arturb arturb
3272
BLOG

Prawda czy правда ?

arturb arturb Polityka Obserwuj notkę 53

Pamiętacie Państwo, jak kilka miesięcy temu rozpisywano się na temat badania działania przycisku UCHOD? Ile było dyskusji dyżurnych ekspertów i dziennikarzy? Jedni chwalili, inni twierdzili, że to taka lipa.

Jako potwierdzenie informacji o eksperymencie, TVN opublikował stosowny film.  
http://kontakt24.tvn.pl/temat,testowali-tupolewa-internauta-to-sfilmowal,93954.html
Jego autorem był internauta, który przesłał swój materiał na kontakt24.

A oto fragment notki prasowej powołującej się na PAP i rzeczniczkę MSWiA:

Członkowie polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej po raz drugi przeprowadzili lot testowy na Tu-154 M 102. Eksperyment odbył się w pobliżu kilku lotnisk wojskowych: w Powidzu, Poznanu-Krzesinach i Świdwinie.

Jak wyjaśniała w rozmowie z PAP rzeczniczka  MSWiA (szef MSWiA Jerzy Miller przewodniczy pracom komisji) Małgorzata Woźniak, piątkowy eksperyment nie oznacza, że poprzedni - przeprowadzony we wtorek - się nie powiódł. "Eksperci chcą sprawdzić kolejne elementy pozwalające na wyjaśnienie ostatnich sekund lotu Tu-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem".

Jak już wcześniej informowali członkowie komisji, eksperyment na Tu-154 M 102 ma wykazać m.in., czy załoga samolotu numer 101, który uległ katastrofie, miała dość czasu na przerwanie zniżania i bezpieczne poderwanie samolotu, by odejść na drugi krąg bądź odlecieć na lotnisko zapasowe, a jeśli tak, to odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to się nie udało.

http://info.wiara.pl/doc/838218.Drugi-test-tupolewa-zakonczony

Jeśli dobrze zrozumiałem, samolot nb 102 został poddany eksperymentowi i testowi. Dla pewności sprawdziłem znaczenie obu słów w Encyklopedii PWN  http://encyklopedia.pwn.pl/.

test -  badanie eksperymentalne lub narzędzie pomiaru składające się z zestawu standaryzowanych zadań, pytań itp., przeprowadzane w celu ustalenia poziomu natężenia określonych cech i właściwości psychicznych, sprawności psychospoł., zdolności, umiejętności, postaw, inteligencji bądź osobowości.

eksperyment  -  próba, doświadczenie naukowe; 
celowe wywoływanie określonego zjawiska (lub jego zmiany) w warunkach laboratoryjnych, w celu zbadania i wyjaśnienia jego przebiegu.

Tak więc, zarówno test jak i eksperyment są rodzajem  badania.

 

Wśród opublikowanych przez Pluszaczka http://pluszaczek.salon24.pl/333685,katastrofa-tu-154m-blogerzy-zapytali-mswia-odpowiedzialo  odpowiedzi na pytania skierowane przez blogerów do szefa MSWiA,  
moją szczególną uwagę zwróciła lakoniczna i jednoznaczna odpowiedź na pytanie nr 27.

Samolot Tu-154M nr 102 nie podlegał badaniu Komisji.

Odpowiedź jest tym bardziej zaskakująca, że w pewnym obszarze wykracza poza treść pytania, które brzmiało:

Czy Komisja sprawdziła jakiej długości taśma CVR znajduje się w tupolewie nr boczny 102 - jeśli nie, dlaczego i kiedy zamierza to zweryfikować?

Na tak postawione pytanie, można było udzielić wiele róznych, nawet wymijających odpowiedzi. Ale odpowiedź uzyskana przez blogerów jest jednoznaczna i nie pozostawia watpliwości.

Samolot Tu-154M nr 102 nie podlegał (żadnemu -przyp. arturb) badaniu Komisji.

 

Oglądając prezentację raportu Komisji, widziałem materiał zrealizowany w kokpicie tutki. Zaprezentowano dwukrotne naciskanie UCHODa i wygłoszono stosowny komentarz.  Ale to najwidoczniej był materiał nakręcony dawniej, w innym samolocie. Po prostu materiał archiwalny, tak jak zdjęcia kokpitu w raporcie, bo przecież samolot Tu-154M nr 102 nie podlegał badaniu Komisji.  

 

Tak więc, nie pozostaje mi nic innego jak uznać, że wiarygodność filmu TVN, potwierdzającego eksperymentalny lot 102-ki jest tak samo wysoka, jak wiarygodność filmu pokazującego start 101-ki 10 kwietnia 2010 roku z Okęcia. Oczywiście tamten film również był nadesłany na kontakt 24 przez internautę

 

 

arturb
O mnie arturb

Zbanowali mnie: Eli.Barbur - po usunięciu niewygodnego pytania

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Polityka