Osowa22 Osowa22
207
BLOG

Robotnicy nie głosują na Lewicę

Osowa22 Osowa22 Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
W Polsce jest 5 milionów robotników fabrycznych. Zaledwie 5% z nich głosowało na Lewicę. Warto się dowiedzieć dlaczego.

Wynik Lewicy wśród pracowników fizycznych pozostawia sporo do życzenia. Tylko 5% z ponad pięciu milionów z nich głosowało na koalicję Lewicy w ostatnich wyborach. Większość albo nie poszła do wyborów albo oddała głos na PiS i Konfederację. A przecież podczas ostatniej kampanii wyborczej Lewica bardzo wiele mówiła o sprawach pracowniczych. Domagała się między innymi likwidacji umów śmieciowych oraz wzmocnienia Państwowej Inspekcji Pracy tak, aby jej kontrole mogły być na przykład nie zapowiedzianie, a nie uzgadnianie wcześniej z pracodawcą. 

Wygląda więc na to, że profil lewicowego wyborcy bardzo się zmienił. Dziś to nie jest już 65-letni emeryt tęskniący za PRL i epoką Gierka. Teraz wyborca Lewica mieszka raczej w większym mieście powyżej 300 tysięcy mieszkańców. To tam Lewica dostała bardzo dobry wynik, nawet powyżej 13%, a w niektórych miejscach jak na Śląsku nawet powyżej 18%. Za to fatalnie wypadła w miejscowościach poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Tam ledwo przekraczała próg wyborczy, co wpłynęło ostatecznie na słaby wynik tej formacji.

Kim jest dzisiaj wyborca Lewicy? Głównie to osoba do 28-30 roku życia, mieszkająca w wielkim mieście powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Pracuje głównie wielkiej korporacji na śmieciówce (jak autor postu) bądź w miejscowym urzędzie za minimalną krajową. Ma liberalne podejście światopoglądowe, domaga się legalnej aborcji, większej integracji z UE, związków partnerskich oraz rozdziału kościoła od państwa. Mieszka głównie z rodzicami, bo nie stać go na wynajęcie drogiego lokum w mieście bądź w mieszkaniu na pokoju razem ze znajomymi.

Oczywiście część takich osób głosuje również na lewicowo-liberalne skrzydło Koalicji Obywatelskiej reprezentowanej przez Rafała Trzaskowskiego, by nie marnować głosu. Co ciekawe jeszcze większe poparcie Lewica ma wśród osób poniżej...18 roku życia. Tutaj jej poparcie dochodzi nawet do 25%. Wygląda więc na to, że obecnie siłą Lewicy nie są osoby starsze głosujące głównie na PiS, ale przede wszystkim osoby młode do 30 roku życia, które znają języki, są tolerancyjni i wiedzą, że świat nie ogranicza się tylko do najbliższego środowiska i Polaka-katolika. 

Oczywiście Lewica powinna również zawalczyć o głosy robotników. Trudno to robić jednak bez swoich mediów. W tegorocznej kampanii wyborczej Lewica jak mówiłem sporo mówiła o sprawach mieszkaniowych i socjalnych, ale nie przebijały się one do głównego nurtu debaty publicznej, no może oprócz mieszkaniówki, która obecnie jest bardzo dużym problemem dla większości ludzi w Polsce, ale też w Europie. Lewicowych mediów w Polsce praktycznie poza Krytyką Polityczną i Okopress nie ma, więc robotnicy na Lewicę nie głosują. Władzę nad mediami sprawuje skrajna prawica, zwłaszcza w internecie, gdzie dominuje Konfederacja.


Zapraszam też na mój kanał na YT z przepowiedniami - https://www.youtube.com/channel/UCC15epGfRMYokRIY-dXwExw

Osowa22
O mnie Osowa22

https://adriandudkiewicz.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka