25 obserwujących
117 notek
211k odsłon
  1213   0

Premier buduje dyplomację futbolową

Wiecie państwo już zapewne, że wszystko jest polityką, dosłownie wszystko. Tak było, jest i będzie. Sport, poszczególne dyscypliny masowe i elitarne to nie tylko rywalizacja sportowa, dziś także rywalizacja farmakologiczna. To przede wszystkim poważna dyplomacja, komunikowanie polityczne, gospodarcze i społeczne w wymiarze międzynarodowym skierowane do szerokiego grona odbiorców za granicą. Public Relations, marketing państwa. Piłka nożna, czyli dyscyplina masowa, jak żadna inna kultura popularna nie wywołuje tak dużej ekscytacji i uwielbienia, zarówno u uczestników, w tym piłkarzy, drużyn, lig, reprezentacji państw i swoich wielbicieli (kibiców), to bardzo poważna polityka, dyplomacja futbolowa (soccer/football diplomacy). Od zawsze jest w państwach posiadających doktrynę polityczną ważny instrument realizacji doktryny. Pozwalającym jednocześnie działać dyplomacji publicznej, której celem nadrzędnym jest uzyskiwanie za granicą zrozumienia i poparcia dla realizacji własnej wizji rozwoju cywilizacji państwa i świata (prowadzonej polityki za pomocą różnych instrumentów i narzędzi, na wielu poziomach) w aspekcie politycznym, gospodarczym i społecznym - doprowadzenia do sytuacji aby jednostki, większe zbiorowości, masy zaczęły podzielać poglądy, przekonania, oferowany systemy wartości i aby chciały go naśladować i aspirować do stylu życia jego mieszkańców. Kształtowanie postaw społecznych i opinii publicznej za granicą. Taki Soft Power. Musi też być określony cel i kierunek prowadzonej operacji (po co i dlaczego to robimy, do kogo kierujemy i jak drogo to nas będzie kosztowało osiągnięcie zamierzonego celu).

Ministerstwo sportu i turystyki, jest w związku z tym nawet istotniejszym ministerstwem niż ministerstwo kultury czy edukacji ponieważ pozwala na skuteczne dotarcie do mas.

Grecy już 2000 lat p.n.e. grając w episkyros kopali lnianą kulę. W 1174 r. w Anglii rozegrano pierwszy mecz (futbol gromadny) z okazji tłustego czwartku. Nazwy football użyto oficjalnie w Anglii w 1486 r. W gdańskim Muzeum Archeologicznym można zobaczyć fragment skórzanej piłki sprzed ponad 700 lat. Natomiast na temat futbolu w Rzeczypospolitej Obojga Narodów nic nie wiemy. Kolejny temat tabu. Skoro nasz Uniwersytet i media w tym temacie milczą, to mogę domniemywać, że była to poważna co najmniej rozrywka. Niestety o wszystkim co poważne, można się dowiedzieć nie tam, gdzie o tym powinno się dowiadywać - czyli uniwersytecie. Nie sądzę, aby coś takiego, jak football uszło uwadze dworowi królewskiemu i szlachcie. Pierwsza szkółka piłkarska Aldenham Scholl powstała w 1825 r. Pierwszy klub piłkarski powstał trzydzieści lat później, w Sheffield. Członkowie klubu Sheffield Football Club ustalili reguły gry 24 października 1857 r. W 1863 r., w Londynie przedstawiciele 13 klubów utworzyli The Football Association (FA) – Angielski Związek Piłkarski. W 1871 r. zainaugurowano najstarsze narodowe rozgrywki piłkarskie na świecie – The FA Cup. W Glasgow 30 listopada 1872 r. rozegrano pierwszy historyczny mecz międzypaństwowy Szkocja - Anglia, zakończony wynikiem 0:0. W 1884 roku cztery kraje brytyjskiej Korony postanowiły rozegrać między sobą Mistrzostwa Wielkiej Brytanii (British Championship). Międzynarodowy Komitet Olimpijski powstał w Paryżu, z inicjatywy barona Pierre’a de Coubertina 23 czerwca 1894 r. któremu powierzono organizowanie od 1896 r. w cyklu czteroletnim igrzysk olimpijskich (Igrzyska Skandynawskie odbyły się 14 lipca 1834 r. w Ramlosa w Szwecji; Evangelos Zappa - Grekowi, weteranowi wojen z Turcją powierzono organizację olimpijskich zawodów gimnastycznych w latach w 1859, 1870 i 1875). W roku 1904 powstał Międzynarodowy Związek Piłkarski (dzisiejsza FIFA). Natomiast w 1900 r. piłka nożna weszła w skład dyscyplin olimpijskich. Pierwszego Chempiona globu (Mistrza Igrzysk Olimpijskich) świat poznał w 1908 roku, na olimpiadzie w Londynie. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 r. w Urugwaju. W Szwajcarii, 15 czerwca 1954 została powołana międzynarodowa organizacja pozarządowa - Unia Europejskich Związków Piłkarskich (Union of European Football Associations, UEFA). Puchar Europy Mistrzów (obecnie Liga Mistrzów) został utworzony 26 lutego 1955 r, a 18 kwietnia 1955 r. zapoczątkował rozgrywki Puchar Miast Targowych (Liga Europejska, Puchar UEFA) - PRL przystąpił do rozgrywek w 1968 r. Mistrzostwa Europy zadebiutowały w 1960 r. Pierwsza edycja Pucharu Zdobywców Pucharów została rozegrana w sezonie 1960/1961 i zakończył swoją żywotność w sezonie 1999/2000. Od sezonu 2021/22 pod egidą UEFA ma ruszyć, jak to nazywam - liga pocieszenia dla tych co nie mają pojęcia o istnieniu dyplomacji piłkarskiej, czyli Conference League.

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka