20 obserwujących
873 notki
1382k odsłony
5626 odsłon

Niemieckie media zadały właśnie śmiertelny cios polskiej opozycji

Wykop Skomentuj60

Wbrew temu co cały czas powtarza niczym mantrę nasza totalniacka opozycja niemieckie media piszą "Polska gospodarka silna i odporna na kryzys dzięki wczesnej reakcji rządu". Ale to nie koniec zachwytów, które są niczym nóż wbity w plecy "totalnych" przez niedawnych sojuszników i to tuż przed wyborami prezydenckimi, które są dla nich ostatnia szansą. Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski skurczy się w 2020 roku o zaledwie 4,3 proc., przy danych dla całej Unii wynoszących 7,4 procent. Fenomen polskiej gospodarki opisuje niemiecki portal Focus Online, podkreślając, że Polska może łagodnie przejść przez kryzys spowodowany koronawirusem.

Na łamach portalu czytamy, że Polska stała się fenomenem dla europejskich ekonomistów. "Kraj wyczuwa swoją szansę na awans do czołowej ligi europejskich gospodarek" - pisze Focus Online. To dlaczego Polska wychodzi obronną ręką z kryzysu spowodowanego koronawirusem tłumaczy dla portalu Ernst Hillebrand, politolog i szef warszawskiego oddziału niemieckiej Fundacji Friedricha Eberta. Pierwszy z czynników dobrej sytuacji gospodarczej Polski to zdaniem eksperta "szeroko rozbudowana gospodarka", która nie jest całkowicie zależna od eksportu. "Żaden z jej sektorów nie stanowi ponad 15-procentowego udziału w handlu zagranicznym" - podkreśla Hillebrand.

Drugi czynnik decydujący o znacznym ograniczeniu strat gospodarczych związanych z COVID-19 to wczesna reakcja polskiego "konserwatywnego rządu PiS". Hojny pakiet pomocowy pozwolił "uniknąć bankructw i poważnej utraty miejsc pracy - podobnie jak dotychczas w Niemczech" - twierdzi Hillebrand. Ekspert zauważa też, że wzmocnienie krajowej gospodarki przez aktywną politykę socjalną zaczęło przynosić efekty. Konsumpcja zapewniana przez rynek wewnętrzny wynosi 58 procent PKB - wyjaśnia. "Fakt, że (polski) rząd od dawna poważnie traktuje popyt wewnętrzny, sprawia, że polska gospodarka jest mniej podatna na zagrożenia i bardziej odporna na globalny kryzys" - mówi na łamach Focus Online, szef niemieckiej fundacji.

Według portalu inwestycje Unii Europejskiej stanowią część fundamentów polskiej gospodarki. Choć zasada ta dotyczy także innych krajów, to właśnie Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Materiał w Focus Online to już kolejny tekst w niemieckich mediach, który chwali działania polskiego rządu w czasie pandemii. Wcześniej dziennik Die Welt napisał, że Polska pokonała kryzys euro z 2009 roku, kryzys uchodźczy w 2015 r., a obecnie kryzys związany z koronawirusem. "Z pandemii koronawirusa Polska może wyjść wręcz wzmocniona" - podkreślił Die Welt.

Czy potrzeba nam w tym trudnym dla wszystkich okresie lepszych wieści? Pytanie tylko, kto nagle przełożył wajchę w niemieckich mediach, że przestały jawnie wspierać polską opozycję i zaczęły dostrzegać zalety obecnego rządu nad Wisłą? Może przeprowadzone badania upewniły tamtejszych komentatorów, że najbliższe lata niemiecki przemysł i polityka będą musiały współpracować dalej z obecną ekipą, a opozycja w aktualnym składzie jest skazana na polityczny niebyt? Pozostaje tylko pilnować w najbliższych wyborach, aby na miejscu Głowy Państwa nie stanął nowy Kononowicz, który już zapowiedział utrącenie głównych przedsięwzięć gospodarczych rządu Mateusza Morawieckiego. Dajmy sobie szansę, aby te świetlane zapowiedzi niemieckich komentatorów mogły się u nas wkrótce spełnić.

Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura