CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
549 notek
619k odsłon
  223   1

POCZĄTEK PRAWDZIWEJ ZIMY

Dzisiaj o godzinie 5:57 wkroczyliśmy w dwudziesty pierwszy z 24 terminów tradycyjnego chińskiego kalendarza księżycowego, a trzeci zimy zwanym „Wielkim Śniegiem”. Będzie on trwał do 21 grudnia.

Pogoda staje się coraz zimniejsza i pada śnieg. Jednak nie oznacza to, że ilość opadów śniegu musi być duża.

Dwadzieścia cztery terminy słoneczne są wytworem cywilizacji rolniczej. Główne czynniki klimatyczne, które wpływają na produkcję rolną to opady, temperatura i światło.


Dawniej Chińczycy dzielili cykl Wielkiego Śniegu na trzy okresy:

1. to okres, w którym ptaki przestają śpiewać,

2. to rozpoczęcie godów przez tygrysy,

3. to pączkowanie liczi.

Mawiali również, że „ lód i niezupełnie stopiony śnieg może zabić przyszłoroczne szkodniki, a gęsty śnieg po tym okresie może zagwarantować obfile przyszłoroczne zbiory”.


                       image


W Pekinie 25 lutego 1959 r. i 23 lutego 1979 r. maksymalne opady śniegu osiągnęły rekordowy poziom 24 cm.

                      image


Na południu, zwłaszcza w Kantonie i delcie Perłowej Rzeki, roślinność jest nadal bujna. Klimat na południu to łagodna zima z niewielkimi opadami deszczu i rzadko śniegu.


W tym czasie nad parapetem przy drzwiach każdego domostwa wiszą wędliny, boczki, kiełbaski, solone ryby, tworząc ciekawą dekorację. Robienie kiełbasek należy do ważnego elementu przygotowań przed Świętem Wiosny.


                       image


W północnych Chinach wieje zimny wiatr i pruszy śnieg. W jednej chwili świat otula się srebrnym kolorem, a wszystko wraca do swojej czystej, spokojnej natury. Zimowy śnieg na południu, który pokrywa dachy jest często miękki i delikatny. Piękne budynki i biały śnieg ilustrują niepowtarzalny romans natury.


                                         image

 

                                                                                                                   image


Oto kilka zwyczajów przestrzeganych przez Chińczyków podczas tej pory roku:

Warto jest spożywać jagnięce mięso, będące głównym pokarmem podczas Wielkiego Śniegu. Jagnięcina doskonale odżywia organizm, poprawia krążenie krwi i chroni przed zimnem.

Owsianka zwiększa ciepło i odżywia organizm w chłodne dni. W Chinach zwyczajowo spożywa się owsiankę z czerwonej fasoli pierwszego dnia przesilenia zimowego i owsiankę z „ośmioma skarbami” w ostatnim miesiącu roku księżycowego.

                           image


Zalecane jest spożywanie korzenia lotosu podczas obfitych opadów śniegu. Z powodu suchej pogody w zimie organizm człowieka jest często rozgrzany i podrażniony. Korzeń lotosu oczyszcza i nawilża organizm, gromadzi ciepło i jest bardzo lubiany przez Chińczyków. Według tradycyjnej medycyny chińskiej surowy korzeń lotosu ma działanie rozpraszające ciepło i eliminujące zaburzenia organizmu. Natomiast po ugotowaniu zmienia się z zimnego w gorący i ma działanie odżywiające żołądek i yin, wzmacniające śledzionę i uzupełniajace siłę „qi”. 


                        image


Zupa z korzenia lotosu i czerwonej fasoli może poprawić jakość snu, a zupa z żeberek może pobudzić śledzionę i apetyt. Nadaje się dla osób ze słabą śledzioną i żołądkiem w celu odżywienia i utrzymania zdrowia. Należy pamiętać, że do gotowania potraw z korzeniami lotosu lepiej jest używać naczyń ceramicznych lub ze stali nierdzewnej, unikać żelaznych garnków i starać się nie używać żelaznych noży do cięcia korzeni lotosu, aby uniknąć utleniania bogatych związków i czernienia bulwy rośliny.


                         image


Kapusta pekińska jest najbardziej niezbędnym warzywem na stole. Powietrze jest bardzo suche podczas intensywnych opadów śniegu i bezsłonecznych okresów, a jedzenie kapusty pekińskiej może mieć działanie nawilżające jelita, pielęgnujące i upiększające skórę. Kapusta jest bogata w witaminę C, witaminę E i inne składniki odżywcze, które mogą mieć korzystny wpływ na urodę i zdrowie.

W chłodne dni ludzie mają tendencję do przejadania się. Pokarmy bogate w błonnik, takie jak cukinia, są stosunkowo niskokaloryczne, trawią się wolniej, a ich nasycenie zajmuje więcej czasu, co może zapobiegać przejadaniu się w zimie.

Również brokuły są zalecane podczas Wielkiego Śniegu, aby chronić naczynia krwionośne. Brokuły to jedna z uznanych, zdrowych żywności, bogata w składniki odżywcze, zawierająca białko, fosfor, żelazo, karoten, witaminę B1, witaminę B2, witaminę C, witaminę A. 

Zawartość białka w brokułach jest 3 razy większa niż w kalafiorze i 4 razy większa niż w pomidorach. Brokuły wpływają korzystnie na ochronę naczyń krwionośnych, dzięki czemu ich ściany są wzmocnione i nie ulegają łatwo uszkodzeniu i popękaniu.


                       image


Jabłka to najlepszy przyjaciel naszego organizmu, mają działanie pobudzające płyny ustrojowe i gaszące pragnienie, uzupełniające śledzionę i łagodzące biegunkę oraz zmniejszające uboczne problemy żołądka. Ludzie, którzy jedzą więcej jabłek, są znacznie mniej podatni na przeziębienie niż ci, którzy nie jedzą lub jedzą ich mniej. Dlatego też najlepiej jeść je zimą. Jabłka są bogate w węglowodany i potas.

Jedzenie grejpfruta w okresie obfitych opadów śniegu pomaga w trawieniu. Grejpfrut może zaspokoić głód, jest bogaty w witaminę B1, B2 i witaminę C, a ze względu na niską kaloryczność jest często stosowany w dietach odchudzających. Ponadto grejpfrut jest bardzo bogaty w kwas cytrynowy, sód, potas i wapń, a kwas cytrynowy pomaga w trawieniu mięsa i zapobiega przyjmowaniu przez organizm zbyt dużej ilości tłuszczu.


                   image


Jedz pomarańcze !


 Pomarańcze są bogate w witaminę B1 niezbędną do utrzymania zdrowego układu nerwowego. Ponadto spożywanie pomarańczy może skutecznie zwiększyć wydzielanie śliny, wspomóc trawienie, złagodzić kaszel i chronić zdrowie płuc.

Eksperci sugerują, że najlepiej spożywać 1-2 pomarańcze dziennie.                 


                              imageLubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości