CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
78 obserwujących
586 notek
644k odsłony
  198   1

MAGIA CYFRY 3

Kaligrafia pędzlem cyfry 3. Chiński znak odpowiadający 3 jest pisany „三”. Na banknotach oraz papierach artościowych jest pisana „弎”.
Kaligrafia pędzlem cyfry 3. Chiński znak odpowiadający 3 jest pisany „三”. Na banknotach oraz papierach artościowych jest pisana „弎”.

    Dzisiejsza data w kalendarzu obchodzona jest jako święto Genowefy. Patronka Paryża urodziła się w Nanterre około 420 r (dzisiaj jedno z przedmieść paryskich), zmarła w Paryżu między 502 a 512 r. image


image  Dla niektórych krajów azjatyckich, w tym Wietnamu i Chin, liczba 3 jest magiczna. Reprezentuje upodobanie umysłu, logiki i działania.


    Każda kultura ma liczby, które piastuje lub nienawidzi, szanuje lub odrzuca. W starożytnej Grecji Pitagoras widział, że liczba jest zasadą rzeczy, uznając w ten sposób uniwersalną harmonię we wszystkich dziedzinach. Jego motto brzmiało:

 

Wszystko jest liczbą. 

Każdej rzeczy przyporządkowana jest liczba całkowita (liczby naturalne dodatnie 1, 2, 3, 4, 5).

Wydaje się, że w kulturze wschodnioazjatyckiej liczba 3 ma upodobanie do dowcipu, logiki i działania.


Być może dlatego, że nie jest ani za małą, ani za dużą, wskazuje akceptowalną średnią możliwą do osiągnięcia równowagę. Odzwierciedla to ewolucję wszystkich rzeczy: początku, środka i końca. image

Popularna mądrość mówi:


nie więcej niż trzy razy

 , odradzając podejmowanie działań więcej niż trzy razy.

Życie duchowe w Azji Wschodniej cechuje współistnienie i jedność Trzech Wiar wywodzących się z tego samego źródła (buddyzm, konfucjanizm, taoizm).


    "3" jest duchową cyfrą

    Buddyzm ma wiele trójek. W pagodach przedstawionych jest kilka grup trzech Buddów: trzech Buddów Teraźniejszości, Przeszłości i Przyszłości. Budda Nieograniczonego Światła Amitabha, najbardziej czczony z tzw. buddów medytacyjnych jest otoczony przez dwóch bodhisattwów.

                             image


Trzech Bogów Szczęścia zwie się:

- Gwiazda Szczęścia, Fuxing福星;

- Gwiazda Godności lub Dobrobytu, Luxing 禄星

 - Gwiazda Długowieczności, Shouxing 寿星.


image Są oni nosicielami wielu symboli.


Te trzy bóstwa można znaleźć pod nazwami:

- Trzech Bogów Szczęścia

- Trzy gwiazdy

- Trzej Czcigodni Staruszkowie

- Trzech leciwych ministrów

- Trzech Nieśmiertelnych szczęścia, wynagrodzenia i długowieczności


    W starożytnych Chinach trzy główne więzi społeczne to te, które łączą władcę i jego poddanych, ojca i dziecko, męża i żonę. Trzy pierwsze zasady odnoszą się do Nieba, Ziemii i Człowieka. Kobieta przez całe życie podlega trzem podmiotom

- córka swoim rodzicom,

- żona mężowi,

- wdowa synowi

   Popularne zwyczaje i wierzenia przeplatają się z cyfrą 3. Ludzkie szczęście jest ucieleśnione w trzech postaciach reprezentujących trzy obfitości:

 - szczęście (wiele dzieci),

- bogactwo (bycie Mandarynem)

- i długowieczność.

Podczas ceremonii są składane trzy ofiary: wół, świnia i koza.

Istnieją 3 potrzeby (pragnienia): spanie, jedzenie i prokreacja. Uważa się, że człowiek ma 3 dusze duszę duchową, duszę zmysłową i duszę wegetatywną. 3 nieszczęścia zagrażające człowiekowi to: ogień, powódź i złodzieje.


Trzy pokolenia mieszkają pod jednym dachem 


                   image


   Żyjąc w trzy pokolenia pod tym samym dachem jest ideałem i symbolem szczęścia w starożytnych Chinach. Rewolucja Kulturalna próbowała przekształcić struktury rodziny. Polityka jednego dziecka przyczyniła się w dużym stopniu do utrzymania więzi pokoleń pod jednym dachem. Do codzienności należy fakt, że dziadkowie dbają o swoje wnuki!

   Kwestia, że emerytura jest prawie nieistniejąca w Chinach wyjaśnia sytuację uzależnienia. Nie jest rzadkością widzieć, jak nawet bardzo starzy ludzie dorabiają na codzienne życie zajmując się drobnym handlem na straganach lub w małych sklepikach.

    Statystyki szacują, że w połowie XXI wieku w Chinach będzie 400 milionów "seniorów". Dziś na jednym dziecku spoczywa opieka swych 2 rodziców i 4 dziadków!


Uzupełnienie:

 Motyw trzech mądrych małp wywodzi się z Chin.

                                                image Mądre małpy (zwane też „trzema małymi małpkami”) to symbol  składający się z trzech małpek, z których każda zakrywa łapkami inną część twarzy: pierwsza usta, druga oczy, a trzecia uszy.

Tworzą coś w rodzaju obrazkowej maksymy: „Nie widzisz zła, nie słyszysz nic złego, nie mówisz nic złego”. Dla tych, którzy przestrzegają tej maksymy, wyniknie z tego tylko dobro.

Najwcześniejszy znany zapis znajduje się w „Dialogach konfucjańskich”, spisanych od 479 pne. mniej więcej do 221 roku n.e.:


nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego.


Identycznie zdanie znajdujemy w 1658 r. w zwoju opisu kronik dziejów Pieśni „宋史紀事本末(Sòng shǐ jìshì běnmò) będących historycznym traktatem średniowiecznych Chin i śledzącym historię dynastii Song (960 – 1279).

Tekst towarzyszący trzem małpom został wprowadzony około VIII wieku przez buddyjskiego mnicha ze szkoły Tiāntái zōng (天台宗) słowami:


Nie patrz, nie słuchaj, nie mów.


W mitologii chińskiej małpa była towarzyszką pielgrzyma Xuanzanga i pomogła mu znaleźć święte księgi buddyzmu. To właśnie ten aspekt jest używany w symbolice trzech małych małpek:


 nic nie widzieć, nic nie słyszeć i nic nie mówić.

Słowa te zostały wprowadzone przez buddyjskiego mnicha z sekty Tendai około VII wieku, pierwotnie związanej z bóstwem Dordże.


Było to również motto Gandhiego, który zawsze nosił przy sobie małą rzeźbę tych trzech mądrych małp.


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura