zhongguo zhongguo
1115
BLOG

CHIŃSKA MARIA SKŁODOWSKA – CURIE - przy Święcie Kobiet

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

   Nasza wielka fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla , szlachetna pani Mania cieszy się respektem wśród narodu chińskiego. Jej skromna i jakże dostojna postać jest stawiana na piedestale chińskim uczniom. Od najmłodszych lat nauczyciele podają ją jako przykład godny do naśladowania.

Wizerunek jedynej kobiety wśród mniej atrakcyjnych męskich figur międzynarodowych, jej portret jest zawieszny na fasadach szkolnych murów.


                  imageimage


Naszą wielką rodaczkę, obok Fryderyka  Chopina wszyscy znają!

                                                  *********

 

Wiele podobieństw z naszą narodową Marią Skłodowska łączy Wú Jiànxíonggenialną panią fizyk (1912 – 1997) - Chinką o obywatelstwie amerykańskim. Ta specjalistka fizyki nuklearnej w środowisku naukowym została nazwana "Pierwszą Damą Fizyki".


   Córka Fan Fuhua i Wu Zhongyi, image

urodziła się w Shanghai’u 13 maja 1912. Wychowała się 50 kilimetrów od Shanghai’u, w Liuhe wraz ze swymi dwoma braćmi. Jej rodzice byli otwarci i postępowi, zwłaszcza ojciec, wczesny obrońca równości płci. Założyciel i nauczyciel w Mingde Women's College, zachęca córkę do pójścia do szkoły, co jest niezwykłe w tamtych czasach.


·      Podobnie jak ojciec naszej Mani -Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki i fizyki.


                                                                                                               image

 

         Jiànxíong uczęszcza do szkoły w swoim rodzinnym mieście, a w wieku jedenastu lat wstępuje do Szkoły dla Dziewcząt w Suzhou mieszczącej się  około 100 kilometrów od Shanghai’u. Tam uczy się zawodu nauczyciela, zanim odkrywa swoją pasję do nauk ścisłych. Kończy szkołę z dyplomem najlepszej absolwentki. Zgodnie z ówczesnymi przepisami rządowymi, studenci, którzy chcą pracować jako wykładowcy na uniwersyteckie, muszą najpierw odbyć roczny staż w szkole. Zostaje więc nauczycielką przez rok i uczy w publicznej szkole w Shanghai’u.  

 

·      Podobnie jak nasza Maria, która udzielała  korepetycji z matematyki, fizyki, języków obcych (znała polski, rosyjski, niemiecki, angielski, francuski)W Warszawie  zaczęła uzupełniać swoją wiedzę z chemii i fizyki w laboratoriach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa przy Krakowskim Przedmieściu.

                                                                                                   image


 

 

Obawiając się, że jej studia nie przygotowały jej wystarczająco na uniwersytet, Wú Jiànxíongmyśli zrezygnować z dalszej nauki. Jednak ojciec zachęca ją do realizacji wytyczonego celu. Daje jej podręczniki i nakłania do samodzielnego przygotowania egzaminów wstępnych. Ojciec dziewczyny, oświecony mężczyzna i zawodowy nauczyciel w pierwszej szkole dla dziewcząt w Chinach, wspiera swoją córkę w jej ambicjach.


image


Córka postępuje zgodnie z radą ojca. W 1929 r. wstępuje do National Central University w Nanjing. W 1934 r. uzyskuje dyplom z fizyki i w 1936 wyjeżdza do Stanów Zjednoczonych. Nie podejrzewa nawet, że już nigdy nie zobaczy swoich rodziców i swego swego rodzeństwa przez ośmiem długich lat. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley studiuje pod kierunkiem fizyka Ernesta Lawrence, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1939 roku. W 1940 roku, po uzyskaniu doktoratu, rozpoczyna karierę profesorską.

 

·      Podobnie jak nasza Maria wyjechała do Paryża i studiowała za granicą, na paryskiej Sorbonie. W Paryżu poznaje swego przyszłego męża - skromnego naukowca             


                                                                                                                                        image


      W 1942 r. Wú Jiànxíongpoślubia fizyka Yuán Jiāliú, wnuka chińskiego generała i polityka Yuan Shikai. Małżeństwo wraz synem  przeprowadza się  na wschodnie wybrzeże. Młoda fizyk uczy przez jakiś czas w Smith College i na Princeton University - gdzie jest pierwszą kobietą, która została adiunktem. Dwa główne wydarzenia mają miejsce w życiu profesora Wu w tym okresie. Na Uniwersytecie Berkeley w 1940 otrzymuje doktorat i wychodzi za mąż.


image


Później wykłada na Columbia University. Jej życie ma teraz ugruntowaną pozycję w Stanach Zjednoczonych.


·      Podobnie jak życie naszej Marii we Francjiimage

  


    Od kilku lat trwa druga wojna światowa, odbywają się również walki w Azji czas wojny chińsko-japońskej jest tragiczny w ofiarach. Stany Zjednoczone przystępują do wojny. Wú Jiànxíongnie widzi żadnej innej możliwości, by wesprzeć swoją rodzinę i kraj, niż poświęcić się badaniom. W ten sposób próbuje pomóc zwycięstwu. W 1942 roku była jedną z niewielu kobiet, które przystąpiły do projektu Manhattan, projektu badawczego, który wyprodukował bombę atomową. W szczególności opracowuje proces oddzielania izotopów uranu metodą dyfuzji gazowej.


image                                 image 


Po wojnie skoncentrowała swoje badania w gałęzi fizyki jądrowej, rozpadzie beta. Staje się międzynarodowym specjalistą.

Współpracuje z fizykami Lǐ Zhèngdàoimage


                                                              i Yáng Zhènníng   image

- przyszłymi lauretami Nagrody Nobla nad łamaniem parzystości.



      W 1956 potwierdza ich teorię, demonstrując doświadczeniami brak zachowania parzystości w słabych interakcjach. Demonstracja ta pozwala obalić teorię fizyki uważaną za prawo natury (twierdząc, że podczas reakcji jądrowych, tryb rozproszenia cząstek nie podąża żadnym określonym kierunkiem), a tym samym wstrząsa światem fizyki. W następnym roku dwaj naukowcy otrzymują Nagrodę Nobla za swoją pracę. Niestety o Wú Jiànxíong – cisza, nawetnie jest wspomniana. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że eksperymentalny charakter jej pracy byłby mniej ważny niż teorie jej kolegów, bardziej prawdopodobne jest, że ona, podobnie jak wiele innych kobiet, padła ofiarą seksizmu. Drugie wyjaśnienie, jest bardziej prawdopodobne, uczona padła ofiarą seksizmu.


image   Uczona jest powszechnie uznawana przez swoich

rówieśników, otrzymuje wiele nagród i wyróżnień.

W 1958 r. zostaje wybrana członkiem amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk i otrzymuje nagrodę Research Corporation Award. W 1960 roku zostaje wyróżniona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Kobiet za swe osiągnięcia. Zostaje wydanych wiele jej publikacji na temat rozpadu beta, który pozostaje punktem odniesienia dla dzisiejszych fizyków jądrowych.

Nasza bohaterka, w 1975 roku jest pierwszą kobietą, która została przewodniczącą Amerykańskiego Towarzystwa Fizyki. W 1978 r. zdobyła pierwszą nagrodę Wolfa w dziedzinie fizyki, przyznawaną przez fundację Wolf w Izraelu i uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych odznaczeń w tej dziedzinie.



Maria stała się pierwszą kobietą we Francji, która kierowała laboratorium uniwersyteckim. Początkowo napotkała wiele trudności, aby po śmierci męża kierować katedrą na Sorbonie                       

                                                                                                    image


Profesor Wu odeszła 16 lutego 1997 w Nowym Jorku mając 84 lat.

   Społeczność naukowa nazwała ją "Chińską Marią Curie" i "Pierwszą Damą Fizyki" .


                                   image  


      Wielka dama nauki zrewolucjonizowała postrzeganie struktury wszechświata. Jednak pozostaje nieznaną dla ogółu społeczeństwa. Gdyby była otoczona aureolą nagrody Nobla, na którą zasłużyła sobie w wielu oczach, bez wątpienia zyskałaby rozgłos swej polskiej poprzeczki. Nigdy nie okazała swojego rozczarowania publicznie.Chociaż prestiżowy szwedzki medal jej uciekł, lista jej osiągnięć, jej nagród, zaszczytów i innych historycznych premier pozostaje jednak długa i honorowa.

   Profesor Wu wycofał się z nauczania w 1981 roku, ale kontynuowała swoje badania dotyczące wielu tematów, w tym zmian molekularnych w komórkach ludzkich wywołanych niedokrwistością. W 1991 roku była pierwszą imienniczką, która nadała swe imię asteroidzie za życia. Po śmierci pani Wu pozostawi po sobie bogate dziedzictwo dla nauki i dla kobiet nauki. Podczas swojej emerytury prowadziła niestrudzoną walkę o promocję kobiet w zawodach naukowych. Zapytana pewnego dnia o trudność pogodzenia życia rodzinnego z karierą naukową, dała tę zabawną odpowiedź, która doskonale odzwierciedla jej dwoistość, między pragmatycznym realizmem a pożerającą pasją:

Jest tylko jedna rzecz gorsza niż powrót z laboratorium i znalezienie zlewu pełnego brudnych naczyń, jest nią jeden dzień bez laboratorium”

 

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka