1-2 większe wichury z niżami wtórnymi. Także trzecia dekada października zapowiada się więc zupełnie inaczej niż rok temu, która przyniosła jeszcze powiew ciepła. W tym trzeba będzie założyć cieplejsze jesienne kurtki. Koło 5-7 października możliwe jednak 2-3 dni z mniejszymi opadami.

Także październik oprócz trzeciej dekady powinien być miesiącem cieplejszym, choć mogą nam dokuczać już czasami silniejsze powiewy wiatru, poranne mgły i zgniłe wyże. Ostatecznie październik powinien się zapisać około 0,5.-1 stopień powyżej normy wieloletniej. Dodatkowo niestety jak wspomniałem będzie bardzo sucho, a na większe opady trzeba czekać do listopada.

Zapraszam na mój kanał na YT z przepowiedniami - https://www.youtube.com/channel/UCC15epGfRMYokRIY-dXwExw


Osowa22
O mnie Osowa22

https://adriandudkiewicz.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości