Janusz Arkadiusz Janusz Arkadiusz
78
BLOG

Literatura: Świat według Frances Mayes - "Pod Słońcem Toskanii"

Janusz Arkadiusz Janusz Arkadiusz Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Frances urodzona w 1940 roku to przede wszystkim poetka i pedagog. Ma w dorobku zaledwie dwie klasyczne powieści „Łabędź” (2002) i „Kobiety w Słońcu” (2019). W 2024 roku ukaże się jej trzecia powieść „Wspaniałe Małżeństwo”. Zdobyła sławę i uznanie publikując autobiograficzne non-fiction „Pod Słońcem Toskanii” (1996) która przez dwa lata gościła na liście bestsellerów „New York Times”. Książka doczekała się w 2003 roku ekranizacji pod tym samym tytułem. Ma w dorobku też inne ksiązki autobiograficzne. Zapalona kucharka i autorka książek kucharskich. Uwielbia podróże.

Dla ciekawych jej konto facebookowe: https://www.facebook.com/FrancesMayes/

„Pod słońcem Toskanii” to opowieść o przeprowadzce do Włoch do małej miejscowości, kupnie i remoncie 300-letniej willi. Tej książki jsię jej nie zapomina. Mayes ma rzadką umiejętność: z pozornie błahych zdarzeń codziennego życia, tworzy dynamiczną i wartką akcję, co sprawia że książkę tą czyta się jak powieść sensacyjną a jednocześnie lektura daje refleksję i odprężenie. Ja sam typowy „mieszczuch” po tej lekturze poczułem tęsknotę za takim życiem: skoncentrowanym na uprawianiu ogrodu i bliskich relacjach z sąsiadami. Ten uniwersalizm sprawia że jest to książka dla każdego. Mayes buduje narrację używając krótkich, prostych zdań, nie wchodząc w zawiłe struktury stylistyczne. Przy tak oszczędnym w konstrukcji tworzywie potrafi przekazać samą siebie – kobietę aktywną, energiczną, pogodną i bardzo kobiecą.

Ekranizacja z roku 2003 jest luźną adaptacją książki ale w żaden sposób nie rozczarowuje. Autorzy scenariusza dodali tu dużo elementów od siebie (wątki lesbijskie, romans z przystojnym Włochem i inne) ale udało im się zachować ducha tej opowieści. Scenariusz i sposobu narracji w filmie jest wzorcowy. Umiejętnie wplecione w akcję leitmotivy wiążą akcję w zgrabną fabularnie całość. Rzadko się zdarza by ekranizacja nie była zubożeniem wartości które niesie sama książka. Tu zmieniona fabuła wniosła nową jakość co sprawia że warto przeczytać i książkę i obejrzeć film.

image
Kadr z filmu "Pod Słońcem Toskanii"

Książki autorki dostępne w języku polskim: https://lubimyczytac.pl/autor/18870/frances-mayes

I film: https://www.filmweb.pl/film/Pod+s%C5%82o%C5%84cem+Toskanii-2003-94051


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura