124 obserwujących
113 notek
326k odsłon
  9291   0

Historia cepem pisana

Sprawa profesora Kieżuna i reakcje na tekst z DoRzeczy oskażający profesora o agenturalność ujawniły, jak bardzo przez ostatnie 25 lat, przy ocenianiu naszej najnowszej historii, wpadamy w pułapkę. Zostaliśmy schwytani gdzieś pomiędzy ubóstwieniem ubeckich archiwaliów, które mialy zawierać miarę rzeczy i miały ukazywać prawdziwe oblicza ludzi, a zabobonnym ich potępieniem, jako diabelskiej dziury z rozpaloną lawą, którą trzeba jak najprędzej zabetonować, by z niej nie wylazły demony. W efekcie z jednej strony potraktowano ubeckie papiery jako źródło PRAWDY, z dugiej zaś jako kwintesencję ZŁA, przed którym ludzi za wszelka cenę trzeba chronić. Do powszechnej świadomosci najmniej przebił się stan faktyczny: że są one po prostu źródłem wiedzy. Wiedzy cennej ale dość specyficznej i tylko cząstkowej. Wymagającej  wydobycia, skonfrontowania z innymi danymi, zrozumienia i opracowania.

W jednym aspekcie przeciwnicy lustracji (którym to mianem określa się zarówno procedurę sprawdzenia osób publicznych pod względem ich zaangażowań agenturalnych w przeszłości, jak i oczyszczenie życia publicznego w ogóle) mają rację. Archiwa tajnych służb, a tajnych służb państw totalitarnych w szczególności, zawsze zawierają bardzo niepiękny obraz rzeczywistości. System mianowicie, by się utrzymać, poprzez służby żerował na najgorszych ludzkich cechach i z nich czerpał swoja siłę. To leży u  źródeł emocji jakie te materialy wywołują i jest przyczyną tego, że wielu chciałoby je ukryć. W odpowiedzi inni robią z nich kamień filozoficzny.

Ludzie godzili się na współpracę z SB z różnych motywów najczęściej malo szlachetnych. Dla własnego interesu, jak wyjazd na zachód, czy możliwość wykonywania pracy, ktorą uważali za ważną albo lukratywną, często ze strachu, że jak się nie zgodzą to będą mieli kłopoty, godzili się czasem z własnej woli, a czasem pod szantażem. Byli bardzo przydatni i byli tacy, którzy wlasciwei niczego szczególnego nie zrobili. Niekiedy istnieli zamiłowani kapusie, którzy naprawdę kochali tę pracę,  ale byli także TW pozorowani, którzy podejmowali, albo przynajmniej sądzili że podejmują, bardziej lub mniej udaną grę z SB. W większości przypadków ludzie wiedzieli, że zostali wpisani jako TW, ale bywały i takie sytuacje, że spotykano się z nimi nie mówiąc im dokładnie o co chodzi, by ich nie płoszyć. Niemal każda sytuacja mogla być w szczegółach inna.

W drugiej połowie lat 70 i w latach 80 coraz powszechniejsze stawało się przekonanie, że z SB w ogole rozmawiać nie należy (i było to faktycznie jedno z epokowych odkryć polskiej opozycji demokratycznej), bo zawsze jest się na przegranej pozycji. Wcześniej postawy w tej sprawie były bardzo różne. Byli i tacy, ktorzy uważali, że trzeba starać się SB oszukiwać,  migać się. Jeszcze w 81 roku, kiedy ja, jako 19 letnia studentka całą siłę charakteru wkładałam w to, by pokonac strach i nie podpisać w stanie wojennym lojalki, dwójka starych akowców, współpracowników moich rodziców, uważała  taką postawę za szaleństwo. Wręcz przeciwnie byli zdania, że należy jak najszybciej podpisać cokolwiek tam dają, bo to przeceiż nie zobowiązuje, wyjść z kryminału i robić swoje...Strasznie byłam tym wtedy oburzona.

Jednym słowem, choć można okreslić gdzie w danym czasie historycznym leżało dobro, a gdzie zło, to nie było i nie ma przez wszystkie lata PRL JEDNEGO WZORCA KAPUSIA i jednego wzorca człowieka porządnego.

W przypadku Witolda Kieżuna nie zdziwiłam się ani przez moment informacji o tym, że profesor rozmawiał z SB. Byłam pewna, że musieli do niego podchodzić, ze względu na  liczne wyjazdy na zachód i pracę w elitarnej grupie wysokiej klasy specjalistów od zarządzania. Pytanie brzmiało raczej, jak sobie z tym poradził. Jak wyglądał ostateczny bilans tego co mu się udało załatwić, a  co nie. Komu ewentualnie zaszkodził.

Kieżun twierdzi, że gadając z ubekami nie zdawał sobie sprawy, że wpisują go jako TW. Materiały to w zasadzie potwierdzają (jest tam na przykład stwierdzenie, że nie należy brać od niego podpisu, ani płacić mu, by go nie płoszyć). Według mojej subiektywnej oceny dostępnego publicznie materiału, najbardziej wygląda na to,że Kieżun oszukiwał w tej sprawie SB ale  i SB niestety oszukiwała jego...
Dalsze materiały także potwierdzają jego słowa i wskazują na podejmowanie przez niego "gry" z SB. Ewidentne jest, że profesor udawał posłusznego i aprobującego system obywatela PRLu. Najwyrażniej opowiadał esbekom to co uważał, że będą chcieli usłyszeć, łącznie zresztą z "moczarowskimi" interpretacjami, chwilami nawet kpiąc sobie z nich w żywe oczy. Grał rolę człowieka wywodzącego się z innej Polski, który jednak pogodził się z realiami i może być pożyteczny dla systemu. Według mnie, z przytoczonych opisów wyrażnie wynika, że Kieżun odgrywa przed ubekami teatr (na przykład to klócenie się ze swoim dobrym kolegą Chrzanowskim), opowiadania o Żydówce Staniszkis (której pochodzenie ze starej endeckiej rodziny musiał doskonale znać), próby przemycania maksymalnie negatywnych opinii o co bardziej zaprzedanych tuzach reżimu z Polskiej Akademii Nauk, próby przekonywania esbeków, że po czerwcu 76 najlepszą bronią przeciw opozycji będzie amnestia, a żeby zneutralizować ikonę opozycji generała Borutę - Spiechowicza, najlepiej opublikować kilka pozytywnych artykułów na jego temat...

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale