zhongguo zhongguo
72
BLOG

FUXI OBCHODZI DZISIAJ URODZINY

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

                                  16 dnia po chińskim Nowym Roku obchodzone są urodziny Fuxi.

   Fú xī (伏羲) to mityczna postać z mitologii chińskiej, której początki sięgają starożytności, bohater cywilizacyjny, przywódca ludu Huaxia, założyciel medycyny chińskiej, twórca sinogramów i pierwszy bóg trzech Augustów (三皇sān huáng).

Legenda głosi, że Fuxi urodził się w dość tajemniczych okolicznościach pełnych magii. W słoneczny dzień jego matka Huaxu bawiła się w pobliżu bagna. Nagle przyciągnął ją gigantyczny ślad stopy, postawiła na nim swe nogi i tak przyszedł na świat Fuxi.

Według legendy Fuxi i jego siostra Nüwa byli niezwykłymi istotami: ich głowy były ludzkie, ale obaj mieli ciała smoków. To prawdopodobnie potwierdza fakt, że plemię Fuxi przyjęło smoka jako swój totem.

image Fuxi był twórcą wielu wspaniałych wynalazków. Według starożytnych ksiąg to właśnie Fuxi stworzył osiem trygramów. 

   Te osiem symboli i ich kombinacja reprezentują imiona wszystkich ludzi na Ziemi. Używano ich do rejestrowania codziennych spraw.

Fuxi posługiwał się nićmi do tkania sieci rybackchj i nauczał swoich poddanych wędkarstwa. imageAby uczcić dobre zbiory, wesela i inne ważne wydarzenia, Fuxi stworzył instrument muzyczny zwany guqin. Jest to  najstarszy chiński instrument strunowy. 

 Fuxi uczył także swoich poddanych rozpalania ognia poprzez pocieranie kamieni. Od tego czasu zaczęto  jeść gotowane jedzenie.

  Potomków klanu Fuxi można dziś spotkać w regionie Jining w prowincji Shandong. Można również zobaczyć grobowiec ku pamięci Fuxi, który został dobrze zachowany w Jining. Każdego trzeciego dnia trzeciego miesiąca kalendarza księżycowego mieszkańcy wioski gromadzą się tam, aby uczcić Fuxi, przodka narodu chińskiego.

 image Oblicze Fuxi jest dość szczególne, jest on przedstawiany w stylu bardziej zachodnim niż chińskim. Wszyscy Chińczycy znają tę mityczną postać z mitologii chińskiej.  

image Legenda głosi, że Fuxi zwrócił się do nieba, prosząc o powstrzymanie ogromnej powodzi, która zniszczyłaby świat. Następnie poślubiłby swoją siostrę Nüwę 女娲, aby zaludnić świat.

A wszystko to podobno wydarzyło się w mieście Tianshui, dawniej znanym jako Chenji w prowincji Gansu. To wyjaśnia, dlaczego wzniesiono tam świątynię na jego cześć i dlaczego jest bardzo tłoczno z okazji urodzin Fuxi, 16 dnia po chińskim Nowym Roku.

Świątynia została pierwotnie zbudowana za czasów dynastii Ming i od czasu jej budowy była naprawiana dziewięć razy. Od 1988 roku co roku obchodzone są tam urodziny smoka (w kalendarzu chińskim 13 maja) i odbywają się pielgrzymki ku pamięci przodków.  

image W największym rozkwicie świątynia Fuxi zajmowała powierzchnię 13 000 m². Dziś zajmuje jedynie 6600 m². Podczas trzęsienia ziemi w 2008 roku nastąpiło wiele szkód. Świątynia jest olśniewająca ze swoimi salami i wewnętrznymi dziedzińcami.  

image Przy wejściu do świątyni Fuxi 伏羲庙, która została zbudowana w 1483 roku za dynastii Ming.

  Znana jako pierwsza świątynia w Chinach bardziej przypomina pałac niż świątynię. Dzięki licznym dziedzińcom, portykom i salom wszystko tutaj sprzyja spokojowi i napawa uwielbieniem dla Fuxi, mitologicznej postaci uważanej za jednego z przodków narodu chińskiego. Ta mityczna postać jest także źródłem ośmiu trygramów (八卦, bāguà) u podstaw taoizmu i Yi Jing. Zachowały się drzewa, które mają ponad 1000 lat. Są to strzeliste, stare cyprysy, niektóre z nich mają historię ponad tysiącletnią. Istnieje 64 oryginalnych drzew cyprysowych, które symbolizują liczbę sześćdziesięciu czterech heksagramów Fuxi.

image Jedna z sal świątyni.

Podczas trzęsienia ziemi w 2008 roku niektóre budynki zostały uszkodzone. Świątynia nadal stoi i zaprasza wiernych do modlitwy. 

image  W głównej sali znajduje się symbol ośmiu trygramów (八卦, bāguà), których autorem jest Fuxi.

image Fuxi najczęściej pojawia się z Nuwą, ogony węży tworzące dolną część ich ciał owijają się wokół siebie.

Stoją twarzą do siebie lub odwracają się do siebie plecami, trzymając w rękach kwadrat (Fuxi) i kompas (Nüwa), które mogą symbolizować ziemię i niebo.

  Te dwa instrumenty można zastąpić księżycem i słońcem, symbolami Yin i Yang.

  Najstarszymi znanymi sylwetkami są rzeźby kamienne z czasów dynastii Han. W niektórych pojawia się między nimi trzecia niezidentyfikowana postać.

image Według mitu mniejszości Yao Fuxi i Nüwa byli parą dzieci, które jako jedyne przeżyły wielką powódź dzięki pomocy boga piorunów i tykwy, w której się schroniły.

Stąd wzięła się nazwa Fuxi (brat-tykwa). Po powodzi Fuxi miał poślubić swoją siostrę, która urodziła pierwszych ludzi. Postać Fuxi pojawia się także w wierzeniach ludu Miao. W tradycji konfucjańskiej podejmowano próby datowania czasów Fuxi na lata 2852–2737 p.n.e.zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka