Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej
1991
BLOG

Seremet chroni kolegów przed prokuraturą

Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej Polityka Obserwuj notkę 10

Przez prawie cztery lata CBA gromadziło dowody ws. korupcji w świecie sądownictwa. Jedną z kluczowych postaci tej afery jest sędzia SN Jan Górowski, dobry znajomy prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. To właśnie dzięki działaniom Seremeta śledztwo, które sięgało Sądu Najwyższego, zostało umorzone.

Jesteśmy zaskoczeni decyzją prokuratora i sposobem jej ogłoszenia, tym bardziej że o umorzeniu dowiedzieliśmy się z mediów. Czekamy na pisemne uzasadnienie. Nie wykluczamy podjęcia możliwych prawnie kroków – powiedział nam Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Główną rolę w ujawnieniu korupcji sięgającej najwyższych szczebli polskiego sądownictwa odegrał biznesmen Józef Matkowski. Jest on przyrodnim bratem Ryszarda Sobiesiaka, znanego z afery hazardowej. Przez wiele lat Matkowski i Sobiesiak razem prowadzili interesy. W 2005 r. doszło między braćmi do sporu o zyski ze sprzedaży gruntów na Bielanach Wrocławskich. W spółce, która sprzedała grunty, zasiadali Matkowski, Sobiesiak oraz były piłkarz Józef Kwiatkowski. Matkowski przed laty miał wyłożyć swoje pieniądze na kupno gruntów na rzecz spółki, które później zostały sprzedane z ogromnym zyskiem. Po sprzedaży Sobiesiak i Kwiatkowski domagali się udziału w zysku. Ponieważ Matkowski nie chciał się na to zgodzić, sprawa trafiła do sądu.

W październiku 2008 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu nakazał Józefowi Matkowskiemu zapłacić kwotę ponad 17 mln zł Józefowi Kwiatkowskiemu. Wtedy na scenę wkroczył adwokat B. – mecenas reprezentujący i Sobiesiaka, i Kwiatkowskiego. Gdy zapytaliśmy mecenasa B. o sprawę, zagroził, że jeżeli ujawnimy jego nazwisko, sprawę skieruje do sądu. W związku z tym nie podajemy tych danych, mimo że w aktach sprawy pojawiają się one wielokrotnie, podobnie zresztą jak w mediach. Mecenas B. zaproponował Matkowskiemu złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, obiecując jednocześnie jej pozytywne rozpatrzenie dzięki wpływom swojego przyjaciela – Ryszarda Kucińskiego, warszawskiego radcy prawnego (zmarł w maju 2011 r.).

Ryszard Kuciński jako adwokat występował w wielu głośnych sprawach – bronił m.in. Petera Vogla, nazywanego „kasjerem lewicy”. Miał też bliskie związki z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, w jego kancelarii pracowała m.in. córka Konstantego Malejczyka, jednego z szefów WSI.

Już podczas pierwszego spotkania Matkowskiego z Kucińskim prawnik stwierdził, że ma znajomego sędziego, który załatwia mu różne sprawy w Sądzie Najwyższym. Okazało się, że mówił o Bogusławie Moraczewskim, sędzim Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Kariera Moraczewskiego sięga czasów PRL-u. W stanie wojennym orzekał w sądzie w Piotrkowie Trybunalskim – m.in. w 1982 r. skazał na kary więzienia działaczy bełchatowskiej Solidarności.

Na wniosek CBA, prowadzącego tę sprawę pod nazwą operacja „Alfa”, wszystkie rozmowy Matkowskiego z prawnikami były nagrywane – prokurator generalny wyraził zgodę na operacje specjalne, a sąd – na założenie podsłuchów.

Kuciński przekazał Matkowskiemu, że najważniejsze jest pozytywne załatwienie przedsądu (chodzi o etap w SN poprzedzający rozpoznanie kasacji – skarga jest badana merytorycznie przez SN na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego, który decyduje o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia kasacji, i ta decyzja nie podlega zaskarżeniu).

Bogusław Moraczewski nawiązał w sprawie kasacji kontakt z Henrykiem Pietrzkowskim, przewodniczącym wydziału m.in. do spraw kasacji Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Pietrzkowski precyzyjnie wyjaśnił, jak należy napisać kasację, by została zaakceptowana i skierowana na główne posiedzenie SN. Nawiązał też kontakt z sędzią Sądu Najwyższego Janem Górowskim (znajomym prokuratora generalnego Seremeta), który miał zadecydować o dalszych losach kasacji. Na posiedzeniu niejawnym sędzia Górowski pozytywnie ocenił skargę kasacyjną dotyczącą sprawy Matkowskiego.

Dorota Kania, Samuel Pereira, Dawid Wildstein/GPC

JESTEŚMY LUDŹMI IV RP Budowniczowie III RP HOŁD RUSKI 9 maja 1794 powieszeni zostali publicznie w Warszawie przywódcy Targowicy skazani na karę śmierci przez sąd kryminalny: biskup inflancki Józef Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz, hetman polny litewski Józef Zabiełło. Z cyklu: Autorytety moralne. В победе бессмертных идей коммунизма Мы видим грядущее нашей страны. Z cyklu: Cyngle.Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил Wkrótce kolejni. Mamy duży zapas.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka