https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neujahrskonzert_2017_(2).jpg, zdjęcie pochodzi z Wikimedia Commons
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neujahrskonzert_2017_(2).jpg, zdjęcie pochodzi z Wikimedia Commons
Andrzej Mandryka Andrzej Mandryka
2163
BLOG

Wiedeński koncert noworoczny

Andrzej Mandryka Andrzej Mandryka Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Zbliża się nowy rok kalendarzowy; z tego powodu zobaczymy mnogość sztucznych ogni, pokazów laserowych, usłyszymy wiele gwiazd w TVP, TVN i Polsacie. Gdy ucichnie zabawa sylwestrowa, w Wiedniu rozpocznie się koncert. Niezwykły koncert, który odbywa się nieprzerwanie od 1939 roku.

Koncert, który jest transmitowany do prawie 90 krajów na całym świecie – Koncert Noworoczny Filharmonii Wiedeńskiej. 

Pierwszy raz odbył się w wigilię 1940 roku, 31 grudnia 1939. Od 1 stycznia 1941 odbywa się właśnie w pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego. Miejscem wydarzenia nieprzerwanie od 1939 jest Wielka („Złota” ) sala w Wiener Musikverein. Wiodący zespoł orkiestrowy świata, Wiener Philharmoniker wykonuje w większości utwory kompozytorskiej rodziny Straussów - walce, marsze i polki ; od utworów energicznych, po skłaniające do refleksji. Do muzyki granej przez filharmoników tańczą członkowie baletu z Opery Wiedeńskiej, a sala jest przystrajana od 1980 roku kwiatami z włoskiego San Remo.

Filharmonikami dyrygują zawsze najlepsi dyrygenci świata, tacy jak np. Herbert von Karajan (1987), Nicolaus Harnoncourt (2001,2003), Seiji Ozawa (2002), Zubin Mehta (pięciokrotnie, ostatni raz w 2015) czy Gustavo Dudamel (2017).

Do ciekawostek można zaliczyć to, że od 1945 wykonuje się słynnego walca „Nad pięknym, modrym Dunajem”, a od 1946 „Marsz Radetzky’ego”(który od tamtego czasu nie był wykonany tylko raz, w 2005 roku po tragicznym trzęsieniu ziemi 26 grudnia 2004 na Oceanie Indysjkim, gdy zgineło 230 tysięcy osób) .

W tym roku zostaną wykonane utwory Carl Michaela Ziehrera, Josefa Straussa, Josefa Hellmesbergera Jr., Johanna Straussa II oraz Eduarda Straussa.

To niezwykłe widowisko jest jedyne w swoim rodzaju. Chętnych, by nabyć bilety jest tak wielu, że organizatorzy zdecydowali się przeprowadzać specjalne losowanie. Bilet stojący, kosztuje 30 euro, czyli ok. 130 złotych (sic!). Najdroższe miejsca siedzące kosztują aż 940 euro! Losowanie biletów wygląda następująco: w określonym terminie ograniczonym datami (w tym roku był to 2-28 lutego) trzeba zgłosić chęć wzięcia udziału w losowaniu biletów, podać ilość oraz typ (stojące, siedzące itd.). Jeśli zostanie się wylosowanym, Wiener Philharmoniker powiadamiają pocztą, a opłatę za bilety trzeba uiścić do czerwca; jeśli nie, otrzymuje się tylko mailowe powiadomienie. Do rozlosowania są bilety na trzy koncerty: próbny (29 lub 30 grudnia), sylwestrowy oraz noworoczny (na który jest najwięcej chętnych z oczywistych względów) .

Transmisja w TVP2 rozpocznie sie 1 stycznia o 12:15.

Informacje o koncercie na stronie organizatora.


Urodziłem się w 2001 roku i, jak mówią rodzice, sam zostałem patriotą. Nikt mi nie wpajał patriotyzmu do głowy, oprócz wywieszania z tatą flagi 3 maja i 11 listopada. Interesuję się muzyką (uczęszczam do szkoły muzycznej II st.), polityką i wieloma innymi rzeczami.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura