25 obserwujących
440 notek
268k odsłon
2010 odsłon

minister Koscinski i długi cień WSI

Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
Wykop Skomentuj24

O nowym ministrze finansów napisałem już jedną notkę. Jest upokarzające dla Polski, że obce mocarstwo ustanawia swoich obywateli kluczowymi ministrami, w tym finansów. W PO był Rostowski, w PiSie jest Koscinski. Dodatkowo min. Sikorski pracował dla obu stron POPiSu.

Od napisania poprzedniej notki pojawiły się dwie informacje. Mianowicie Tadeusz Koscinski studiował w Londynie, ale Goldsmith’s University of London nie prowadził wtedy ani studiów licencjackich, ani magisterskich. Więc nadal ma wykształcenie średnie. Co prawda "matura" z 1977 może mieć większą wartość niż "dyplom licencjata" z 2019 ale GUoL jest uczelnią artystyczno-humanistyczną więc nie bardzo związaną z finansami czy bankowością.

Od dnia ogłoszenia kandydatury T. Koscinski'ego na ministra finansów pojawiały się plotki na temat jego brzydkiej przeszłości. Niestety dla Polski, zostały częściowo potwierdzone. Nie, oczywiście PAD nie zmienił swojego zdania w temacie ujawnienia aneksu do raportu WSI. Ja znam, a wy możecie pana majstra ...

Przeszukując sieć nie mogłem znaleźć szczegółowej biografii nowego ministra Koscinskiego. Było to dziwne m.in. dlatego, że przez całą poprzednią kadencję był obecny w strukturach władzy. W 2015 dostał tekę w Ministerstwie Rozwoju, a w 2018 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Dziś Dziennik.pl przybliżył historię kariery nowego ministra.

Przed przyjazdem do Polski Tadeusz Koscinski pracował najpierw w japońskim Tokai Banku, gdzie spędził dwa lata, zajmując się finansowymi instrumentami eksportowymi.

Następnie od 1979 do 1990 roku pracował w londyńskiej filii Banku Handlowego. Co prawda przyjechał do Polski w 1989 ale jeszcze do połowy 1990 był zatrudniony w Londynie. Z książki "UK Finance Directory 1990/1991" wynika, że Kościński był wówczas jednym z trzech Polaków w ścisłym kierownictwie banku i odpowiadał za jego operacje.

Od lutego 1989 r. BH był zaangażowany w aferę FOZZ, czyli nielegalnego skupu na wtórnym rynku polskich długów i wyprowadzania publicznych pieniędzy.

Bank Handlowy służył jako przykrywka i finansowanie dla wojskowych służb PRLowskich, gdyż miał monopol na rozliczanie operacji międzynarodowych w PRL. Wywiad wojskowy, czyli Zarząd 2 Sztabu Generalnego WP osłaniał wielkie afery finansowe okresu transformacji. Zostało to częściowo opisane w raporcie z 1992 przygotowanego dla rządu śp. Olszewskiego. Najsłynniejszą, czy może raczej jedną z niewielu ujawnionych, była ta zrobiona przez kolegę z pracy - Grzegorza Żemka - kierownika wydziału w Banku Handlowym w filii Luksemburgu. Więcej o związkach służb i BH można było przeczytać w Rzeczpospolitej 24.4.2004. Z innych powszechnie znanych postaci FOZZ to np. Dariusz Rosati. Choć mózgiem "Grupy Y" był Janusz Sawicki, który zdążył być nawet wice ministrem finansów u Balcerowicza. Historię FOZZ opisał S. Cenckiewicz w Długim Ramieniu Moskwy.

Premier Morawiecki pracując w BZ[WBK] (1998-2015) spotkał się z jeszcze jednym wybitnym pracownikiem Banku Handlowego. Mianowicie pracował z Jackiem Kseniem, którego zastąpił na fotelu prezesa w 2007. Jacek Kseń w latach 1975-78 zajmował się w BH operacjami na rynkach walutowych. Następnie pracował w PKO w Paryżu (1978-84) jako wicedyrektor.


Poprzednia notka
 < --- >
Następna notka
Rządzi koalicja komunistyczna: PiS+SLD+Razem+Wiosna

Zakazany "Powrót do Jedwabnego"


Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka