194 obserwujących
935 notek
1952k odsłony
3412 odsłon

Indie anektują południowy biegun Księżyca

Wykop Skomentuj73

Dział:Technologie,Temat:Nauka

Wczoraj,22 lipca2019 roku o godz.11:13 (czasu naszego) rozpoczęła się indyjska misja księzycowa o nazwie Chandrayaan-2. Z wyrzutni indyjskiego Centrum Kosmicznego Satish Dhawan (SHAR) na wyspie Sriharikota,wystartowała rakieta Geosynchronous Satellite Launch Vehicle GSLV MkIII-M1 wynosząc w przestrzeń kosmiczna sondę("orbitera") o masie w przybliżeniu 4000 kg.

Po kilkunastu minutach od startu, sonda/oriter została odstrzelona na eliptyczną orbitę okołoziemską:perygeum na wysokości 169,7 km i apogeum ,na wysokości 45475 km W kolejnych dniach nastąpią manewry(przez  ponad20 dni),które przesuną sondę/orbitera  na coraz bardziej wydłuzone elipsy,aż do orbity transferowej na Księżyc(osiągnie ją w połowie  sierpnia).

Gdy transferowa orbita sondy/orbitera będzie przebiegać na wysokości 100 km nad Ksiezycem. odłączy się od niej lądownik Viram i wejdzie na orbitę Aph-100km i Peri -30 km i po serii manewrów hamujących, miękko wyląduje na powierzchni Księżyca ,w okolicy bieguna południowego w dniu 7 września 2019 r. Po wylądowaniu, po  kilu godzinach wyjedzie z niego  łazik o nazwie Pragyan.

Amerykanie dysponujący gigantycznymi rakietami Saturn V o sile ciągu do tej pory rekordowej, osiągali Księżyc po kilku dniach,a Hindusi potrzebują na to kilka tygodni.

Jednak to oni będą pierwszymi w tej oolicy powierzchni Księżyca, gdzie ma się znajdować lodowa,jonowa woda,która będzie mapowana i analizowana.. No i na ok.190 państw świata ,Indie staną się czwartym państwem,nabywającym prawo do esploatacji naszego naturalnego satelity.

Literatura

Space.com   

Wykop Skomentuj73
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie