CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
73 obserwujących
540 notek
611k odsłon
  1514   0

NOWY ROK NAM NASTAŁ

Szczęśliwego Nowego Roku!
Szczęśliwego Nowego Roku!

 

  W Chinach żyje 56 narodów, Święto Wiosny jest obchodzone ogólnie przez wszystkie narody. Mniejszości narodowe mają poza tym swoje własne  zwyczaje, każda z nich odmienne.

   Na ogół świąteczny posiłek skupia wszystkich członków rodziny w domu najstarszej osoby z rodziny, w regionach zachowujących nadal tradycyjny styl życia, jest to ojcowska rodzina. Jest to czas łączenia rodzin, posiłek rozpoczyna się gdy wszyscy członkowie rodziny są obecni.

  Na północy Chin obowiązkowo spożywa się pierogi, których kształt przypomina złote sztabki, a wię symbolizuje majątek. A na południu ciasto zwane ‘’nian gao’’ z mąki kleistego ryżu z dodatkiem czerwonej fasoli, owoców longan i cukru. Wymowa gao – ciasto i wymowa gao – wysoki, jest jednakowa, z jedyną różnicą tonu. A więc zjedzenie nian gao oznacza coraz więcej otrzymywać od życia.

Pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego życie rozpoczyna się od świtu. Wszyscy wcześnie wstają, odziewają swe świąteczne stroje, składają życzenia rodzicom (osobiście lub telefonicznie), dzieciom podarowują czerwone koperty, w których są pieniądze (kiedyś były to mandrynki). Aż do 5 dnia nowego roku można składać sobie wzajemnie życzenia wśród przyjaciół, w pracy, w szkole, na uniwersytecie i wymieniać prezenty. W tym dniu rytuał składania wizyt bije rekordy, odwiedza się rodziców, krewnych i ofiarowuje prezenty.

  W dzień Nowego Roku, po śniadaniu domownicy udają się do świątyni i jeśli groby przodków znajdują się w pobliżu idą złożyć ofiary, zapalić kadzidełka i czerwone świece.

  Strzelanie sztucznych ogni  jest jedną z typowych tradycji, ich odgłos odpędza złe duchy. W miastach lokalne władze często zabraniają mieszkańcom tej niebezpiecznej zabawy, niektórzy dla podtrzymania tradycji zawieszają sznury petard w swych domach.

  Ciepła świąteczna atmosfera panuje na ulicach przez 15 dni, odbywają się parady, tańce smoka i lwa.  Smok w Chinach reprezentuje szlachetność, odwagę i szczęście.  Od ponad 1000 lat swego istnienia taniec smoka zachował swoją popularność i fascynację. Paradująca sylwetka  smoka zawiera od 9 do 12 części, a jej długość dochodzi do 9 metrów. Każda z jego części może się wznieść do 3 m wysokości. To mityczne zwierzę jest szanowane w Chinach, wszak wszyscy Chińczycy są jego dziećmi, oddają mu hołd  w rytmie bębnów i gongów.

 

  * Pierwszy dzień nowego roku jest tradycyjnie wyłącznie wegetariański, nadejście roku stanowi nowy początek, więc organizm musi być oczyszczony. Pędy bambusa, nasiona lotosu, grzyby są najbardziej odpowiednią żywnością na ten dzień... również należy włożyć nowe ubrania.

  *  W drugi dzień świąt nadal składa się wizyty, a zwłaszcza w domu rodziny żony, dzień ten zwie się ‘’przyjęciem zięcia’’ i ma na celu umocnienie więzi rodzinnych. Jest to też dzień kultu boga fortuny, przed którego wizerunkiem cała rodzina zapala kadzidełka i się modli.

  * Trzeci dzień zwie się ‘’ślubem szczurów’’, pod żadnym pretekstem nie można wystraszać mysz i szczurów nawet jeśli wkradną się do  kuchni. Już rano w czterech kątach domu umieszcza się jedzenie dla małych sprytnych gryzoni.

 

    Od powstania Chińskiej Republiki Ludowej (1949 rok) każdego roku z okazji Święta Wiosny przysługuje trzydniowy urlop.

 

 

...kilka formułek przedstawiających życzenia na Święto Wiosny:

 

 *  chun jie kuai le春节快乐 - radosnego Święta wiosny

 *   shen ti jian kang  身体健康 - zdrowia

 *  gong xi fa cai  恭喜噶才- dobrej fortuny

 *  xin nia hao 新年好 - dobrego nowego roku

 

... i ''Kwiat Jaśminu''

 

 

ŚWIĘTO WIOSNY 12

 

Zobacz galerię zdjęć:

nian gao - południowe Chiny
nian gao - południowe Chiny pierożki w północnych Chinach taniec smoka sztuczne ognie
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale