Blog
Armia Obywatelska
Cezary Pietrasik
2 obserwujących 9 notek 7116 odsłon
Cezary Pietrasik, 15 lutego 2017 r.

Armia Obywatelska: zajęcia także dla kobiet. Program dla myśliwych

899 12 0 A A A

Kto może jeszcze zostać objęty szkoleniem w ramach projektu Armia Obywatelska?

    Uzupełnieniem programu szkolenia młodzieży po szkole średniej będzie program szkolenia myśliwych. Jest to grupa licząca w Polsce 116 tys. osób (na koniec 2013), która ma trzy bardzo ważne cechy: po pierwsze jest to bardzo patriotycznie nastawiona warstwa społeczeństwa o ogromnym przywiązaniu do tradycji i historii, po drugie osoby te mają w pełni zweryfikowane pozwolenie na broń, po trzecie osoby te dobrze znają teren i umieją poruszać się w obszarach leśnych. Po specjalnie dla tej grupy przygotowanym szkoleniu wojskowym rezerwiści mogliby otrzymać wojskowe karabiny snajperskie i byliby zobowiązani do regularnych kursów powtórzeniowych. Włączenie tej grupy do Programu Armia Obywatelska niezwykle pozytywnie wpłynie na możliwości mobilizacyjne Wojska Polskiego – myśliwi będą uzbrojeni i gotowi do działań bojowych w ciągu kilku godzin od ogłoszenia mobilizacji. W ciągu trzech lat 30 tys. myśliwych poniżej 45. roku życia zostanie wyposażonych w nowoczesne karabiny snajperskie, które będą przechowywane w prywatnych zbrojowniach. Dla polskiej armii będzie to oznaczało, że ma rozproszone, uzbrojone rezerwy w wysokości 30% jej stanu pokojowego, których nie da się zniszczyć atakiem z powietrza. Warto zauważyć, że wdrożenie tego pomysłu nie spowoduje wzrostu zagrożenia związanego z przekazaniem broni w nieodpowiednie ręce, gdyż wszystkie wojskowe karabiny snajperskie trafią jedynie do osób już posiadających pozwolenie na broń.

Myśliwi zostaną włączeni do programu w okresie kwiecień–maj, aby realizować jedynie 5-tygodniowy program szkoleniowy z dużym naciskiem na kształcenie umiejętności snajperskich. Część teoretyczna szkolenia (np. egzaminy z organizacji Wojska Polskiego, znajomości stopni wojskowych, podstawowych terminów wojskowych itp.) będzie odbywała się zdalnie lub ko­respondencyjnie. Zachowawczo można założyć liczbę około 10 tys. myśliwych rocznie uczestniczących w szkoleniu przez pierwszych kilka lat Programu Armia Obywatelska. Do grupy myśliwych zaliczamy również niewielką liczbę ochotników – pracowników Lasów Państwowych, którzy będą uczestniczyć w takim samym szkoleniu, jednak po zakończeniu programu nie otrzymają broni.

***

Również kobiety będą mogły wstępować do Gwardii Narodowej. Ich rekrutacja będzie w pełni ochotnicza, a zachęty do wstępowania do służby będą identyczne jak dla mężczyzn (bon edukacyjny, preferencje w zatrudnianiu w administracji państwowej). W ramach programu zostanie zorganizowanych kilka kompanii lub batalionów żeńskich (w zależności od liczby zainteresowanych ochotniczek). Przejdą one dokładnie takie samo szkolenie bojowe jak mężczyźni.

Absolwenci szkolenia Gwardii Narodowej, w celu utrzymania wysokiego poziomu sprawności bojowej, będą zobowiązani do uczestnictwa w pięciu kursach powtórzeniowych. Kursy będą odbywały się co dwa lata i będą trwały cztery dni (zwykle czwartek–niedziela). Terminy kursów powtórzeniowych będzie można wybrać spośród kilku dostępnych, aby ćwiczenia nie kolidowały z aktywnością naukową i zawodową rezerwistów (np. trzy przedziały w lutym – podczas ferii zimowych studentów, dwa przedziały w listopadzie, gdzie jednym z czterech dni szkolenia będzie Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości, jeden przedział w styczniu obejmujący święto Trzech Króli). Terminy szkolenia rezerwistów nie pokrywają się z terminami szkolenia podstawowego, w ten sposób będzie można wykorzystać tę samą infrastrukturę (koszary, place ćwiczeń etc.). Celem kursów powtórzeniowych będzie utrzymanie wy­so­kiego stopnia przydatności bojowej gwardzistów przez 12 lat.

Gwardia Narodowa, podczas ewentualnej wojny, będzie zaopatrywać się w rozproszonej sieci 200 lokalnych magazynów z bronią, które będą zbudowane w tajemnicy w ciągu kilku pierwszych lat programu. Magazyny przewidziano w dobrze chronionych miejscach (jednostki wojskowe, urzędy, jednostki policji, straży, banki, firmy państwowe), jednakże ich identyfikacja i zniszczenie będzie bardzo trudne dla nieprzyjaciela, gdyż proces ich budowy i wyposażenia ma być rozłożony w czasie i poufny, a lokalizacje – bardzo różnorodne i niełatwe do wykrycia. W typowym magazynie będzie ponad 1,5 tys. karabinów szturmowych z odpowiednim zapasem amunicji.

 

To piąty fragment wydanej przeze mnie książki „Armia Obywatelska”. Ciąg dalszy będę publikował w kolejnych postach.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Polski ekonomista, filantrop, inwestor Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, London School of Economics i Wirtschaftsuniversität Wien. Zdobywca tytułów Najlepszego Studenta Warszawy i Najlepszego Studenta Ekonomii w Polsce w konkursie Primus Inter Pares w 2002 roku. Pracował w McKinsey & Company, JP Morgan i Mid Europa Partners. Obecnie pracownik funduszu inwestycyjnego Warburg Pincus, odpowiedzialny za Europę Środkowo-Wschodnią. Od 2005 roku prezes Fundacji Efekt Motyla, charytatywnej organizacji pomagającej biednej młodzieży z polskich wsi w uzyskaniu lepszej edukacji. Publikuję tu fragmenty książki „Armia Obywatelska”, w której prezentuję koncepcję poprawy bezpieczeństwa Polski w oparciu o program stworzenia ochotniczej 12-tygodniowej służby wojskowej dla absolwentów szkół średnich, który w ciągu 8 lat zbuduje 500 tys. siły rezerwy.

Ostatnie notki

Tematy w dziale Społeczeństwo