Darcie skóry z sędziego. ,,Sprawiedliwość Kambyzesa" (1498), mal. Gerard David
Darcie skóry z sędziego. ,,Sprawiedliwość Kambyzesa" (1498), mal. Gerard David
Lesnodorski Lesnodorski
438
BLOG

Każdy widzi, że Temida nie widzi...

Lesnodorski Lesnodorski Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Tego bym jednak nie wymyślił... I nie wpadłbym na pomysł, że w Polsce, w trzeciej dekadzie XXI wieku, pojawi się na łamach wolnego portalu tytuł ,,Marsz Tysiąca Tóg pokazał determinację środowisk prawniczych i dojrzałość społeczeństwa*". Przecież to truizm, bezczelna prowokacja. Wiemy wszak doskonale, że środowiska prawnicze w naszym kraju wykazują determinację od roku 1945, a społeczeństwo - wzorcową dojrzałość. Tą ostatnią udowodniło  potępiając choćby odwetowców zza Łaby, syjonistów w 1968 i warchołów z Radomia.

A na poważnie? Autor tytułu świetnie ilustruje stan środowiska akademickiego w Polsce, które powinno potraktować serio pomysł Grzegorza Brauna, aby w Polsce uchwalić Dzieł Żałoby Nauki Polskiej ze spuszczonymi do połowy masztów czarnymi flagami. Akademickie  mądrości rodem z minionych epok, wypowiadane przez PRL-wską skamielinę, idą jak widać w parze z kondycją środowiska sędziowskiego oraz moralnością ludzi mediów, bezwstydnie oprowadzających się dzisiaj pod ramię  przed obliczem Temidy. 

Skoro Temida nie widzi, to znaczy że można robić swoje.

Notkę ilustruję sceną darcia skóry z sędziego uwiecznioną w bardzo ciekawym dyptyku Gerarda Dawida ,,Sprawiedliwość Kambyzesa". Obraz jest interpretację legendy, przytoczonej przez Herodota i opowiadającej o królu perskim z VI wieku p.n.e. Kambyzesie II, który wydał surowy wyrok na sędziego Sisamnesa: ,,Sisamnesa, jednego z sędziów królewskich, kazał król Kambyzes stracić i całkiem odrzeć ze skóry, ponieważ za pieniądze wydał niesprawiedliwy wyrok, a po ściągnięciu mu skóry kazał z niej wyciąć pasy i napiąć na krzesło, na którym w sądzie zasiadał. Następnie w miejsce zabitego i odartego ze skóry Sisamnesa mianował sędziego jego syna i zalecił mu pamiętać o tym, na jakim krześle siedząc wydaje wyroki (Herodot, Dzieje, 5,25)". 

Dyptyk, zamówiony przez władze pięknej i bogatej Brugii, miał ostrzegać rajców przed pokusą korupcji. I dawać do myślenia sędziom.

---

*https://www.salon24.pl/u/salonowcy/1011672,marsz-tysiaca-tog-pokazal-determinacje-srodowisk-prawniczych-i-dojrzalosc-spoleczenstwa


Lesnodorski
O mnie Lesnodorski

Tylko prawda jest ciekawa. Tego nie przeczytasz gdzie indziej. Ripostuję zwykle na zasadach symetrii. Wszystkie umieszczone teksty na tym blogu należą do mnie i mogą być kopiowane do użytku publicznego tylko za moją zgodą.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo