0 obserwujących
25 notek
34k odsłony
  1124   0

Remont Notre Dame - znamy przybliżony termin oddania

Katedra Notre Dame została uszkodzona w pożarze w 2019 roku. Od tego czasu obiekt jest remontowany, właśnie skończyły się prace oczyszczające katedrę. Znamy też datę oddania katedry do użytku

Katedra Notre Dame została uszkodzona podczas pożaru w 2019 roku. Do dzisiaj nie udało się ustalić przyczyny tego zdarzenia, jednak śledczy z całą stanowczością wykluczyli podpalenie. Francuzom zależy na oddaniu katedry wiernym i turystom do 2024 roku, kiedy to Paryż będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Właśnie otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie że termin ten zostanie dotrzymany.

Jak idzie remont Notre Dame?

Remont paryskiej katedry na razie polegał na delikatnym i skrupulatnym oczyszczeniu uszkodzonego obiektu. Było to szczególnie trudne, ponieważ ściany i elementy ozdobne mogły ulec uszkodzeniu podczas oczyszczania ich z sadzy i pyłu. Dlatego w tym procesie użyto delikatnych pasów lateksowych, które pozwoliły usunąć zanieczyszczenia bez uszkadzania ścian. W Notre Dame zakończyły się prace oczyszczające, właściwa część remontu ma ruszyć pod koniec lata.

Kontrowersje wokół remontu

Remont paryskiej katedry wywołuje jednak pewne kontrowersje. Diecezja Paryska, która jest odpowiedzialna za remont wnętrza Notre Dame, podjęła decyzje, które nie podobają się wiernym i historykom sztuki. W miejsce dzieł sztuki których nie udało się uratować, mają stanąć obrazy współczesnych twórców oraz artystyczne instalacje multimedialne. Nie wiadomo jednak, czy jest to ostateczna decyzja, ponieważ wzbudziła ona poważne kontrowersje.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale