Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
169
BLOG

Modelarze z Davos - Kierunek na Zachód

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 4

Pamięci wielkich co kształtowali nasze umysły:

Motto: Stanisław Żurad

Chodziłem kiedyś do modelarni lotniczej w Rynku Starego Miasta Aeroklubu Wrocławskiego.

Mieliśmy wówczas tak znakomitych nauczycieli Przyjaciół Młodzieży jak Stanisław Żurad.

https://muzeumzarnowiec.pl/stanislaw-zurad-malarz/

image

Stanisław Żurad – urodził się w 1922 r. w Kowalewie woj. wielkopolskie, związany z Podkarpaciem (jego rodzice mieszkali w Szebniach koło Jasła). Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził na Polesiu. Gimnazjum ukończył w Prużanach. Od lat dziecięcych przejawiał zainteresowanie do sztuk plastycznych, które ukształtował i rozwinął u młodego Żurada jego stryj mieszkający w Warszawie, przesyłając mu reprodukcje Juliusza Kossaka i Piotra Michałowskiego. W latach 1945-1952 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom w pracowni profesor Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Wiele lat mieszkał we Wrocławiu, gdzie uczył rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym, a także modelarstwa w kilku szkołach. Przez cały czas malował obrazy w ciepłych tonacjach, operując klasycznymi technikami: olej, akwarela, pastel, węgiel i tusz. Do ulubionych tematów artysty należą konie, portrety, pejzaże, stare kościółki i zawody modeli latających. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą: Polska, Francja, Hiszpania, Anglia, Niemcy, Brazylia. Stanisław Żurad największe sukcesy osiągnął w modelarstwie lotniczym, które było jego pasją. Jako pierwszy Polak zdobył srebrny medal w rozegranych w 1958 r. Mistrzostwach Świata w Cranfield (Anglia). W 1973 r. zdobył drużynowe mistrzostwo świata w Wienner Neustad (Austria). Przez 28 lat był w kadrze narodowej modelarzy. Za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Tytuł Mistrza Sportu i Odznaka Modelarstwa, Srebrny Medal GKKF, Srebrny Krzyż Zasługi, Odznaka Budowniczego Wrocławia oraz Honorowy Członek Model Airplane Club Balsa-Bugs w Detroit. Artysta od wielu lat mieszka w Niemczech. Wystawa w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu prezentuje 22 akwarele oraz medale i legitymacje artysty za osiągnięcia w modelarstwie lotniczym. Ponadto można zobaczyć oryginalny model latający z napędem gumowym Stanisława Żurada, z którym zawsze startował w zawodach i osiągnął największe sukcesy sportowe, a także fotografie i artykuły w prasie polskiej i zagranicznej na jego temat.

image

image

image

image

image

To od Niego Anglicy uczyli się latać.

...

Teraz mamy innych modelarzy - wychowankowie Klausa Szwaba i jego żony Hildy.

Specjalnie nie wysilając się zamknęli Naczelnika Państwa Jarosława K. w bańce szklanej.

https://www.mediaexpert.pl/zabawki/lego/lego/lego-ideas-statek-w-butelce-92177?gclid=EAIaIQobChMIwLjyzPWo8wIVkwWiAx3vywsIEAQYBiABEgJu8_D_BwE

image

TĘPNY PRZYSTANEK: PRZYGODA

Uczcij morskie tradycje, budując Statek w butelce z serii LEGO® Ideas. Model ma wiele szczegółów, w tym kajutę kapitana, armaty, maszty, bocianie gniazdo oraz żagle z nadrukiem. Statek można włożyć do butelki zbudowanej z klocków LEGO, która ma korek do zbudowania, woskową pieczęć oraz klocki przypominające wodę w środku, a potem ustawić na podstawce z płytką z nazwą statku („Lewiatan”), globusami oraz wbudowanym niedziałającym kompasem z różą wiatrów i obracającą się igłą. Zestaw zawiera broszurę o fanie, który zaprojektował ten wspaniały, nostalgiczny zestaw, i projektantach LEGO, którzy nad nim pracowali.


LEGO Ideas Statek w butelce 92177

Kumaty nie kumaty CO NIE ZAGLĄDA DO INTERNETU wie tylko tyle ile mu przekazują Jego doradcy i młodsi od niego nauczyciele.

i TYLKO TO DO NIEGO DOCIERA?

NOWA SZKOŁA ŻYCIA

https://www.facebook.com/MZGOVPL

Irmina Anna Kulińska

AUSTRALIA: Oni już mają NOWY PORZĄDEK ŚWIATA!

KOLEJNE ETAPY ZNIEWOLENIA sześć minut, soczyste... https://www.youtube.com/watch?v=VabNoJENQpM

==========================

Cóż jeszcze można dodać? Otóż rzeczywiście spełnia się czarny sen futurologów w szczególność Orwella mówiącego:

"Jeśli chcesz ode mnie otrzymać jakiś obraz z przyszłości to wyobraź sobie but depczący z siłą ludzka twarz, na zawsze, a jedyny morał który można wywieść z tego koszmaru, to abyś na to nie pozwolił. To naprawdę zależy tylko od ciebie"

Tłumaczenie swobodne, moje i z pamięci.

Ale niestety prawdziwe.

Dlatego nie wolno nam dopuścić aby to się stało naszą

codziennością.

Jolanta Towarek

Głośno mówi o tym tylko garstka lekarzy, ale wszyscy wiedzą, że takiego wysypu infekcji dróg oddechowych u dzieci, jaki jest w tym roku nie było od lat. Tak się kończy eksperyment rzeźników "ekspertów" z maseczkami i "izolacją" przed komputerem.,,cyt

image

Ministerstwo Zdrowia

3 gtoipsdrzse.id ·

????️ 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. ????????

Wszystkim seniorom życzymy wielu szczęśliwych chwil, zdrowia i pogody ducha. ????

Amanda Piątkowska

Idealny dzień aby dojebać seniorom jeszcze wyższe ceny na leki❤️ prawda Ministerstwo Śmierci ojjj przepraszam, "zdrowia"? ????

WOLNE WYBORY póki jeszcze co !


https://www.facebook.com/groups/580186045834939/

Wymagajmy jest w: Cieszyn robi wrażenie.

1h6 ghtSodpogsoze.c · Cieszyn, województwo śląskie ·

UDOSTĘPNIJ! #Odważny #Radny #Cieszyn

Dzisiaj miał miejsce wielki przełom w cieszyńskim samorządzie. Radny Wiesław Kluz wygłosił piękne oświadczenie odnośnie zagrożeń jakie widzi w obliczu nadchodzącej "kolejnej fali". Wyraził swój osobisty pogląd na temat otaczającej rzeczywistości.

Wyrazy uznania dla pana radnego za odwagę cywilną do wyrażenia własnego zdania na temat o którym wszyscy milczą udając dla świętego spokoju, że wszystko jest w porządku.

Przy okazji zaznaczam - nie chodzi o to żeby się ze sobą zgadzać. Chodzi o to, żeby mieć odwagę publicznie wyrażać swoje zdanie i potrafić je uargumentować. Wymagajmy od siebie i podejmujmy coraz to trudniejsze tematy dla dobra lokalnej społeczności.

Siła, odwaga i honor ????????

image

https://www.facebook.com/andrea.go.378537

Watahy Głosu Obywatelskiego

2oS7d wemourześnia soro ri2r1d:54 ·

Relacja z pikiety w obronie dzieci przeciw szczepien.iom w szkołach oraz zdalnemu nauczaniu! Podziękowania dla Watahy Warszawskiej Głosu Obywatelskiego za zorganizowanie kolejnej akcji w Warszawie ❤ dla dr Dariusza Turowskiego z Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców oraz dla Adama Mazurka!

Robert Świerkowski

image


image

image

image

image

ti1l4 wrirpzelśonnuiauo ot hei14:e11 ·

Przebudzenie Kowidian ( Film Seksmisja ) Bardzo podobne scenki dzieją się teraz...

image

image

SEKSMISJA

https://www.youtube.com/watch?v=lwleaxA0ps0

"Seksmisja"/"Sexmission"


Akcja filmu, który niesie zauważalne podobieństwo do słuchowiska Matriarchat (1978) Marcina Wolskiego[1], rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku. Telewizja transmituje eksperyment, w którym dwaj śmiałkowie, Maks i Albert, dobrowolnie poddają się hibernacji w ramach eksperymentu prowadzonego przez profesora Wiktora Kuppelweisera. Budzą się dopiero w roku 2044. Opiekująca się nimi doktor Lamia zawiadamia ich, że podczas ich snu wybuchła na Ziemi wojna, w której użyto bomby M. Broń ta miała czasowo paraliżować geny męskie, jednak w wyniku błędu geny męskie zostały zniszczone, przez co bohaterowie zostali jedynymi mężczyznami na planecie. Tymczasem kobiety dzięki partenogenezie od dawna „produkują” w warunkach laboratoryjnych same dziewczynki. Maks i Albert są zszokowani. Wkrótce uświadamiają sobie, że egzystują w całkowicie sztucznym, ulokowanym pod ziemią świecie, w którym stali się królikami doświadczalnymi w rękach ciekawych ich odmienności kobiet. Zaniepokojona obecnością samców jest dyktatorka Jej Ekscelencja. Dochodzi do procesu, na którym głosowana jest naturalizacja (przymusowa, operacyjna zmiana płci) bądź likwidacja samców. Ostatecznie przewagą jednego głosu wygrywa opcja naturalizacji. Tymczasem Maks i Albert uciekają. Gdy zostają ujęci, kobiety uznają ich za bardziej niebezpiecznych niż zakładały i postanawiają zamiast naturalizacji zlikwidować obu samców, przeznaczając ich narządy do przeszczepów, a ciała do eksperymentów. Z pomocą przychodzi im Lamia, która w wyniku intryg sióstr z działu Genetix (odpowiedzialnego za sprawy genetyczne) utraciła prawo prowadzenia badań na temat samców. Razem z Lamią i śledzącą ich Emmą Maks i Albert wydostają się na powierzchnię odkrywając mistyfikację – wbrew oficjalnej wersji na Ziemi nie ma żadnego skażenia radioaktywnego, a Jej Ekscelencja okazuje się ocalałym mężczyzną. Albert i Maks dokonują w „wylęgarni noworodków” biologicznego sabotażu, wskutek którego zamiast dziewczynek rodzą się pierwsi od czasu wojny chłopcy[2].

Produkcja

Reżyser filmu, Juliusz Machulski

Pierwszy pomysł Seksmisji pojawił się u Juliusza Machulskiego jesienią 1977 roku, kiedy ten szlifował scenariusz do filmu Vabank. Wówczas przyszły reżyser odnalazł w książce poświęconej prognozom w nauce XXI wieku, iż komórkę jajową kobiety można zapłodnić bez udziału plemnika, a więc i bez mężczyzn[4]. Już wówczas Machulski „miał w głowie ostatnią scenę – zbliżenie wiadomego organu noworodka płci męskiej”[5]. W trakcie odbywania stypendium rządu francuskiego w Paryżu Machulski znalazł dogodne warunki do pisania scenariusza[5]. Zarysowawszy wstępną koncepcję planowanego filmu, Machulski udał się z nim do Zespołu Filmowego „Kadr”, którego dyrektor artystyczny Jerzy Kawalerowicz przyjął projekt[6]. Pierwotny scenariusz filmu miał nadany tytuł Lamia, ale kierownik literacki Krzysztof Teodor Toeplitz proponował inny – Pierwiastek żeński. Ostatecznie stanęło na tym, że Machulski wymyślił tytuł Seksmisja. Toeplitz zasugerował Machulskiemu, aby kobiety ze scenariusza „były bardziej opresyjne”, puentując ową poradę słowami: „Wie pan, trzeba przyłożyć kobietom za wszystkie nasze niedole”[7].


Pierwsza wersja scenariusza została ukończona we wrześniu 1981. Złożony w Naczelnym Zarządzie Kinematografii scenariusz został początkowo zaaprobowany przez kierownictwo, ale dopiero w połowie lutego 1982 – ze względu na tymczasowe wstrzymanie wszelkiej produkcji filmowej tuż po wprowadzeniu stanu wojennego – można było go skierować do produkcji. Machulskiemu zezwolono na reżyserię Seksmisji, ponieważ należała ona do garstki filmów, które nie miały antyradzieckiej wymowy[7]. Seksmisja została pierwotnie zaplanowana jako koprodukcja polsko-czechosłowacka, więc do ekipy Machulskiego dołączył czeski scenarzysta Pavel Hajny[7]. Jednak Czesi ze studia Barrandov odrzucili propozycję współpracy, gdyż planowany czas akcji – rok 2044 – oznaczał dla nich zbyt szybki koniec komunizmu[8]. Kawalerowicz wstrzymał więc projekt do czasu, gdy w lipcu 1982 Machulski mu zasugerował, że odejdzie z „Kadru” i będzie kręcił dla Zespołu Filmowego „Zodiak” Jerzego Hoffmana. Wówczas produkcja ruszyła w ramach „Kadru”[9].


Początkowo w roli Maksa Machulski zamierzał obsadzić Jana Englerta, który mógłby „stworzyć fajny duet z Olgierdem Łukaszewiczem”[7]. Jednakże reżyser potrzebował kontrastu, gdyż jego zdaniem „jeden z bohaterów powinien być fajtłapą, a drugi cwaniakiem”[10]. Dlatego w ramach kontrapunktu dla postaci Łukaszewicza w Maksa wcielił się Jerzy Stuhr[10]. Był on ostatnim aktorem, który dołączył do obsady[11]. Żona Machulskiego, Bożena Stryjkówna, otrzymała rolę Lamii. Emmę zagrała Bogusława Pawelec, a do obsady dołączyły również między innymi Beata Tyszkiewicz oraz Dorota Stalińska, znana z filmów Barbary Sass[12]. Ekscelencję personifikował Wiesław Michnikowski[13]. Część nazwisk głównych bohaterów kryła w sobie żartobliwe odniesienia do kultury masowej. Emma Dax otrzymała nazwisko po francuskim pułkowniku ze Ścieżek chwały Stanleya Kubricka, Albert Starski – po bohaterach powieści Alberta Camusa i Bolesława Prusa, natomiast Maks Paradys wziął się z „nieziemskości”. Jak twierdził Machulski: „Chciałem, żeby Maks był «nieziemski» – stąd Paradys = Raj”[14].


Zdjęcia rozpoczęły się w październiku 1982 roku od sceny przyjazdu profesora Kuppelweisera do jego ośrodka badawczego[13]. Na potrzeby scen podziemnych wykorzystano zarówno halę w Łodzi[14], jak i kopalnię soli w Wieliczce[7]. Operatorem przy Seksmisji został Jerzy Łukaszewicz, natomiast scenografami – Janusz Sosnowski i Wiesława Chojkowska[15]. Kostiumy do filmu opracowała Małgorzata Braszka, a kierownikiem produkcji został Andrzej Sołtysik[16]. Przyszłościową muzykę do Seksmisji opracował Henryk Kuźniak, który współpracował przedtem z reżyserem przy Vabanku[17]. Za montaż odpowiadała Mirosława Garlicka[17]. Łączny budżet Seksmisji wyniósł 70 milionów złotych, jak później komentował Machulski: „tyle co pięć Vabanków”[18].


Większość zdjęć nakręcono do marca 1983 roku, natomiast do maja ekipa filmowa czekała na pogodę, aby nakręcić sceny plenerowe. Jednakże już wówczas Machulski wraz z Garlicką uzgadniał montaż scen. Wnętrze czapy powstało w Łodzi, natomiast rozcięcie plandeki i wyjście na zewnątrz – w Łebie. Scena z laskiem została nakręcona w Rudzie Pabianickiej[19]. Ostatnia scena – z noworodkami – została nakręcona w maju 1983 roku[20].


Cenzura i kolaudacja

W filmie pojedyncze sceny zostały poddane cenzurze. Specjalnie dla cenzury powstała scena, w której Maks pozdrawia miłośników hibernacji znakiem V. Reżyser sądził, że cenzorzy, skupiając się na tej scenie, pominą resztę filmu[21]. Pomiędzy reżyserem a urzędnikiem był spór o scenę, w której miała zostać wypowiedziana kwestia „paszporty proszę”. Według scenariusza miała ona paść w języku czeskim, ale cenzor się sprzeciwił. Ostatecznie urzędnik zgodził się na język niemiecki, zastrzegając, że będzie to „zachodnioniemiecki”[21].


Na kolaudacji Seksmisja została przyjęta bezproblemowo. Kierujący komisją Krzysztof Zanussi chwalił Machulskiego, dziwiąc się, że „biedna polska kinematografia była w stanie wyprodukować taki film”. Jedynie Wanda Jakubowska nalegała, żeby przyciąć część finałową, jednak nie znalazła aprobaty ze strony pozostałych członków komisji[22].


Już po premierze filmu pierwotnie dopuszczony fragment, gdy Maks mówi: „Kierunek: wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja!”, który stanowił aluzję do zależności władz PRL od ZSRR, ze względu na wybuchy śmiechu wśród polskiej widowni został usunięty z planowanych do dystrybucji taśm na prośbę obecnego na premierze Witolda Nawrockiego, kierownika Wydziału Kultury z KC[21][23].I to by było na tyle ...

https://www.youtube.com/watch?v=wZf41UudAbI


The Seekers - I'll Never Find Another You (HQ Stereo, 1964/'68)

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka