Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
77 obserwujących
1860 notek
1486k odsłon
  248   0

Wiatrołom smoleński

image

Amerykanie zdradzili się, że znają prawdę o Smoleńsku?

"Los wiarołomny o żadne względy nie dba, Fortuna się naigrywa: jednym zaszczyty odbiera , drugim daje, łaskawa" - koncepcje losu ludzkiego zawarte w Biblii i literaturze dawnych Greków i Rzymian

PANCERNA BRZOZA na działce dr Bodina główny sprawca nieszczęścia czyli Katastrofy smoleńskiej od czasów II Wojny Światowej!

Jak głęboko sięgał RESET miedzy prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Barack Obamą a prezydentem Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew uzgodniony w Pradze w dniu 8 kwietnia 2010 roku Bóg jedyny wie.

Jakie były koszty porozumienia w zakresie modernizacji arsenału jądrowego i geopolityki aż do aneksji Krymu w roku 2014 i złamania przez Putina porozumienia?

https://www.fakt.pl/polityka/amerykanie-zdradzili-sie-ze-znaja-prawde-o-smolensku/prbpty1#slide-1

W marcu Witold Waszczykowski, szef MSZ, ogłosił na łamach tygodnika „wSieci”, że zwrócił się do USA z prośbą o pomoc w odzyskaniu wraku prezydenckiego tupolewa z Rosji. – Chcemy uzyskać wiedzę (o katastrofie smoleńskiej - przyp. red.), którą mogą mieć Amerykanie – deklarował minister. Zdradził, że rozmawiał w tej sprawie z Johnem Kerrym, byłym kandydatem na prezydenta, senatorem demokratów i sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych.


Poseł Robert Winnicki próbował ustalić, czy spotkanie przyniosło zamierzony efekt. Narodowiec wysłał interpelację do MON i MSZ. Pytał czy amerykański rząd udostępnił Polsce zdjęcia satelitarne z 10 kwietnia 2010 roku i czy podzielił się jakimiś informacjami na temat katastrofy. Zapytaliśmy Winnickiego, czego udało mu się dowiedzieć w obu resortach. – Odpisali coś lakonicznie, nic konkretnego – przyznaje w rozmowie z Fakt24 parlamentarzysta. I trudno się z nim nie zgodzić. Z odpowiedzi na interpelację niewiele wynika.

„W kwestiach szczegółowych dotyczących samego śledztwa oraz dostępnych materiałów i dowodów, sugeruję zwrócenie się do właściwych organów prowadzących w tej sprawie postępowanie. MSZ nie uczestniczy w nim i nie dysponuje taką szczegółową wiedzą” – twierdzi Jan Dziedziczak, wiceminister resortu dyplomacji. MON też nie był zbyt wylewny. Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w ministerstwie, pisze jedynie o „strategicznym partnerstwie” i obecności wojskowej NATO na terytorium wschodniej flanki, w tym w Polsce.

Czy Stany Zjednoczone rzeczywiście dysponują materiałami, które mogłyby rzucić nowe światło na katastrofę smoleńską? – Amerykanie mają klatkę po klatce to, co się stało. Mają wszystkie rozmowy i znają prawdę. Dzisiaj sami dziwią się, dlaczego Polska nie zwraca się do USA o pomoc, a jak zwraca się prokurator, to zostaje natychmiast zawieszony. Raport NATO byłby miażdżący dla tego premiera i rządu, który musiałby się od razu podać do dymisji (mowa o rządzie PO-PSL - red.) – powiedział 29 lipca 2011 r. nieżyjący już gen. Sławomir Petelicki. Pomysłodawca i pierwszy dowódca GROM musiał wiedzieć, o czym mówi. Chwalił się swoimi koneksjami m.in. z George'm Tenetem, byłym szefem CIA.


– Techniczne można uchwycić moment, w którym doszło do katastrofy. W grę nie wchodzą tylko satelity, ale i systemy radarowe – tłumaczy Michał Likowski, redaktor naczelny miesięcznika „Raport - Wojsko Technika Obronność”. Wtóruje mu Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas: – Stany Zjednoczone mogą mieć istotne materiały. Dysponują nastawionymi automatycznie satelitami obserwacyjnymi. Co jakiś czas robią zdjęcia, wykonując ruch obrotowy. A Amerykanie sprawdzają, czy nie uchwycono na nich czegoś interesującego.

W praktyce, to czy USA mają zdjęcia dotyczące katastrofy, zależy od tego, kiedy i gdzie przelatuje satelita. Najlepsze informacje można uzyskać oczywiście z tych, które latają najniżej. Ale nawet przy założeniu, że Amerykanie mają zdjęcia, do jakich wniosków mogą dojść na ich podstawie? – Wiadomo jak wyglądają szczątki maszyny po detonacji bomby. Skąd? Po zamachu w Lockerbie (Szkocja, 21 grudnia 1988 r. - przyp. red.) rozłożenie resztek było bardzo charakterystyczne dla wybuchu – w rozmowie z Fakt24 tłumaczy Likowski. Zastrzega jednak, że nie wie, czy Stany Zjednoczone mogą mieć stuprocentową pewność co do przebiegu katastrofy.


Co o współpracy z USA wiedzą ci, którzy zajmowali się bezpieczeństwem kraju tuż po katastrofie? – Nie mam pojęcia czy Amerykanie przysłali nam zdjęcia, czy odpowiedzieli na pytania w sprawie Smoleńska. Myślę, że gdyby znaleźli jakieś informacje, to do tej pory byśmy je znali – oznajmił gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010-2015. – Brak mi danych, więc nie chcę spekulować. Tym bardziej, że w Polsce katastrofa Tu-154M to bardzo delikatna sprawa i wywołuje wiele emocji. Do tego stopnia, że nie można racjonalnie dyskutować – dodaje.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale