93 obserwujących
635 notek
941k odsłon
  3145   11

Polska broni swych granic – co sądzą o tym „szarzy” Europejczycy?

Wiele waży głos ludu, wielka w nim potęga.
Ajschylos

image

- Co słychać?
- Zależy gdzie ucho przyłożyć.
Wbrew pozorom, to stare polskie powiedzonko - mimo swej lakoniczności - oddaje wielką mądrość. Wszak jedną z głównych zagadek związanych z wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy jest ta, dotycząca stanowiska elit politycznych naszego kontynentu wobec najgorętszego obecnie dla nas problemu. Pomogą jakoś? Chyba tak. Raczej nie. Wesprą nas materialnie. Ależ nie, ograniczą się do hałaśliwych deklaracji i życzenia zdrowia, szczęścia i słonecznej pogody. I co? Trudno wyrokować. Elity i tzw. elity bardzo często rządzą się w swych decyzjach perfidnym wyrachowaniem i skrywanymi przed pospólstwem interesami. Cóż?! Pozostaje tylko czekać na realną pomoc lub rozwianie złudzeń.

Dla mnie równie ciekawą, a może nawet ciekawszą, kwestią jest opinia zwykłych mieszkańców Europy (i nie tylko!) na temat naszych zmagań z wielogłowym, wielorękim i wielonogim „darem” wysłanym Polsce przez A. Łukaszenkę. Pomijając fakt, iż jakaś, trudna do określenia, grupa zagranicznych polityków jakoś tam liczy się z głosem współobywateli i może kierować się nim przy podejmowaniu konkretnych decyzji, to warto poznać stanowiska mieszkańców niemieckiej Jeny, angielskiego Westbury, białoruskiego Pińska, słowackiej Bańskiej Bystrzycy, greckiej Janiny, niderlandzkiego Groningen… Bez wyciągania głębszych wniosków. Po prostu z ciekawości.

Poświęciłem zatem nieco czasu i przejrzałem bezmierną przestrzeń Internetu w poszukiwaniu programów sygnowanych przez różne zagraniczne media. Te główne i te niszowe. Zaznaczę, że pogłębienie tematu wymagałoby mozolnej kwerendy i dlatego ograniczyłem się do kilkunastu przypadków. Dla jasności obrazu trzeba dodać, iż materiały wrzucane do sieci kilka czy kilkanaście godzin wcześniej „zaliczały” od kilku do nawet kilkuset tysięcy odsłon! Można zatem przyjąć, że niewypowiedziana nam przez A. Łukaszenkę wojna hybrydowa budzi spore zainteresowanie wśród europejskiej i światowej publiczności. Przechodzę do rzeczy…

Spośród dziesiątek albo i setek telewizji internetowych wziąłem pod lupę: Sky News, Crux, Bloomberg Quicktake, The Telegraph, Euronews по-русски, On Demand News, VOA News, WION, Reuters, Россия 24,  Беларусь 1, NEXTA, ARD, WELT Nachrichtensender, BILD, DER SPIEGEL. Materiały przez nie zamieszane są różnej jakości i znajdują się na odmiennych poziomach obiektywizmu. Ale to co najciekawsze znalazłem w komentarzach. Pobieżny, ale uważny!, ogląd pozwala przyjąć, iż olbrzymia większość internautów pochwala działania polskiego rządu i postawę narodu polskiego, którą (niemal) in gremio prezentuje. Zjawisko to dotyczy zarówno osób żyjących na Zachodzie, jak i tych – w nieco mniejszym stopniu - na Wschodzie.  Właściwie jedyne wyjątki to miejsca w sieci zajmowane przez państwowe telewizje Rosji i Białorusi. Jednak i tam wypowiedzi przeciwników oraz sympatyków stanowiska Polski wobec zaburzeń na granicy raczej się ilościowo równoważą. I jeszcze jedno… Tak się dziwnie złożyło, że niektóre media gardłujące na co dzień o swobodzie poglądów  i wolności słowa… wyłączyły opcję komentowania. Warto przypomnieć dla potomnych, że do tej sławetnej grupy należą: The Telegraph, Reuters, DER SPIEGEL, ARD oraz WELT Nachrichtensender. Pięknie, prawda?

A teraz samo gęste…

Polska robi to, czego większość Europejczyków chce od swoich rządów w zakresie egzekwowania granic.
Philip Q


Większość Europy życzy sobie, aby ich przywódcy mieli kręgosłup jak polscy przywódcy!
Apeman Cometh


Jako Niemiec mogę tylko z głębi serca podziękować Polakom. Bądźcie silni.
Der,der aus fremden Limoflaschen trinkt


Dlaczego uważają, że mogą wjechać do innego kraju bez legalnej procedury lub wizy? Jestem Azjatką, która nie ma z nią nic wspólnego, ale popieram Polskę.
ころぽっくる


Dobra robota Polsko, przekaż swoją politykę obrony granic do Borisa [Johnson]  i Pritti [Patel], którzy najwyraźniej nie mają pojęcia, jaka jest pierwsza zasada rządu i jak chronić swoje granice i obywateli.
Martin Smith


Oglądaj i ucz się Borys. Nadchodzą.
Max Britain


Oklaski dla Polski.
Daniel Laurent


Pozostań silną Polską i twardo walcz.
Irishtradchannel


Trump to pokazał, Polska to zrobiła. Oboje zasługują na mój szacunek.
Adelheid Meier


Jesteśmy z Tobą Polska. Migracja bez zezwolenia jest przestępstwem.
rajesh jaliwala


Trzymaj się mocno Polsko, nie wpuszczaj ich pod żadnym pozorem.
Son Of Africa


Polska najbezpieczniejszym krajem w Europie.
Hardik Kukani


Granice Europy Wschodniej znajdują się teraz pod poważną presją. My, Finowie, możemy się utożsamiać i trochę się martwimy. Pozostań silna Polsko!
JRH


Polska została zdziesiątkowana, gdy weszli do niej ci, którzy starali się narzucić im wojnę. Jest zatem całkowicie rozsądne, aby zastosowali wszelkie rozsądne środki ostrożności, a nawet takie środki, aby zapewnić, że ci, którzy próbują nielegalnie naruszać ich granice, otrzymają najskuteczniejszą odpowiedź.
Martin Carroll

Nadchodzi zima, nadchodzą nocni spacerowicze. Bądź silna Polsko.
 Paulius Petrulis

Grecja stoi za Polską. Żądamy od naszego rządu wysłania greckich żołnierzy i sprzętu, aby pomogli naszym polskim przyjaciołom strzec ich granic.
Trobaleros

Polacy zawsze walczyli o swój kraj. Szacunek z Indii.
Abhi

Polsko broń się! Nie czyń tych samych „błędów”, co nasz kryminalny rząd w USA.
J. Dawg


Cóż, Polacy wszystko robią dobrze. Bronią swoje granice. To ich sprawa, komu wolno, a komu nie [je przekraczać]. Jaki jest problem?
Cotbus 1982

Jak widać nie jest źle. I nie słuchajcie Państwo ewentualnych opowieści o tym, że obywatele Europy czy nawet cała ludzkość brzydzi się i potępia Polaków za "niehumanitarne", "nieludzkie" a nawet "faszystowskie" działania warszawskiego "reżymu". Tak, tak! Musicie być na to przygotowani, bo władze Białorusi tak już o nas mówią, a nadwiślańskie pudła rezonansowe mogą ten ton podchwycić i wzmocnić... Ufam, że bez efektu.

PS Wczoraj w państwowej białoruskiej telewizji poinformowano, że śmiertelnymi ofiarami białopolskiego barbarzyństwa mogło stać się nawet... 200 migrantów! Nie do wiary? Proszę:

---------------------------

Obrazy wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka