Wyzwania
Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że jesteś po stronie większości - powstrzymaj się i dobrze nad sobą zastanów. Mark Twain
101 obserwujących
493 notki
660k odsłon
  630   4

Wrzesień 1939 we wspomnieniach mego Wujka

Okładka oryginału książki Zbigniewa Sadkowskiego opublikowanej konspiracyjnie przez Departament Informacji Delegatury Rządu na Krah
Okładka oryginału książki Zbigniewa Sadkowskiego opublikowanej konspiracyjnie przez Departament Informacji Delegatury Rządu na Krah

image

Wiktor Kobyliński z wujkiem Zbyszkiem przed domem Kutnowska 10 na Grochowie.

Zbigniew Sadkowski, ur 1910 w Petersburgu, brat mojej Mamy Hanny Kobylińskiej, dziennikarz, przed wojną przeszkolony przez "dwójkę" wywiad wojskowy miał udać się z zadaniem wywiadowczym do Pragi ale nie zdążył przed zajęciem Czechosłowacji przez Niemcy.

Po zarządzonej prza płk. Umiastowskiego peregrynacji "na Wschód" mężczyzn zdolnych do noszenia broni wrócił do Warszawy i natychmiast włączył się do konspiracji. W październiku wyrobił sobie "lewe" papiery na nazwisko Barański i zamieszkał u swojej siostry w domu Kutnowska 10 na Grochowie.

Wiosną 1943 Departament Informacji Delegatury Rządu wydał w nakładzie 20 tysięcy jego książkę "Honor i Ojczyzna". Dokumentuje ona zbrodnie niemieckie oraz "wojnę cywilną" przeciwko Niemcom kierowaną politycznie  przez Delegaturę w kraju.

W roku 2014 pod tytułem "Honor i Ojczyzna" wydałem dwuczęściową książkę. Pierwszą część stanowi materiał dokumentacyjny o Zbigniewie Sadkowskim, jego Rodzinie i okupacyjnych współpracownikach a drugą reprint wydania okupacyjnego książki Zbigniewa Sadkowskiego.


Oto kopie kilku stron okupacyjnego anonimowego wydania książki Zbigniewa Sadkowskiego które podczas pracy nad książką uzyskałem od Biblioteki Narodowej w Warszawie. Kopie pochodzą z archiwalnego egzemplarza który Biblioteka Narodowa przechowuje od 1948 roku.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image


Zobacz galerię zdjęć:

Warszawa walczy we wrześniu 1939
Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura