alexx alexx
1595
BLOG

O oszałamiającej karierze słowa „nazi”

alexx alexx Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

 

Zanim przejdę do krótkiego opisania historii słowa „nazi“, „nazizm”, krótka dygresja.

W 1932 roku znany dyktator i autorytarny władca ZSRR – Stalin zakazał używania tego słowa i wyrazu.

Chodziło o to, ze socjalizm, który miał być najszczęśliwszym ustrojem w dziejach ludzkości, nie był kojarzony z jakimś innym, wówczas jeszcze rożnie rozumianym i mającym znaczenie pejoratywne pojęciem.

Woli władcy stało się zadość i wyraz ten zniknął na dziesiątki lat z użycia nie tylko w tym kraju, ale po II WS także w krajach satelickich tego mocarstwa.

Zamiast tego ukuto wyrażenia typu „hitlerowiec”, „hitlerowski”, bądź tez „faszysta” i „faszystowski”, chociaż, jak wiadomo, niemiecki faszyzm był czymś wiecej niż ten we Włoszech czy Hiszpanii, bo wyróżniał się pierwiastkiem skrajnie nacjonalistycznym, rasistowskim i antysemickim, był właśnie tym, co określa najdobitniej termin „nazizm”.

 

Samo słowo „nazi” pochodzi z południowych Niemiec, z Bawarii i było początkowo skrótem, zdrobnieniem nazwy własnej Ignaz. 

Jednocześnie w latach 20 ubiegłego wieku, w związku z rozwojem narodowego socjalizmu i powstaniem NSDAP, zaczęło być ono coraz częściej określeniem tego ruchu i tejże partii.

Wyraz ten wyrażał wiec, podobnie jak dużo wcześniej powstałe określenie „sozi”(socjaldemokrata, pierwotnie grubianin, człowiek nieokrzesany), ironiczny, negatywny i odwartościowujący stosunek do tej partii i tego ruchu.

Das Schwäbische Wörterbuch (1901-1936) Hermanna Fischera w tomie 4 z 1914 roku podaje, że Nazi to przygłupi mężczyzna, niezguła („głupszy niż nazi“), Das Schweizerische Idiotikon (wielki słownik szwajcarskiej niemczyzny od średniowiecza do współczesności) w tomie 4 z 1901 roku odnotowuje warianty Näz, Nä-zel, Näzeli, Nazi – dziwak, wariatuńcio, człowiek ograniczony, złośliwy, flejtuch; według Wörterbuch der elsässischen Mundarten (1899-1907) Martina i Lienharta Nazi to łachmaniarz, ktoś tępy lub brudny; słownik odnotowuje zwrot du Nazi, czyli „ty głupcze”.  http://nowadebata.pl/2014/10/31/skad-sie-wzieli-nazisci/

Stad tez Hitler i jego partia byli bardzo niezadowoleni, gdy się ich tak nazywało.

 

Ocenia się, ze od chwili opublikowania przez SPD tzw. Nazifibel(elementarz nazistowski) wyraz ten zaczął być używany  dla określenia NSDAP.

Do jego rozpowszechnienia przyczyniła się także od lat 30 ub. wieku emigracja niemiecka, która, zapewne w celu ośmieszenia, zdeprecjonowania partii nazistowskiej, pisała prawie wyłącznie o: „nazistowskich Niemczech”, „nazista”, „nazistowski reżim, terror, nazistowska Rzesza, nazistowskie świnie…”

 

Równocześnie od 1933 roku okreslenie to pojawia się w USA, …”gdzie już w 1933 roku można było w gazetach przeczytać nagłówki typu „The Terror of the Nazi Stormtroopers”. W znanym Dzienniku berlińskim 1934-1942 Williama Shirera, w zapisach z 1934 roku znajdują się wyrażenia Nazis,Nazi partyNazi boysNazi propagandaNazi GermanyNazi leaders. Kilka innych przykładów z tamtego okresu: książka Fredericka L.Schumana The Nazi Dictatorship (1936), filmy I was a captive of Nazi Germany (1936) i Confessions of a Nazi Spy (1939), disneyowska kreskówkaDonald Duck in Nutzi Land (1936), zał. w 1936 organizacja Hollywood Anti-Nazi League. „http://nowadebata.pl/2014/10/31/skad-sie-wzieli-nazisci/

 

Po II WS w zachodnich Niemczech używano bardzo długo całych fraz i wyrażeń, typu „narodowo-socjalistyczny”, „narodowy socjalizm”.

Słowo „nazi, nazista” wróciło do Niemiec za pośrednictwem Amerykanów, Brytyjczyków.

Już w aktach oskarżenia z procesów norymberskich powtarzają się określenia: „NazisNazi PartyNazi conspiracyNazi war criminalsNazi newspaperNazi occupationNazi doctrineNazi govermentNazi stateNazi warsNazi beliefs „

W samej RFN aż do polowy lat 70. ub. wieku termin ten nie pojawia się w słownikach językowych.

Przyjęcie nastąpiło wiec wtórnie. Wystarczy bowiem dodać, ze w świecie anglo-saskim już od zakończenia wojny używano go powszechnie dla określenia III Rzeszy, a także partii NSDAP i jej zwolenników, także w dyskursie naukowym stało się to uzusem.

Jego zaś znaczenie jest powszechnie znane i twierdzenia, ze nastąpiła denacjonalizacja tego pojęcia jest zupełnie nieuzasadnione i wynika ono najczęściej z zaszłości historycznych w byłym bloku wschodnim.

 

„ Franz Mautner w 1944 roku pisał, że postępuje zmiana semantyczna polegająca na identyfikacji „nazisty” z Niemcem. Z tej perspektywy „Niemiec“ to z definicji “nazista“, zatem nie jest tak, że „nazista” nie ma narodowości, lecz odwrotnie „nazista” automatycznie implikuje narodowość niemiecką, lub inaczej: w każdym Niemcu skrywa się „nazista”, a w każdym „naziście” – Niemiec. „

Stad dziwią mnie liczne dociekania wielu polskich, bądź innych wschodnio-europejskich, publicystów i blogerów, którzy rozpaczają i wyrywają sobie włosy z powodu rzekomej powszechnej nieświadomości, co do znaczenia tego słowa.

Dla ich uspokojenia,A RMF Fm w swych Faktach rano informowały, że Papież Franciszek odwiedzi dziś nie niemiecki, a nazistowski obóz.

http://nowadebata.pl/2014/10/31/skad-sie-wzieli-nazisci/

Obecnie do obiegu weszło słowo „neonazista”, a wiec osoba głosząca tezy i slogany narodowego socjalizmu na nowo, już po II WS, mimo tego, co ta ideologia wyrządziła ludzkości.

W Izraelu trwa zaś dyskusja o zakazie używania tego wyrazu, ale nie dlatego ze nie wiadomo kogo on określa, a jest nadużywane.

Dziennikarz Noah Klieger, który sam przeżył Buchenwald, pisze, ze „nazi” nie jest wyzwiskiem jak każde inne, gdyż tym słowem porównuje ktoś kogoś do tego, „kto wymordował 6 milionów Zdów, setki tysiące Polaków, jeńców sowieckich i Cyganów w obozach śmierci i spowodował śmierć przeszło 60 milionów ludzi, zaczynając wojnę” http://www.zeit.de/politik/ausland/2014-02/nazi-rhetorik/komplettansicht

Na zakończenie definicja angielskojęzyczna:

Nazi Look up Nazi at Dictionary.com

1930, noun and adjective, from German Nazi, abbreviation of German pronunciation of Nationalsozialist (based on earlier German sozi, popular abbreviation of "socialist"), from Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei "National Socialist German Workers' Party," led by Hitler from 1920. 

The 24th edition of Etymologisches Wörterbuch der deutschen Sprache (2002) says the word Nazi was favored in southern Germany (supposedly from c. 1924) among opponents of National Socialism because the nickname Nazi, Naczi (from the masc. proper name Ignatz, German form of Ignatius) was used colloquially to mean "a foolish person, clumsy or awkward person." Ignatz was a popular name in Catholic Austria, and according to one source in World War I Nazi was a generic name in the German Empire for the soldiers of Austria-Hungary. 

An older use of Nazi for national-sozial is attested in German from 1903, but EWdS does not think it contributed to the word as applied to Hitler and his followers. The NSDAP for a time attempted to adopt the Nazi designation as what the Germans call a "despite-word," but they gave this up, and the NSDAP is said to have generally avoided the term. Before 1930, party members had been called in English National Socialists, which dates from 1923. The use ofNazi Germany, Nazi regime, etc., was popularized by German exiles abroad. From them, it spread into other languages, and eventually was brought back to Germany, after the war. In the USSR, the terms national socialist and Nazi were said to have been forbidden after 1932, presumably to avoid any taint to the good word socialist. Soviet literature refers to fascists.

http://www.etymonline.com/index.php?term=Nazi

 

 

 http://www.welt.de/kultur/article123945357/Nazi-ist-das-global-erfolgreichste-deutsche-Wort.html

 

http://nowadebata.pl/2014/10/31/skad-sie-wzieli-nazisci/

 

http://www.duden.de/rechtschreibung/Nazi

 

http://www.sprachauskunft-vechta.de/woerter/nazi.htm

 

http://www.taz.de/!5023884/

 

http://www.zeit.de/politik/ausland/2014-02/nazi-rhetorik/komplettansicht

 

 

alexx
O mnie alexx

Podróżnik. Wyjatkowy okaz spokoju, dobrodusznosci i tolerancji.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura