CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
555 notek
625k odsłon
  108   0

NA ZIMOWĄ OLIMPIADĘ

24-ta Zimowa Olimpiada rozpoczęła się uroczyście w Pekinie sześć miesięcy po letnich igrzyskach, które miały miejsce w Tokio.

3000 sportowców bierze udział w tym międzynarodowym wydarzeniu obejmującym 15 dyscyplin i 109 zorganizowanych imprez. W programie Igrzysk w Pekinie w 2022 r. debiutuje siedem nowych dyscyplin.


                     image


Dziś zapraszam cofnąć się w czasie kontemplując obraz przedstawiający wspaniałe sceny królewskich pokazów na lodzie w czasach cesarza Qianlonga (1736-1796) z dynastii Qing.

 „Łyżwiarstwo na cesarskim jeziorze” to dzieło autorstwa dwóch chińskich malarzy, Zhang Weibang i Yao Wenhan z dynastii Qing. Zrulowany zwój o wymiarach 36,5 x 563 cm jest namalowany na jedwabiu czarnym i kolorowym tuszem.


                     image


Obraz ten przedstawia scenę królewskich gier i pokazów na lodzie z dyscyplinami przypominającymi współczesne sporty zimowe. Znajdujemy w nim sporty z ówczesnej epoki podobne do znanych zimowych zawodów olimpijskich takich jak łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie, strzelectwo, wyścigi...

                            image

Sporty na lodzie były wydarzeniem sezonowym. Dynastia Qing podążała za tradycją dynastii Ming i zwracała jednak na nie większą uwagę. Cesarz Qianlong nazwał sporty zimowe „ważnym wydarzeniem narodowym”.

Każdego roku spośród oficerów i żołnierzy wojskowo-plemiennej organizacji rodów mandżurskich zwanej „Ośmioma Chorągwiami” w cesarskim pałacu byli wybierani najlepiej „poruszający się po lodzie”, aby uczestniczyć w grach na lodzie podczas przesilenia zimowego.


Cesarz w towarzystwie książąt i ministrów nagradzał zwycięzców srebrnymi taelami.

Gracze stoją w długich rzędach, chorążowie i strzelcy ustawieni są w odstępach, krążąc i szybując po lodzie, z daleka widać wijących się zawodników jak smok. Obok cesarskiego tronu znajduje się brama z wiszącą nad nią piłką, zwaną niebiańską kulą. Drużyna przesuwa się do głównego punktu wystrzeliwując strzały.

                                  image


W porównaniu ze strzałami z okresu walki, strzały używane w tej grze są odmienne – bambusowa strzała ma podwójny grot. 

                                image


Gra ta była zaispirowana  chińską starożytną grą zwaną "Cuju" 蹴鞠 

Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie jak żywe są okrzyki i wiwaty, ocieranie łyżew o taflę lodową, świst łuczniczego wiatru i odgłos strzały uderzającej w piłkę!

Mimo iż trasy łyżwiarskie graczy są podobne to każdy z uczestników może zaprezentować wybrane przez siebie działania według własnych umiejętności, co zwiększa wizualne zainteresowanie łyżwiarstwem figurowym.

                                    image


Według zapisów archiwalnych cesarz obserwował również trzy inne imprezy łyżwiarskie:

 * jedną z nich była jazda na łyżwach szybkich, którą za czasów dynastii Qing nazywano ślizganiem na lodzie.

Inne to łyżwiarstwa akrobatyczne, o dość kuriozalnych nazwach:

 * latające widelce, zabawa nożami, gra z flagami, robić kije, układać Arhatów itp.

Trudność jest dość wysoka, a umiejętności niesamowite. Trzecią ulubioną dyscypliną cesarza było kopanie piłki na lodzie, gdzie dwie drużyny rywalizują o piłkę, którakolwiek drużyna zdobędzie piłkę na swoim boisku, ta wygrywa.

Zawodnicy lodowych zabaw ślizgali się po lodzie na takich oto łyżwach:

                 image


 Te sporty na lodzie, pełne śmiechu lub emocji dodają świątecznej atmosfery w Nowym Tygrysim Roku podczas Zimowej Olimpiady w Pekine.


Widok opisanego rulonu, którego początek znajduje się na dole :

                                  imageimage         imageimage

imageimage  imageimage


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura