bezmetki bezmetki
195
BLOG

Ukraina potrzebuje więcej zachodniej broni, aby wygrać wojnę...

bezmetki bezmetki Polityka Obserwuj notkę 7




Bacznie od pierwszego dnia obserwując i publikując dostępne informacje  https://www.salon24.pl/u/bezmetki/1208211,jesli-ukraina-utrzyma-sie-dluzej-niz-dwa-tygodnie ,  w miarę upływu czasu  i  rozwoju sytuacji w tej “dziwnej wojnie” https://www.salon24.pl/u/bezmetki/1234226,coraz-dziwniejsza-wojna, doszedłem do przekonania, że to co udostępnia się szerokiej opinii publicznej,  nie odzwierciedla politycznych intryg snutych w zaciszach gabinetów, gier strategicznych toczonych przez fachowców w sztabach i “think tankach”,  ze znacznym wyprzedzeniem, jakże różnym od zadanych emocji potocznych odbiorców,  naciskanych jak klawisze, akcja-reakcja… od zdarzenia do oczekiwanego patriotycznego efektu w postaci neo-orwellowskich  multimedialnych “seansów nienawiści”.  Za przykład wspomnianych intryg i nieodłącznej  spiskowej konspiracji politycznej niech posłuży informacja, jaką właśnie co wyślepiłem na Politico  w artykule    “After the war: AMEURUS”  https://www.politico.eu/article/after-war-ameurus/  gdzie - ni mniej ni więcej -  snuje się przypuszczenia, na temat “skłonienia” Rosji wyczerpanej wojną i na łasce Zachodu,  do wejścia z nim w sojusz  w krucjacie przeciw "Chinom Ludowym".
 “We need to be thinking now about ensuring Russia doesn’t form a power bloc with China in the long term — and even about what may appear now to be an unthinkable alliance. “

Miejmy zatem oczy szeroko otwarte a uszy muskularne. Przede wszystkim zaś główkujmy na własny rachunek, uwzględniając ryzyko choćby mylnej ale wciąż własnej interpretacji zdarzeń na tym “najciekawszym ze światów”. “Nie ma bowiem prawdy w Izwiestiach ani izwiestii w Prawdzie”, podobnie jak w Neon24.pl.

Zapraszam do lektury,

(bezmetki)


                                    *   *   *





Ukraina twierdzi, że potrzebuje więcej zachodniej broni, aby wygrać wojnę. Dlaczego więc Zachód nie chce jej po prostu dać?


   Co się stało?
    Jaka jest odpowiedź Zachodu na ten problem?
    Z czego jest niezadowolony Kijów?
    Czy Ukraina naprawdę potrzebuje tej całej broni?
    Ile broni Zachód dostarczył już Ukrainie? Czy to nie wystarczy?
    Czy zatem należy drastycznie zwiększyć podaż?
    Taki deficyt tylko w haubicach?
    Które kraje najbardziej pomagają Ukrainie?
    Czy zatem Zachód mógłby nadal pomagać bardziej aktywnie, gdyby tylko chciał?
    Czy przy takiej postawie Zachodu Ukraina ma jeszcze szanse na wygranie wojny?

 

 image

 

1. Co się stało?


13 czerwca Michaił Podoljak
https://twitter.com/Podolyak_M/status/1536244944637202432?s=20&t=galIo2AE3vBt9NUj7dvStg   , doradca szefa ukraińskiej kancelarii prezydenckiej, określił wielkość dostaw broni z Zachodu, które wystarczyłyby do "zakończenia wojny" i "wyrzucenia Rosji z Ukrainy". Jest to tysiąc 155-milimetrowych haubic, 300 systemów rakietowych wielokrotnego startu (MLRS), 500 czołgów, dwa tysiące pojazdów opancerzonych i tysiąc dronów.

Ukraińskie władze ilustrują  https://meduza.io/news/2022/06/16/david-arahamiya-v-donbasse-ezhednevno-pogibayut-ili-poluchayut-raneniya-do-tysyachi-ukrainskih-soldat
 swoje prośby o broń obrazem ogromnych strat swojej armii w Donbasie, gdzie powoli nacierają wojska rosyjskie,  https://meduza.io/feature/2022/06/11/v-kieve-pryamo-govoryat-o-krizise-na-donbasskom-fronte-razbiraemsya-chto-proishodit  które również ponoszą znaczne straty.


2. Jaka jest odpowiedź Zachodu na tę sytuację?


"Słyszymy, co mówią [władze w Kijowie]" - powiedział CNN  https://edition.cnn.com/2022/06/14/politics/us-ukraine-weapons/index.html   anonimowy wysoki rangą urzędnik amerykańskiego resortu obrony przed trzecim spotkaniem grupy kontaktowej w sprawie pomocy dla Ukrainy. Odbyła się ona 16 czerwca w Brukseli (a pierwsza pod koniec kwietnia  https://meduza.io/news/2022/04/26/germaniya-vpervye-ob-yavila-o-postavkah-tyazhelogo-vooruzheniya-v-ukrainu   w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech).

Sam fakt przeprowadzenia rozmów, podczas których ministrowie obrony i szefowie sztabów 50 państw próbowali skoordynować dostawy broni dla Kijowa, potwierdza słowa, że Ukraina jest "słyszana". Ukraina nie jest jednak do końca zadowolona z tego stanowiska, mimo że Sekretarz Armii USA Christine Wormuth  https://edition.cnn.com/2022/06/14/politics/us-ukraine-weapons/index.html    powiedziała, że jej kraj poświęca własną "gotowość bojową", pomagając Kijowowi.


3. Z czego jest niezadowolony Kijów?


Wiceminister obrony Ukrainy, Anna Maljar  https://news.liga.net/politics/news/ukraina-poluchila-ot-zapada-tolko-10-orujiya-o-kotorom-prosila-malyar   , wyjaśniła, że Ukraina otrzymała od Zachodu jedynie 10% broni, o którą prosiła. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odparł filozoficznie, że "w walce zawsze wydaje się, że nie ma się wystarczającej ilości broni".  https://www.dw.com/ru/na-vstreche-ramshtajn-3-zajavili-o-novom-oruzhii-dlja-ukrainy/a-62146252

Różnica w liczbach między oczekiwaniami a rzeczywistością jest naprawdę imponująca: zamiast tysiąca haubic USA obiecały 16 czerwca w Brukseli przekazać Ukrainie 18 sztuk, a zamiast 300 MLRS - 10 (cztery HIMARS z USA, trzy M270 z Wielkiej Brytanii i trzy MARS II z Niemiec).


4. Czy ta cała broń jest naprawdę potrzebna Ukrainie?


Tak. Większość ekspertów  https://institute.global/policy/closing-ukraines-weapons-gap    zgadza się, że są one niezbędne do kontynuowania działań wojennych - biorąc pod uwagę, że światowe zapasy radzieckiej broni ciężkiej (czyli tego, czym armia ukraińska walczy do tej pory z armią rosyjską) są już prawie wyczerpane, https://www.france24.com/en/live-news/20220610-ukraine-dependent-on-arms-from-allies-after-exhausting-soviet-era-weaponry    a armia ukraińska straciła 50 procent sprzętu, z którym rozpoczęła wojnę.  https://meduza.io/news/2022/06/17/v-ukrainskoy-armii-vpervye-s-nachala-voyny-rasskazali-o-poteryah-v-tehnike-oni-dostigayut-50

W tej sytuacji przejście armii ukraińskiej na sprzęt zachodni jest procesem nieuniknionym, który w rzeczywistości już się rozpoczął. Bez zachodniej broni Ukraina będzie musiała, jak to określił minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba, "walczyć łopatami".
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14969937?utm_source=google.de&utm_medium=organic&utm_campaign=google.de&utm_referrer=google.de


5. Ile broni Zachód dostarczył już Ukrainie? Czy to nie wystarczy?


Nie ma jednej jawnej listy broni dostarczanej na Ukrainę.  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_foreign_aid_to_Ukraine_during_the_Russo-Ukrainian_War
Podczas gdy władze niektórych państw (np. Niemiec), pod presją mediów i opozycji, muszą rozliczać się z każdej haubicy, inne dostarczają broń na Ukrainę, nie zwracając na to większej uwagi.

Problem ten najłatwiej wyjaśnić na przykładzie haubic. Artyleria ta stanowi obecnie główną broń w walce o Donbas, gdzie strony ostrzeliwują swoje pozycje ze znacznej odległości.
Rosja i Ukraina przygotowywały się do zupełnie innej wojny niż ta, która ostatecznie ma miejsce. Teraz wynik decydującej bitwy zależy od artylerii.

Oczywiście armia ukraińska najbardziej potrzebuje haubic. Ponieważ jest to dość kosztowna broń, wiadomości o jej dostawie zwykle trafiają do prasy. Według źródeł otwartych, Stany Zjednoczone obiecały dostarczyć Ukrainie około 130 nowoczesnych amerykańsko-brytyjskich haubic holowanych typu M777 (każda o wartości około 3 mln USD), z których około 100 jest już w użyciu na polu walki. Ponadto Wielka Brytania, Norwegia, Kanada, Estonia, Włochy, Holandia, Francja, Słowacja i Niemcy dostarczają lub zapowiadają dostarczenie haubic (w znacznie mniejszych ilościach, w tym samobieżnych).

Financial Times szacuje,  https://www.ft.com/content/3fab0893-cd5e-46b6-9bfe-6b0aff4fcb48   że łącznie Zachód  przekazał Ukrainie (lub przygotowuje się do tego) 250 haubic dużego kalibru. To więcej niż na uzbrojeniu  jakiegokolwiek kraju , z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, ale cztery razy mniej niż Ukraina potrzebuje - wynika z oficjalnych obliczeń Kijowa.


6. Czy zatem należy radykalnie zwiększyć dostawy?


Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ukrainy - tak. Jednak dla Zachodu żądania Kijowa nie zawsze są możliwe do spełnienia.
Dla niektórych państw jedynym sposobem na udział w dostawie tysiąca haubic jest wysłanie wszystkich dział będących w służbie u siebie (co na pewno nie nastąpi, gdyż osłabi ich własne zdolności obronne). Faktem jest, że na Zachodzie nie ma zbyt wielu ciężkich haubic: na przykład Francja ma 76 samobieżnych haubic Cezar, a ponad 30 z nich zostało już dostarczonych na Ukrainę.  https://ru.wikipedia.org/wiki/CAESAR_(%D0%A1%D0%90%D0%A3)
 W związku z tym podejście NATO do operacji bojowych przewiduje,  
https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_156374.htm   ,   że wiele z zadań wykonywanych obecnie na Ukrainie przez haubice, to zadania lotnictwa. W ostatnich dziesięcioleciach ciężkie haubice były na Zachodzie uważane za broń przestarzałą.
https://defence24.com/armed-forces/land/are-light-howitzers-still-needed-on-the-battlefield



7. Czy taki deficyt występuje tylko w haubicach?


Sytuacja jest inna w przypadku różnych rodzajów uzbrojenia. Niektórym nie brakuje podaży, w przypadku innych jest ona jeszcze bardziej dotkliwa. Na przykład sojusznicy dosłownie zalali
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_foreign_aid_to_Ukraine_during_the_Russo-Ukrainian_War
Ukrainę przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi (MANPADS) i bronią strzelecką, ale nie dostarczyli ani jednego samolotu czy czołgu pochodzenia zachodniego
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_foreign_aid_to_Ukraine_during_the_Russo-Ukrainian_War
 (za to prawie wszystkie czołgi produkcji radzieckiej pochodzą z arsenałów państw Europy Wschodniej).  https://www.kommersant.ru/doc/5395617


8. Które kraje najbardziej pomagają Ukrainie?


 W sumie, według obliczeń niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii (IFW), Zachód przekazał Ukrainie pomoc wojskową wartą miliardy dolarów.
https://www.ifw-kiel.de/de/themendossiers/krieg-gegen-die-ukraine/ukraine-support-tracker/
Liderem są Stany Zjednoczone: Waszyngton (stan na 7 czerwca) obiecał dostawy w wysokości 4 mld euro, a dostarczył 2 mld (reszta jest w przygotowaniu). A jeśli liczyć nie tylko broń, ale i pomoc finansową na cele wojskowe, to pomoc USA dla Kijowa przekracza 20 mld euro. Polska jest na drugim miejscu z bronią o wartości 1,5 mld euro. Na trzecim miejscu znajduje się Wielka Brytania z kwotą 1 mld euro.

Na czwartym miejscu (pod względem obiecanych dostaw) znajdują się Niemcy, które były bardzo krytykowane za swoją bierność w realizacji dostaw i niedotrzymywanie terminów.
https://meduza.io/feature/2022/06/07/passivnaya-oboronitelnaya-sistema-na-baze-solomy
Państwo to rzeczywiście dostarczyło tylko ułamek obiecanej ilości. Pod względem faktycznych dostaw Niemcy wyprzedzają nie tylko Kanada i Norwegia, ale nawet Estonia z Łotwą Jednak Niemcy nadal dostarczyły więcej broni niż na przykład Francja i Włochy, które są znacznie mniej krytykowane.

Jeśli pomoc wojskową liczyć w stosunku do PKB danego kraju, to według szacunków IFW najwięcej Ukrainie pomogły kraje bałtyckie i Polska.


9. Czy zatem Zachód mógłby  pomagać bardziej aktywnie, gdyby tylko chciał?


Opóźnienia w dostawach broni nie muszą oznaczać hipokryzji czy chciwości władz poszczególnych państw. Wszystkie one mają powody; oto cztery czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

    Obawę przed sprowokowaniem Rosji do uderzenia jądrowego (lub stania się stroną w konflikcie);
    obawę przed zbytnim osłabieniem armii (w razie nieprzewidzianego konfliktu zbrojnego);
    Obawę, że Ukraina, w przypadku sukcesu na froncie, przeniesie swoje operacje wojskowe na terytorium Rosji (co mogłoby również sprowokować Rosję do uderzenia jądrowego);
    Obawę że w razie niepowodzenia na froncie najnowsza broń zachodnia, w tym tajna technologia, wpadnie w ręce Rosji.
https://edition.cnn.com/2022/04/19/politics/us-weapons-ukraine-intelligence/index.html

Niechęć do stania się stroną w konflikcie jest regularnie wyrażana przez Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga https://www.interfax.ru/world/846963  i szefów największych państw zachodnich.   https://www.spd.de/aktuelles/detail/news/es-darf-keinen-atomkrieg-geben/22/04/2022/   
To najwyraźniej wyjaśnia celową odmowę dostarczania samolotów i czołgów zachodnich. Z obawy przed sprowokowaniem Rosji, Zachód daje Kijowowi mniej, niż mógłby.

Ważna jest także odpowiedzialność "obronna" rządów wobec obywateli. Na przykład Bundeswehra dysponuje 108 samobieżnymi haubicami Panzerhaubitze 2000 (bardzo potrzebnymi na Ukrainie),
https://www.bundeswehr.de/de/ausruestung-technik-bundeswehr/landsysteme-bundeswehr/panzerhaubitze-2000
 co zdaniem niemieckich ekspertów wojskowych (i to bez wysyłania części tego arsenału na Ukrainę), jest zbyt mało jak na tak duży kraj. https://augengeradeaus.net/2016/01/die-neue-grossgeraete-liste-weg-von-den-obergrenzen/comment-page-1/
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht, przeprowadzając kontrolę, znalazła tylko siedem nieużywanych przez Bundeswehrę haubic,  
https://www.sueddeutsche.de/politik/bundeswehr-panzerhaubitze-2000-ukraine-1.5579459
które ostatecznie dotarły na Ukrainę 21 czerwca.
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/panzerhaubitzen-ukraine-101.html

Niespodziewane zaniepokojenie ukraińskimi sukcesami militarnymi może być również związane z ostrożnym stosunkiem państw zachodnich do deklarowanych przez Kijów planów odzyskania Krymu  https://www.pravda.com.ua/rus/columns/2022/06/20/7353603/   lub zniszczenia mostu krymskiego.
https://meduza.io/news/2022/06/15/general-mayor-vsu-posle-togo-kak-ukraina-poluchit-obeschannoe-zapadom-oruzhie-tselyu-nomer-odin-stanet-krymskiy-most
Ten sam Stoltenberg wyraził nadzieję,  https://www.interfax.ru/world/846963
że z pomocą zachodniej broni "Ukraina będzie w stanie wyprzeć wojska rosyjskie z Donbasu", ale nie sprecyzował, czy chodzi mu o terytorium samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i ŁRL, których niepodległość  uznała Rosja. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz unika sformułowania "życzymy zwycięstwa Ukrainie",
https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ukraine-russland-krieg-warum-deutschland-nicht-von-einem-sieg-der-ukraine-spricht-a-1daa644c-5747-4b1b-bf7e-428ecf18b56d
 woląc "nie możemy pozwolić, by Rosja wygrała".


10. Czy przy takiej postawie Zachodu Ukraina ma jeszcze szanse na wygranie wojny?


Pod względem strategicznym Ukraina jest wciąż daleka od pokonania.

    Kijów mówi wprost o kryzysie na froncie w Donbasie. Ukraińskie Siły Zbrojne ponoszą ciężkie straty, ale dostawy ciężkiej broni z Zachodu mogą wszystko zmienić,

A państwa zachodnie, chociaż lawirują, obawiając się eskalacji konfliktu, dostarczają coraz nowocześniejszą broń.
https://www.dw.com/ru/na-vstreche-ramshtajn-3-zajavili-o-novom-oruzhii-dlja-ukrainy/a-62146252
 Ponadto dysponują one zasobami umożliwiającymi zwiększenie dostaw w razie kryzysu na froncie, a Ukraina ma wystarczające zasoby ludzkie, aby przeszkolić do walki dużą liczbę żołnierzy do wyposażenia w tę broń.
https://meduza.io/news/2022/06/16/david-arahamiya-v-donbasse-ezhednevno-pogibayut-ili-poluchayut-raneniya-do-tysyachi-ukrainskih-soldat


Jednocześnie czynniki te nie przesądzają o wyniku wojny. Jak dotąd armia rosyjska osiągnęła przewagę taktyczną w bitwie o Donbas, a jak duże i agresywne będą jej dalsze manewry, jest dziś niezwykle trudne do przewidzenia.


----------------------------------------



https://meduza.io/cards/ukraina-zayavlyaet-chto-dlya-pobedy-v-voyne-ey-nuzhno-bolshe-zapadnogo-oruzhiya-tak-pochemu-zapad-prosto-ne-dast-ego
"Украина заявляет, что для победы в войне ей нужно больше западного оружия. Так почему Запад просто не даст его?"
22 июня 2022


wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia





bezmetki
O mnie bezmetki

"Dożywotnio" usunięty z Neon24.pl za tłumaczenia i "widzimisie", wyrażające opinie niezgodne z zadaną tam pro-kremlowską poprawnością. Przyjrzałem się również z odrazą, na "ich blogach" ,  praktykom pdgrzewaczy "patriotyzmu"; równie sprzedajnym, jak Neon24, -   tylko z przeciwnym wektorem i "dla ubogich". "Lewoskrętny".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka