Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
166 obserwujących 794 notki 1579885 odsłon
Eine, 4 kwietnia 2017 r.

Internet to tylko narzędzie człowieka

736 36 0 A A A

Niedzielne wydanie "Rzeczpospolitej"( nr.13,1-2 kwietnia 2017) na stronach 4-7 przyniosło ( zgodnie z tradycją ) dwa żarty prima aprilisowe , w postaci dwóch artykułów poświęconych mistyce i mitologii fenomenu współczesnej technologii jakim jest internet/sieć.

W pierwszym , jego autor Grzegorz Lewicki z wykształcenia filozof i politolog ( z zawodu dziennikarz ) już samym tytułem straszy bezkrytycznego czytelnika : "Koniec człowieka jakiego znamy". Na szczęście dowodzenie prawdziwości tej złowieszczej idei jest nad wyraz kulawe i sprowadza się do gołosłownych okrzyków w rodzaju:

"Internet, to kolejny krok w ewolucjii homo sapiens...To kres indywidualizmu,demokracji i liberalizmu....przekonanie że w trakcie ewolucji trzeba zachować indywidualizm i liberalizm jest wsteczne i niedorzeczne."

Kto autorowi dodaje odwagi do głoszenia takich bzdur? Jak sam wyznaje niejaki (lub lepiej : nijaki) Yuval Noah Harari , "którego czytają Mark Zuckerberg, Barack Obama i Bill Gates". Harari to bestia zdolna ,jak nie wiem kto. Gdy dowiedział się przez kogo jest czytany, to natychmiast ogłosił ,że indywidualizm i liberalizm człowieka ocaleje dzięki jednostkom z "bogatej elity superludzi pełniących funkcje kierownicze".

Dla superludzi,indywidualizm i liberalizm nie są,  ani wsteczne, ani niedorzeczne.Dla  podludzi ,  takich jak ja imoja  rodzinai przyjaciele,  oraz  znajomi  to  niewątpliwie  są. A co nam-podludziom zaaplikować byśmy przestali ględzić  o  liberalizmie  i indywidualizmie?Oczywiście - internet!

Możliwe ,że Lewicki pisząc swój primaaprilisowy żart, miał nadzieję, że któryś z tych wymienionych czytelników dzieł Harariego przeniesie go z przestrzeni ludzi, do świata superludzi, choćby w funkcji "usłuźnego "...

W drugim tekście,autorstwa wziętego socjologa prof.Andrzeja Zybertowicza , krytyczny czytelnik ma do czynienia przynajmniej z pozorem dowodzenia tezy o internecie, jako zagrożeniu dla ludzkiej cywilizacji ,a nawet z nieskrywaną propozycją ocalenia gatunku ludzkiego przez nadanie internetowi innego kierunku rozwoju.

Zybertowicz popełnia jednak popularny błąd współczesnej scientystycznej historiozofii, traktując internet jako autonomiczny byt, wręcz przyrodniczy, który nie podlega już kontroli człowieka i prowadzi go na szafot dziejów.Jest  to modna wśród humanistów [ zagubionych w epoce dominacji  nauk  ścisłych  i technologii ] mitologia przypisująca  narzędziom pomyślanym  i  wykonanym  przez ludzi - moc panowania nad ludźmi.

Tymczasem ,jak pisał Jan Paweł II [zob.1] technologia i jej narzędzia są takie, jakim jest człowiek, to znaczy : jakim wartościom jest podporządkowane życie człowieka,ku czemu jest skierowane- ku rozwojowi duchowemu, czy ku rozwojowi materialnemu? Technologia nie zagraża gatunkowi ludzi, gdy utrzymujemy równowagę i harmonię między tymi  dwoma ścieżkami.

Rozwój internetu jest wyznaczony przez jego stosowanie i zastosowanie , a te- czytamy u Jana Paweła II [2 ] „zależą od naszych wyborów moralnych.” Jeśli zgodzimy się na prymat internetu nad naszym sumieniem i życiem wewnętrznym ,czyli prymat technologii nad wymiarem transcendentnym osoby ludzkiej,


to prawdopodobnie nastąpi to, przed czym przestrzegał M.Scheler już w 1925 roku, a mianowicie:

przed nadejściem czasów, w których jednostronny rozwój kultury, przez uprawianie tylko wiedzy pragmatycznej, władającej( Herrschaftswissen und Leistungswissen)może spowodować , że człowiek,jako istota duchowa pozostanie absolutnie pusty i podbudowane systematycznie pod względem naukowym barbarzyństwo, będzie barbarzyństwem wręcz najstraszliwszym ze wszystkich możliwych do pomyślenia".[3]

Literatura

[1] Jan Paweł II, Wiara i kultura,Rzym, 1986

[2] loc.cit.str 166-173

[3] M.Scheler, Formy wiedzy i kształcenia ,w :Pisma z antropologii filozoficznej i teorii wiedzy,Warszawa,PWN,1987,s.320-384.

Opublikowano: 04.04.2017 15:39.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ tichy,18.08.2017 01:31 Napisałeś,w odniesieniu do meteoru Cz.że : "Nieprawdą jest, że nie...
  • Bjab do tichego,17.08.2017 20:25 B; "(Na burze i meteory nie mamy żadnego wpływu.)" E: Chyba...
  • fgb,17.08.2017 17:50 ?????

Tematy w dziale Technologie