Blog
Zamyślenia Siłaczki
Siłaczka
Siłaczka Jestem dumna - że jestem Polką
22 obserwujących 199 notek 170827 odsłon
Siłaczka, 21 września 2012 r.

Rotmistrz Pilecki i mój kochany Dziadek wspominki na 17 i 19 w

 

Polały się łzy me czyste, rzęsiste

 

Na me dzieciństwo sielskie, anielskie,

 

Na moją młodość górną i durną,

 

Na mój wiek męski, wiek klęski;

 

Polały się łzy me czyste, rzęsiste...

Bo to Polska własnie....

 

 

73 lata temu  17 września Sowiety wbiły nam w plecy bagnet przyjaźni.

Uderzenie spadło o trzeciej nad ranem na Podwołoczyska, Czortków, Skałę i Husiatyn. "...

17 września 1939 roku (... )Polska, broniąca się przeciwko inwazji z Zachodu, została zaatakowana od Wschodu. I to musiało przesądzić o losach polskiego września. To dało także początek dwoistej okupacji, z obozami koncentracyjnymi: hitlerowskimi na Zachodzie, a sowieckimi na Wschodzie. Na Wschodzie też pozostał dramat katyński..." - JP II, Watykan, dn. 18. maja 1994 r.

17 września w Mołodecznie w domu moich Dziadków - zrobili sobie sztab...Dziadek - dyrektor szkoły – złapany przez sowietów i wywieziony w nieznanym kierunku, Babcia z dziećmi - na Sybir... a Prababcia jako ochotniczka - wolontariuszka na Sybir za nimi...nawet jej nie zapisali       w bydlęcym wagonie…Przeżyli – wszyscy - wrócili do Polski, bo bez Polski - nie było dla nich życia….Dziadek walczył pod Monte Casino - walczył o Polskę .To było takie trudne i takie proste. Tak mnie Polski uczono. Jako wielkodusznej ofiary z siebie. Dla Niej. Jasności spojrzenia. wartosci. Niezaleznego myślenia. Stąd..

 Nie rozumiem tych wyolbrzymianych ostatnio nieporozumień związanych z dyskusją - Pilecki na Wawel. Dla mnie bycie Polakiem – to powód do Dumy, podobnie jak nasza Historia i nasi Bohaterowie. Zawsze o Nich opowiadam !Noszę głowę wysoko, jestem osoba wewnątrzsterowną, myslę niezależnie. Zawdzięczam to Polskiej Tradycji, Kulturze i Historii. Zawdzięczam to Rotmistrzowi i Michałowi Tyrpie - który mi o Nim opowiedział. U tak konsekwentnie oparcie i dzielnie o nim Przypomina- pociągając za soba tysiące innych...  

Uwielbiam śmiać się, bawić, żartować, ale także – modlić się całym sercem i mieć odwagę do tego przyznawać się odważnie, pomagać ludziom, być wolontariuszem ( to zwłaszcza po moich najwspanialszych Prababciach) – dawać całym swoim życiem świadectwo bycia Polakiem! Dla mnie Chrześcijanin - to Człowiek Miłości - nie nienawiści...nigdy nienawiści. Stąd tak boli serce patrzec na polskie piekiełko buchające taka nienawiścią...Tak bezsensownie...

Dlatego tak bliski jest mi Rotmistrz. Ogromna klasa, kultura, szacunek dla kobiet. Jego Raport -to dla mnie odtrutka na dzisiejsze czasy. Wartości, którymi nasiaknełam w domu rodzinnym i żaden system tego nie był w stanie zmienić. I tak bardzo bardzo mi tego brakuje.

„ Zostawili swym wnukom testament Krwią pisany na murze kamiennym Żeby stali gdy wszyscy upadną By świecili gdy stanie się ciemność”

To zobowiązuje!

Bycie Polakiem – to powód do najprawdziwszej dumy! Płynie w nas krew Rotmistrza! To przecież – wspaniały dar! I nikt nam tego nie zabierze - nie jest w stanie.

Ostatnio zetknęłam się z ciekawą dyskusją. Problem polegał na tym, że: w Polsce  prawie całkowicie wyniszczono inteligencję a większość obecnej społeczności wywodzi się z pospólstwa i nawet, mimo wykształcenia nie odróżnia "ziarna od plewy"    A z drugiej strony: Inteligencja jest. Jest jej wystarczajaco dużo ale auto zdeprawowana, auto zeszmacona. W Polsce jest takie mądre przysłowie ludowe: dobrego karczma nie zepsuje, a złego Kościół nie naprawi. Trzeba tę inteligencję wychować, naprawić, zaczynając od siebie, najbliższego otoczenia. Rzymianie mówili: medice cura te impsum ( lekarzu najpierw ulecz się sam) i inne - verba docent, exempla trchund słowa uczą, a przykłady przyciągają. Ciekawe jak to z tym jest i jak z tym będzie… Tak sobie mysłałam słuchając mojej rozmówczyni : -a gdzie Pani tam widzi te elity, co to chce Pani od nich wymagać? Bo ja nic tutaj nie widzę. Może warto zajrzeć do materiałów sejmowych i sprawdzić, jak głosowały poszczególne kluby poselskie i ich konkretni posłowie w sprawie ustaw, dotyczących wartości najwyższych...? I chyba nie będzie Pani w stanie stworzyć żadnej listy konkretnych nazwisk. Więcej zrozumienia dla swoich postulatów znajdzie Pani w placówce penitencjarnej. Naprawdę. Taka jest przykra rzeczywistość .

Wiem. Ostatnia dyskusja - wiele mnie kosztowała i nauczyła, sytuacje graniczne - ucza - przez to sa bezcenne. Szkoda, że  niektórzy własnie zapomnieli, że to historia jest mocą narodu? To tylko ta moja buntownicza romantyczna natura ciągle mi w duszy gra:

 „Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei /

I przed narodem niosą oświaty kaganiec;

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, /

 Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.

 No, tylko to nam zostaje - nadzieja...

  19 września  Witold Pilecki podczas łapanki wszedł w kocioł w bloku przy al. Wojska Polskiego 40  (gdzie znajduje się pamiątkowa tablica), by dostać się do obozu Auschwitz i zdobyć informacje o panujących w nim warunkach.      

Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września wraz z tzw.drugim transportem warszawskim. Jako więzień nr 4859 był  głównym organizatorem konspiracji w obozie. Walczył w obronie Polski tak szczerze gorąco i wytrwale, z taką pasją. że komunistom nie wystarczyło samo zabicie Go. Chcieli również, aby cała pamięć o Nim zaginęła, aby było o nim cicho, cichusieńko  – i prawie im się udało. No bo który młody człowiek jeszcze tak niedawno rozpoznawał i niestety nadal jak niewielu –rozpoznaje - nazwisko wielkiego polskiego bohatera, Wczoraj pytałam w Ksiązu - nikt nie słyszał. słownie - nikt... o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim...Ma nie słyszeć? Rozkaz sowiecki ma dalej działać? Czy to o to chodzi? 

Od stycznia 2008 r. - wolontariusze akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" - starają się m.in. o to, aby "Raport Witolda" z 1945 r. – tak ważny   tekst dla polskiej i europejskiej kultury - stał się choć trochę mniej nieznanym..

Minęło ponad  70 lat… A dyskusje o Nim - wywołują w Polsce ad 2012 zadziwiające zachowania uczestników. O Rotmistrzu Witoldzie Pileckim rozmawiać trzeba zawsze. Naprawdę – swoja postawą i zyciem -zasługuje na naszą odwagę w mówieniu Prawdy – nawet –       a zwłaszcza tej - niewygodnej wszystkim. I to jak najgłosniej! Z całej mocy i z całego serca! Zasłuzył na to!

...Poezję pisze się łzami... Powieść krwią... a historię rozczarowaniem...
 Carlos Ruíz Zafón
 
Myślę – więc jestem!. Dla Polski – pomyślmy razem – bez nieustających wycieczek osobistych, bez niepotrzebnych emocji, ambicyjek – ale dla Jej dobra, wielkodusznie - i spróbujmy odpowiedzieć na pytania:
 
Czy Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel?
 
Tak! Bo zaszczytniejszego miejsca w Polsce - nie ma. A Polska Go potrzebuje - jak lekarstwa, jak powietrza... Mówiąc o tym głosno - jak najgłosniej  - tym składamy Mu nalezny hołd. 

 
PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU! TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO..
 
 
 

 

 

Opublikowano: 21.09.2012 21:57.
Autor: Siłaczka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Tylu moich Przodków zginęło za Polskę - nie chce stąd wyjeżdżać!

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Tu cały film -dokument WITOLD 1990 https://www.cda.pl/video/14254759c
  • @spike biorąc pod uwagę co się ostatnio słyszy o celowym niszczeniu akt dojście do prawdy...
  • @spike to prawda - dzieje się wokół nas coś złego. Przeczytałam ten tekst i jestem w szoku:...

Tematy w dziale