0 obserwujących
23 notki
29k odsłon
  1861   0

Barbara Krafftówna - pożegnanie

Niedawno pożegnaliśmy Barbarę Krafftównę, aktorkę filmową i teatralną, która zasłynęła z wielu ról silnych kobiet. Wspominamy aktorkę

Barbara Krafftówna debiutowała na deskach teatru jeszcze jako nastolatka, jej kariera trwała niebagatelne 75 lat a obrazy, w których występowała były nominowane do najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Z jakich ról ją pamiętamy?

Miłośnicy kabaretów mogą znać Krafftównę z piosenek Kabaretu Starszych Panów, które były pisane z myślą o jej donośnym, silnym głosie. Takie utwory jak "Przeklnę Cię" czy "W czasie deszczu dzieci się nudzą", były komponowane specjalnie dla aktorki.

Jej najważniejszą rolą filmową była rola Felicji w filmie "Jak Być Kochaną" Wojciecha Hasa, gdzie wystąpiła u boku Zbigniewa Cybulskiego, aktora do którego wzdychała niejedna kobieta. W obrazie tym widzimy retrospektywę znanej aktorki, która wspomina swoją miłość – Wiktora Rawicza, który oskarżony o morderstwo hitlerowskiego kolaboranta, ukrywa się u Felicji. Ta, ma nadzieję że młody aktor odwzajemni uczucie, którym darzy ukrywającego się mężczyznę. Rawicz po wojnie popełnia jednak samobójstwo. Film był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, a na lokalnym podwórku zdobył Złotą Kaczkę za najlepszy film polski. Po latach, w 2011 roku, duet Krafftówny i Cybulskiego nominowano ponownie do Złotej Kaczki w kategorii "Najlepszy film o miłości".

Mimo, że Krafftówna wystąpiła jedynie w trzech odcinkach kultowego serialu "Czterej Pancerni i Pies", to wielu zapamiętało charyzmatyczną, piękną wybrankę Gustlika - Honoratę. Honorata towarzyszyła Gustlikowi w ucieczce przed Niemcami, kiedy zepsuł im się samochód, a kiedy przyjmowała zaręczyny czołgisty, chciała jechać ze swoim narzeczonym na Berlin.

To tylko niektóre role, z których zasłynęła Krafftówna, aktorka ma na koncie ponad 140 ról filmowych i teatralnych. Odeszła w wieku 93 lat. A Wy, z jakich ról ją pamiętacie?

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura