CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
71 obserwujących
488 notek
581k odsłon
  141   0

ŚWIĘTO MŁODZIEŻY

"Święto Młodzieży" to ruch 4 maja sprzeciwiający się pertraktacjom traktatu wersalskiego skierowany przeciwko pretensjom Cesarstwa Japonii. 


W 1917 roku młoda Republika Chińska wypowiada wojnę Niemcom licząc na umocnienie swej pozycji w randze międzynarodowej.

 W 1918 roku rząd w Pekinie, kontrolujący północną część Chin (południowa część jest pod kontrolą Kuomintangu) podpisuje tajną konwencję z Japonią dotyczacą wschodniej prowincji Shandong.

Prowincja ta będąca poprzednio pod kontrolą niemiecką, staje się japońska.

Rok 1919 to czas konferencji pokojowej w Paryżu prowadzącej do Traktatu Wersalskiego, który potwierdza przynalezność prowincji Shandong Japonii. Fakt ten, jeszcze przed konferencją pokojową, powoduje natychmiastową reakcję w Chinach.

   4 maja 1919 roku przed Bramą Niebiańskiego Spokoju w Pekinie ponad 3000 studentów gromadzi się domagając oddania Shandongu Chinom i podania się do dymisji projapońskich reprezentantów rządu.


                  image


Dla Zachodu ruch 4 maja nie ma jakichkolwiek konsekwencji, ale dla Chin staje się prototypem pojawienia się publicznej świadomości patriotycznej.

   Ruch 4 maja jest obchodzony corocznie w Chinach i na Tajwanie. Od 1949 roku w Chinach zwany jest Dniem Młodzieży, a na Tajwanie Dniem Literatury i Sztuki.


image

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura