CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
73 obserwujących
537 notek
609k odsłon
  115   1

ŚWIĘTO SINGLA

Święto 光棍节 (guāng gùn jié) zwane Świętem Podwójnej Jedenastki przypada w Chinach 11/11 i jest okazją dla młodego pokolenia, szczególnie studentów wolnego stanu do sprawowania sobie prezentów.

Genezy tego święta należy szukać w latach 1990. Wówczas to studenci stolicy prowincji Jiangsu – Nankin wybrali datę 11.11 na święto „singli”. Wybierając ten dzień, stworzyli ideę, że data przedstawia cztery jedynki i symbolizuje cztery niezamężne osoby.

Wówczas to czterech studentów każdego wieczoru przed snem rozmawiało o tym, jak wyrwać się ze stanu kawalerskiego. W trakcie rozmów uznali, że zorganizują swoje święto, podczas którego będą obchodzić bycie kawalerem. Święto stopniowo rozprzestrzeniło się po kampusie i innych uniwersytetach, a dzięki mediom społecznościowym z czasem stało się popularne w społeczeństwie.


                                   image


Święto przekształciło się szybko w prawdziwe wydarzenie kulturalne na terenie kampusu i miało być odpowiedzią na zachodnie Walentynki oraz na tradycyjne wzorce kulturowe panujące w Państwie Środka.

Istnieje również legenda o pochodzeniu tego święta. Dzień ten czci rzymskiego mnicha za panowania cesarza Klaudiusza.

                                      image


Według legendy Klaudiusz wydał zakaz małżeństw aby więcej młodych ludzi mogło być wysłanych na wojnę. Pewien mnich przeciwstawił się temu porządkowi i celebrował tajne małżeństwa. Za swój czyn został wtrącony do więzienia i śmiertelnie torturowany w dniu 11 listopada.

W Chinach gdzie młodzi ludzie wolnego stanu ulegają presji rodzinnej i społecznej aby zawrzeć małżeństwo, dzień na ich cześć nie wydaje się być absurdalny. Młodzi ludzie są tak zajęci pracą, że nie mają czasu na zawieranie znajomości. Osoby samotne w wieku od 20 do 30 lat pozostają pod presją rodziny wywierającej zmuszanie do małżeństwa.

Wielu młodych ludzi w dużych miastach takich jak Pekin, Shanghai i Guangzhou organizuje wszelkie uroczystości w tym dniu, udając się do restauracji i do barów aby wspólnie spędzić czas. Dominuje jedno hasło:

„nie mówić o małżeństwie”.


Odbywaja się też specjalne imprezy aby, „samotne osoby” długo nimi nie pozostały i znalazły swą bratnią duszę.


                       image


 Chińczycy oczywiście nie wybrali przypadkowo tej daty lecz ze względu na znaczenie i wymowę cyfr. Tak więc "1" symbolizuje singla, a 11/11 oznacza cztery single. Ponado "11", może również oznaczać „jeden dla mnie” lub bratnią duszę ... Cyfra "1" w chińskim slangu oznacza „singel”.

Wcześniej bycie singlem okazjonalnie umawiającym się na randki nie było w Chinach akceptowane. Spotykanie się chłopaka z dziewczyną było równoznaczne z zawarciem małżeństwa. Wpływ kultury zachodniej wywołał, że singli zaczęło w Chinach przybywać. Dzień wolnego stanu został stworzony aby to zjawisko świętować poprzez kupowanie prezentów dla siebie samego.


                       image


Dzień ten szybko rozprzestrzenił się za pośrednictwem Internetu i innych mediów, stopniowo tworząc kulturę dnia singli. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na ślub w "Dniu Podwójnej Jedenastki", a jednocześnie jest to okres, w którym duże firmy oferują zniżki.


                                                              imageZwyczaj przyjął się w całym kraju stając się świętem zakupów. Odbywają się wyjatkowe promocje w tym czasie w sklepach internetowych.


Według legendy single tego dnia powinni zjeść kandyzowane owoce i muszą zjeść je wszystkie naraz. Jeśli tego nie zrobią w nadchodzącym roku nadal pozostaną w wolnym stanie.


                         image


Atmosfera "Dnia Singla" w ciągu ostatnich lat stopniowo przeniknęła do społeczeństwa stając się wyjątkowym dniem dla młodych ludzi.

Dzień Singla świętuje się głównie poprzez spotkania towarzyskie, imprezy, zakupy oraz randki w ciemno.


                                            image

 Niektórzy przywiązują również wagę do liczby "11" oraz do par – na śniadanie jedzą parę smażonych paluszków, o godzinie 11:11 jedzą obiad za pomocą dwóch par pałeczek – jedna para w lewej ręce, druga w prawej, a o 11:11 w nocy idą spać.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka