20 obserwujących
866 notek
1371k odsłon
2144 odsłony

Drwicie z Zenka, bo go zupełnie nie znacie, czyli scenariusz na film.

Wykop Skomentuj114

Dla malkontentów i ignorantów komentujących we wcześniejszej notce, którzy nie bardzo wiedzieli o czym piszą. Dla wielu jest to ciągle facet od jednego kawałka. A więc na początek, to nie Kurski go wylansował. Nawet nie TVP.  Kurski być może dostrzegł tylko w końcu, że jest to pewien fenomen i wielbią go miliony.

 Zaczął ponad 30 lat temu, ale już ćwierć wieku temu (zanim ktokolwiek usłyszał o PiS, czy PO) Sala Kongresowa była jego, a publika szalała. Warszawa 1995 rok

W tym czasie śpiewał już także dla Polonii w USA. USA Chicago 1995

Jeden z bardziej znanych kawałków ma YT ponad 176 milionów wyświetleń i 1,08 mln subskrypcji.

Ale nie jest jedyny, który na głowę bije pozostałych polskich wykonawców. Dość świeży kawałek "Przekorny los" i ponad 85 mln wejść.

Takich kawałków po kilkanaście, czy kilkadziesiąt milionów wejść  na YT ma Zenek Martyniuk całe mnóstwo i nikt z polskich wykonawców nawet się do niego nie zbliżył. https://www.youtube.com/results?search_query=akcent+zenek+martyniuk&sp=CAM%253D Jego koncerty wypełniają stadiony i hale. To tak w skrócie.

Żeby nie było, że jestem zakręcony na punkcie Zenka, to wyjaśniam, że jestem z pokolenia Beatlesów, The Doorsów,  Pink Floyd, czy Deep Purple, a z polskich Czerwone Gitary, Czesław Niemen, Marek Grechuta, lub Dżem, ale to nie znaczy, że razi mnie taki sentymentalny kawałek, jak choćby ten: 

Nazywany „królem disco polo”, określenie "disco polo" jest zresztą jego autorstwa i było jego polską odpowiedzią na popularne wówczas "italo disco". Pochodzi z rodziny mieszanej wyznaniowo.  Został ochrzczony w cerkwi, ale wychowywany był w obrządku rzymskokatolickim. Edukację muzyczną zaczął w wieku 7 lat. W wieku 20 lat został ojcem, od ponad 30 lat jest żonaty z Danutą, której dedykował  „Sonet dla miłości”. Potrafi śpiewać w językach: romskim, białoruskim (w dzieciństwie wygrywał konkursy piosenki białoruskiej) i rosyjskim. Występował w zespołach Akord i Centrum. Pod koniec 1989 założył zespół Akcent, którego nazwa wywodzi się od pierwszych liter nazw Akord i Centrum. W swojej dyskografii zespół ma 16 albumów i liczne przeboje. W lipcu 1998 na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół otrzymał po raz pierwszy Grand Prix za utwór „Wyznanie”.


W lipcu 2000 roku zespół wyśpiewał hit festiwalu za utwór „Laura”. W lipcu 2005 otrzymali nagrodę za całokształt twórczości, oraz za utwór „Lambada nad brzegiem morza”, a w lipcu 2006 i lipcu 2011 nagrodę burmistrza miasta Ostróda.  W lipcu 2009 zdobył nagrodę radia IRN i nagrodę specjalną od CPN Skład. W lipcu 2013 odebrał nagrodę specjalną od stacji Polo TV za siedem utworów w plebiscycie „Disco Polo Hit Wszech Czasów”. W lipcu w latach 2002–2004, 2009, 2012–2014, oraz 2016-2017 zdobyli Nagrodę Publiczności. W lipcu 2015 zdobyli nagrodę za zespół dekady dwudziestolecia Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie. 24 lipca 2015 podczas pierwszego dnia XX Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół otrzymał główną nagrodę za klip wszech czasów „Przez twe oczy zielone”, a następnego dnia na tym samym festiwalu członkowie otrzymali nagrodę za zespół dekady.


Piosenka „Przez twe oczy zielone”, zyskała dużą popularność w internecie, za sprawą reprezentacji Polski w piłce nożnej. Reprezentacja przy tym utworze w szatni, świętowała zwycięstwo z Irlandią w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy Euro 2016. 23 maja 2017 teledysk do tegoż utworu przekroczył 100 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. 22 lipca 2016 podczas pierwszego dnia 21 Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół wygrał plebiscyt z okazji 20-lecia magazynu muzycznego Disco Polo Live zdobywając wszystkie trzy pierwsze miejsca za piosenki: „Przez twe oczy zielone”, „Przekorny los” i „Kochana wierzę w miłość”. 28 lipca 2018 roku podczas drugiego dnia 23 Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół otrzymał od organizatorów specjalną nagrodę Super Grand Prix, oraz odebrał 7 diamentowych płyt, w tym aż cztery za utwór „Przekorny los”. To tylko niektóre z nagród.


5 lipca 2017 nakładem wydawnictwa Edipresse Polska ukazała się książka biograficzna pt. „Zenon Martyniuk – Życie to są chwile”, będąca wywiadem przeprowadzonym z Martyniukiem przez Martynę Rokitę. Wystąpił gościnnie w filmie "Miszmasz, czyli kogel-mogel 3". Uważany jest za czołowego przedstawiciela nurtu discopolowo-cygańskiego. Użyczył wizerunku napojowi energetyzującemu „Zenek Energy Drink”, który został stworzony w 2017 r. W lipcu 2017 potwierdzono powstanie filmu dokumentalnego o życiu Martyniuka na podstawie scenariusza Katarzyny Jungowskiej. W październiku 2019 ogłoszono, że premiera filmu "Zenek" planowana jest na 14 lutego 2020 r.

P.S.

Zrobiłem to naprawdę społecznie i bezinteresownie, a Zenka osobiście nawet nie znam.Wykop Skomentuj114
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura