zhongguo zhongguo
644
BLOG

ŚWIĘTO KSIĘŻYCA

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Święto Księżyca jest jednym z najważniejszych świąt w tradycji chińskiej, przypadającym 15 dnia 8 miesiąca księżycowego. Tego roku święto to zwane równiez Świętem Środka Jesieni przypada w 24/09.

Istnieje dużo znanych legend związanych z tym świętem.

Opowiem jedną z nich:

 „Dawno, dawno temu, Ziemia była otoczona dziesięcioma słońcami; każde z nich kolejno ją oświetlało, aż pewnego dnia dziesięć jednocześnie oświetliło Ziemię...

... naonczas zaczęły wrzec wszystkie morza, roślinność wysychała, ludzie gineli.

Ten chaos został rozpędzony przez dzielnego i sprawnego strzelca HOU YIN, który strzałami ze swego łuku odczepił z Nieba dziewięć słońc.

 Pozostało jedno słońce, a Hou Yin po swym wyczynie został królem, wkrótce się rozpił i stał się tyranem dla swych poddanych. Pewnego dnia skradł Królowej Nieba eliksir długiego życia mając nadzieję, że stanie się nieśmiertelnym i przez wieki będzie królował. Ale jego piękna żona wypiła eliksir, w nadziei ratowania narodu od tyranii swego męża.

Po wypiciu CHAN E poczuła jak jej ciało lekko unosi się ku górze, wznosząc się na Księżyc. Legenda głosi, że jeśli dokładnie się obserwuje Księżyc to można dostrzec królową w jej księżycowym pałacu.”

(Niezależnie od wersji tej legendy, sfrustrowana miłość łucznika Yi i pięknej Chang E nadal dzisiaj łzawi chińskie serca.)


                                                                 image


   Tak więc od tej pory tradycja chce aby po wschodzie Księżyca, wieczorem każda rodzina zasiadła przy świątecznie przygotowanym stole, na którym znajdują się wszelkiego rodzaju przysmaki, a wśród nich w samym środku piramida ciasteczek księżycowych YUE BING lub też jedno duże ciastko podzielone na wiele części dla każdego członka rodziny.

  Oddawany jest hołd przed Księżycem i duchom przodków, dzieląc się darami składa się również hołd CHANG E.

 Księżyc symbolizuje siłę żenską YIN- dzień ten jest świętem kobiet. Dawniej mawiano, że skoro CHANG E była kobietą, ceremonia ta winna być odprawiana tylko przez kobiety. Po ceremoni starsi ludzie opowiadają legendy zaciekawionym słuchaczom. No i oczywiście z wielką uwagą wypatruje się Księżyc szukając wcielenia królowej CHANG E.

   Ciasteczka księżycowe z kruchego ciasta o okrągłej formie symbolizują Księżyc i rodzinę, w każdym regionie Chin są przygotowywane w odmienny sposób.

Te w Pekinie są nadziewane pastą z suszonych owoców lub czerwonej fasoli

                                       image


W Kantonie nadziewa się je kokosową pastą lub przecierem z ziaren kwiatu lotosu. 


                                   image


Istnieją również ciasteczka nadziewane żółtkiem i mięsem


                                                    image


Moimi ulubionymi są nadziewane słodkim przecierem z ziaren kwiatu lotosu.

   Spoglądajmy dzisiaj wieczorem na okrągłą jasno błyszczącą twarz Księżyca, szukając pięknej Chang E ..., a gdy ją dostrzeżemy spełnią się nasze najskrytsze życzenia!

   Jest również wielkim zaszczytem urodzić się tego dnia.


   "JESIENIĄ NIEBO JEST WYJĄTKOWO JASNE, A KSIĘŻYC MA WYJĄTKOWY BLASK"  - przysłowie chińskie.

Początkowo uroczystość była wyłącznie świętem rolniczym obchodzącym koniec zbiorów płodów rolnych. Za panowania dynastii Tang (618-907) uroczyste obrzędy kończące zbiory na polach zaczęto odprawiać na dworze cesarskim.

Legenda przypisuje inicjatywę cesarzowi Tang Xuanzong, który miał odwiedzić księżycowy Pałac i boginię Chang’E.

Za jego panowania Turkuci często atakowali północną granicę Chin. Cesarz Tang Taizong wysłał swego generała Li Jing z armią na wojnę. Po kilku miesiącach udało się odeprzeć Tujue i przywrócić pokój. Po zakończonej kampanii, generał powrócił do stolicy Chang’an (obecnie Xi’an). Przybył tam w 15 dniu 8 miesiąca księżycowego. Cesarz wyprawił z wielką pompą powitanie. Na cześć tego zwycięstwa i pokoju, kupiec z Chang’anu przygotował dla cesarza specjalny okrągły placek kolorowo ozdobiony.

Cesarz nakazał poczęstować swych ministrów, którzy jedząc mieli zaprosić księżyc do uczty. Dlatego ciastko nazywa się „księżycowym”. Święto 中秋节, zhōngqiūjié jest okazją dla Chińczyków aby jedli ciastka 月饼 Yue bǐng … i być może także pamiętali o cesarzu i jego generale.

Popularna legenda, mawia że wewnątrz „ciastka księżycowego” były ukryte komunikaty będąc sygnałem do buntu narodu Han przeciwko panującej mongolskiej dynastii Yuan (1271-1368). W przeciwieństwie do Chińczyków, Mongołowie nie jedli tych wypieków. Komunikat ukryty w wypieku mówił „Zabijaj barbarzyńców piętnastego dnia ósmego miesiąca”


Jako pointa, wiersz, który pochodzi ze zbiorów jednego z najbardziej znanych poetów dynastii Tang – Li Bai, poety o geniuszu niezaprzeczalnie najbardziej ekstrawaganckim:

"PIJĄC SAMOTNIE PRZY BLASKU KSIĘŻYCA"


image 


Dzban wina wśród kwiatów,

Piję sam bez towarzysza

Wznosząc mój kielich witam księżyc.

Z mym cieniem jest nas troje.

Księżyc nie potrafi pić,

Na próżno mój cień mnie śledzi.

Czczę księżyc i cień,

Radość trwa aż do wiosny!

Śpiewam, księżyc się włóczy,

Tańczę, mój cień romansuje.

Na jawie, radujemy się wzajemnie,

Pijani, idziemy własnymi drogami...

Odnalezieni na Mlecznej Drodze,

W przejażdzce nie skrępowanej niczym!

  tłumaczenie   image


zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka