Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
74 obserwujących
1675 notek
1387k odsłon
  196   0

Ucieczka od wolności, ucieczka od romantyzmu

Studium wspólczesnego człowieka oddaje wiernie książka UCIECZKA OD WOLNOŚCI Autor Erich Fromm

Rok wydania 1941 !

image

Ucieczka od wolności (1941) to część studium o strukturze charakteru współczesnego człowieka i o wzajemnej zależności czynników psychologicznych i socjologicznych. Fromm bada mechanizmy ucieczki od wolności, próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego wolność nie jest dla człowieka wartością absolutną, dlaczego można go bez trudu podporządkować, zniewolić, dlaczego potrzebny mu jest wódz i poczucie identyfikacji z grupą. Nie jest to jednak książka o jakimś konkretnym, nazistowskim czy komunistycznym, zniewoleniu, ale o dobrowolnym poddawaniu się człowieka każdemu zniewoleniu, które daje poczucie bezpieczeństwa i oddala samotność.

Trzeba być artystą aby zrozumieć działania polityków.

Oto przyklad z dawnych lat. Pamiętny rok 1981. Wiosna i zima WOLNOŚCI!

https://www.youtube.com/watch?v=2biCcpNDb-s


A JAK POLSKA SIĘ ODRODZIŁA PO 123 LATACH NIEWOLI


Fragment przemówienia na spotkaniu z warszawskim aktywem partyjnym wygłoszonego 19 marca 1968.


ni pies ni wydra coś na kształt świdra


IPNtv: Taśmy Bezpieki - odc. 70 - Władysław Gomułka

TO PRZECZYTAJ DROGI CZYTELNIUKU CHOCIAŻ BRYG DLA LICEALISTY :

Dziady cz.I, II, II i IV

https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/dziady-czesc-ii-adam-mickiewicz?Theme=Mobile&gclid=EAIaIQobChMI6a_E-NT97AIVDk4YCh3rhw04EAAYASAAEgKhEPD_BwE

Wydanie Dziadów cz. II kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... Chyba nie ma Polaka, który nie znałby tego cytatu. Przedstawiamy Dziady cz. II polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, jeden z najbardziej znanych utworów polskiej literatury, reprezentatywny dla epoki romantyzmu. Historie duchów wzywanych w noc obrzędu Dziadów ostrzegają, pouczają i przekazują odwieczne prawdy o życiu, sprawiedliwości, winie i karze oraz o nienaruszalnych boskich prawach rządzących ludzką egzystencją za życia i po śmierci.

Teraz utwór dostępny w wydaniu lekturowym, z opracowaniem przygotowanym przez doświadczonych nauczycieli - znajdziesz tu szczegółowe streszczenie, plan wydarzeń, charakterystyki bohaterów, a także dokładnie wytłumaczoną problematykę. Twarda oprawa sprawia, że książka jest wyjątkowo trwała, a ponadto znakomicie prezentuje się na półce. Zapraszamy do lektury!

https://www.bryk.pl/lektury/adam-mickiewicz/dziady-cz-iii.streszczenie-szczegolowe

Streszczenie szczegółowe

Prolog

Miejsce: Wilno. klasztor oo. Bazylianów, przerobiony na więzienie stanu. Cela więźnia.

Osoby: Więzień, Anioł Stróż, Duchy nocne, Aniołowie, Duch.

Nad śpiącym Więźniem czuwa Anioł Stróż. Mówi, że na prośbę zmarłej matki Więźnia często przybywał do niego i kierował jego snami, starając się odnaleźć i spotęgować w świadomości śpiącego dobre myśli. Jednak wszelkie te zabiegi nie pomagały, gdyż młodzieńcza dusza “w niepokoju, ale z dumą się budziła” i ciągnęła “pamiątki wyższych światów” w otchłań przyziemności. Anioł widząc to płakał nad młodzieńcem i obawiał się powrotu do nieba oraz spotkania z matką, która z pewnością zapyta o syna. Nagle Więzień budzi się, dostrzega wschodzące słońce i snuje rozważania na temat snu. Twierdzi, że wbrew przekonaniom mędrców sen nie jest ani wspomnieniem, ani grą wyobraźni. Potem zapada w drzemkę. W tym czasie pojawiają się Duchy nocne i próbują uzyskać wpływ na sny Więźnia, a przez to uczynić z niego swego sługę. Anioł zaś mówi, że pobyt w więzieniu jest dla owego nieszczęśnika darem Bożym, gdyż może on tu w samotności rozmyślać o swym przeznaczeniu. Więzień znów budzi się i zastanawia, czy ten, który “bliźnich katuje, więzi i wyrzyna” przypomina sobie rano i pojmuje znaczenie choć jednego ze swych licznych snów. Następnie Więzień ponownie zasypia. Wokół niego toczy się walka szatanów z Aniołami o panowanie nad myślami uwięzionego młodzieńca. Znów budzi się i stwierdza, że będzie wolny. Nie może przypomnieć sobie, skąd ta myśl powstała w jego świadomości, ale nie zastanawia się nad tym problemem zbyt długo. Dochodzi natomiast do wniosku, że ta “wolność” oznacza wygnanie - “zdjęcie kajdanów z rąk i nóg, a wtłoczenie ich na duszę”. Więzień żali się:

“Ja śpiewak - i nikt z mojej pieśni nie rozumie

Nic - oprócz niekształtnego i marnego dźwięku”

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale