Blog
CHIŃSKI KALEJDOSKOP
zhongguo
zhongguo Sinolog
47 obserwujących 407 notek 373362 odsłony
zhongguo, 17 lipca 2015 r.

Mityczny nektar bogów

629 7 0 A A A

   Chiny – to kraj gdzie moderacyjnym zwyczajem pije się alkohol ryżowy, zwany tutaj białym alkoholem ( báijiǔ 白酒). Ostatnimi laty wino powoli zaczyna się dobrze czuć w zwyczajach chińskich, stając się coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród wyższych klas społecznych. Czy to dla wysokich dostojników czy też dla elity biznesu, degustacja wina stanowi rytuał, który odzwierciedla tożsamość i status jego amatorów.

MITYCZNY NEKTAR BOGÓW

  Rynek winiarski najbardziej się zadomowił w strefach wschodniego wybrzeża Chin, w Shanghai’u oraz w Pekinie i w Kantonie – tam gdzie żyją najbogatsi, a więc „nowobogaccy”. Ale powoli fala ta przemieszcza się w głąb kraju do innych miast: Chengdu, Wuhan.

Ceny niektórych renomowanych win są straszliwie wysokie… Dla przykładu bardzo znane o wysokim statusie francuskie wino Château Lafitte rocznik  1982 kosztuje ponad 50 000 yuanów.  Robi się wszystko aby usatysfakcjonować zamożnego klienta i zaopatruje rynek w nektar bogów.

Uprawa winorośli w Chinach ma własną długą historię, liczy sobie prawie 2000 lat.

 

Ostatnio w starym podręczniku z 1988 roku, który mi służył do nauki chińskiego odszukuję kilka informacji osnutych legendą i zwiaząnych z winem.

MITYCZNY NEKTAR BOGÓW

 

Podczas dynastii Han, co roku ludność ofiarowywała cesarzowi Han Wu Di winogrona.  Pewnego dnia do pałacu cesarskiego przyniesiono kiście winogron. Poukładano je w dużej glinianej konwi zakrywając ją pokrywą  ... długo o nich zapomniano. Gdy ją otworzono okazało się, że winogrona przerodziły się w napój o wspaniałej woni i cudownym smaku. Cesarz - opatrzność nieba urządził ucztę spraszając swych poddanych. Już wtedy wino pochodzące z antycznej prowincji Longxi – dzisiejsze Gansu, było wysokiej jakości.

Tak więc w krainie, gdzie historia wina się zadomowiła od wieków, jest normalne aby tworzyć wina o niepowtarzalnym smaku. Przypadki  sprawiają, że wino rodzi się w specyficznych warunkach klimatycznych i środowiskowych. Dzisiaj w Chinach istnieje szereg regionów i niemal każdy region ma swoje historie produkcji winogron.

Na północnym stoku gór Tianshan, winorośla zadomowiły się od tysięcy lat.

Na zachód Loulan, nad rzeką Niya, w prowincji Xinjiang, znajduje się stare miasto Niya. Historia jego początków sięga 2000 lat temu. Na początku XX wieku miasto było odkryte przez archeologów, którzy znaleźli dużą liczbę zabytkowych przedmiotów posiadających bogate dziedzictwo.

Wśród znalezionych w ruinach przedmiotów grobowych odnaleziono kolorowe tkaniny z jedwabiu i bawełny. Ku zaskoczeniu wszystkich, w grobowcach było też wino, pochowane jako cenny skarb. Według zapisów znalezionych w okolicy i wygrawerowanych w drewnie, można stwierdzić, że produkcja wina już dobrze prosperowała. Wino było produktem luksusowym  cenionym przez społeczeństwo. Gdy wydawano za mąż swą córkę, rodzina pana młodego szacowała majątek przyszłej synowej w/g posiadanego obszaru uprawy winorośli rodziców panny młodej.

                    Prowincja Xinjiang jest najstarszym winiarskim regionem w Chinach.

                                 MITYCZNY NEKTAR BOGÓW

  Jak podają archiwa, pierwotnie winogrona przybyły stąd do ówczesnej stolicy  Chang'an (dzisiaj Xi'an), w 138 r.p.n.e. na prośbę chińskiego cesarza z dynastii Han. Odtąd region prowincji Xinjiang zaczyna obfitować w winogrona. W czasach dynastii Tang w VIII wieku i Yuan w XIII wieku, wino z Xinjiang jest regularnie transportowane do centrum kraju poprzez słynny Jedwabny Szlak. Wielu uczonych i pisarzy uwielbia pić wino.

Jednym z mych ulubionych poetów jest Li Bai, którego wiersze lubię czytać i tłumaczyć.

MITYCZNY NEKTAR BOGÓW            PIJĄC SAMOTNIE PRZY BLASKU KSIĘŻYCA

                                                        Dzban wina wśród kwiatów,

Piję sam bez towarzysza

Wznosząc mój kielich witam księżyc.

Z mym cieniem jest nas troje.

Księżyc nie potrafi pić,

Na próżno mój cień mnie śledzi.

Czczę księżyc i cień,

Radość trwa aż do wiosny!

Śpiewam, księżyc się włóczy,

Tańczę, mój cień romansuje.

Na jawie, radujemy się wzajemnie,

Pijani, idziemy własnymi drogami...

Odnalezieni na Mlecznej Drodze,

W przejażdzce nie skrępowanej niczym!

                                                                               -tłumaczenie: Zhongguo

***

    Region  Xinjiang cieszy się słońcem, czystą wodą spływajacą z topniejących śniegiem gór Tianshan,  bogatą w potas i wapń glebę . Ten odpowiedni klimat określa idealny obszar do uprawy winorośli. Wielka różnica temperatur  między  dniem i nocą sprzyja uprawie ekologicznej i naturalnej. Gorące suche lato chroni rośliny przed chorobami i insektami. Wysokiej jakości winogrona mają decydujący wpływ na jakość wina. Jak podają specjalistyczne księgi, północne zbocze Gór Tianshan w Xinjiang jest na tej samej szerokości geograficznej co Bordeaux we Francji. Jednak w ojczyźnie win – Francji, tutejsze wina nie są jeszcze znane.

   Podczas naszego pobytu w Shangrila mieszkamy w małym pensjonacie, u miłego Gao Feng rodem z Kunming’u. Okolice sprzyjają do zadumy nad pięknem przyrody. Codziennie rano z naszych okien taki widok nas budzi ze snu:

Opublikowano: 17.07.2015 15:30.
Autor: zhongguo
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Upload images CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia Flag Counter</&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)Hébergement photos

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Bardzo ciekawie przedstawione. Trochę z tym tematem przyszło mi się również tajemniczo...
  • To ja dziękuję za odwiedziny. Dla autora każdy komentarz jest ważnym. Pqński napawa mnie z...
  • Dawniej, przed zmianami salonowej szaty mogliśmy dodawać zdjęcia w komentarzach. :) Dzisiaj...

Tematy w dziale Kultura