bezmetki bezmetki
171
BLOG

Nastroje społeczeństwa ukraińskiego u progu trzeciego roku wojny

bezmetki bezmetki Polityka Obserwuj notkę 4

W dwa lata po inwazji Rosji na pełną skalę 24 lutego 2022 r., opór Ukrainy pozostaje niezwykły.

Co przyniesie nadchodzący rok?
To, jak wojna rozwinie się w 2024 r., będzie miało doniosłe konsekwencje dla świata - fakt, któremu zachodnie media nie poświęcają wystarczająco dużo uwagi.
Ten rok zadecyduje, czy Ukraina będzie w stanie utrzymać swoje terytorium i rozpocząć bolesny proces odbudowy.
Będzie to miało decydujące znaczenie dla oczekiwań Putina, że podbój pozostaje bez konsekwencji, być może ośmielając go do skierowania wzroku na inne państwa na jego peryferiach.
Potwierdzi, czy Europa może pozostać ustabilizowana, bezpieczna i zjednoczona oraz czy Ameryka będzie nadal postrzegana jako wiarygodny sojusznik.

Ukrainę, która walczy o przetrwanie kraju, czeka trudniejszy i bardziej ponury rok 2024. Będzie musiała nadal absorbować nieustanne rosyjskie ataki, utrzymać swoją gospodarkę na powierzchni i odbudować swoją siłę militarną przed kolejną próbą eksmisji sił rosyjskich.

Ukraińcy znosili wojnę przez prawie dwa lata. Od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r. ponad 6,3
https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine   miliona Ukraińców uciekło z kraju, a szacuje się, że 3,7 miliona zostało wewnętrznie przesiedlonych. https://www.unrefugees.org/emergencies/ukraine/

Wojna miała szkodliwe konsekwencje geopolityczne https://theconversation.com/ukraine-war-has-exposed-the-folly-and-unintended-consequences-of-armed-missionaries-197609

 i ekologiczne. https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2023/751427/EPRS_ATA(2023)751427_EN.pdf

Ale to zwykli Ukraińcy, ci, którzy pozostali, aby przetrwać i walczyć, codziennie doświadczają jej napięć i okropności.
Jakie nastroje panują wśród tych Ukraińców, gdy wojna wkracza w trzeci rok?


Na powyższe pytania stara się odpowiedzieć  Dr Gerard Toal * w artykule „Latest Ukraine Poll Reveals Public’s Mixed Feelings on the War” opublikowanym na szanowanym za obiektywizm akademckim portalu

The Conversation   https://theconversation.com/what-latest-polling-says-about-the-mood-in-ukraine-and-the-desire-to-remain-optimistic-amid-the-suffering-221559

Zapraszam do lektury

--------------------------------------------

Jako geograf polityczny,  https://spia.vt.edu/people/Faculty/bios/toal.html

który przez lata pracował z kolegami nad badaniami w regionie, wiem, że pomiar opinii publicznej na Ukrainie w czasie wojny- to wiele wyzwań.
https://www.wider.unu.edu/publication/polling-during-war


Prawie 25% Ukraińców musiało opuścić swoje domy. https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/21/russia-ukraine-refugees-displaced-war-un-numbers/

I choć 620-milowa linia frontu w dużej mierze się ustabilizowała, ataki rakietowe i dronów są na porządku dziennym. Uczucia patriotyczne są wysokie, podobnie jak nieufność, zwłaszcza w miejscach wcześniej okupowanych przez Rosję.

Większość badań opinii publicznej na Ukrainie jest obecnie przeprowadzana za pomocą wywiadów telefonicznych. Firmy sondażowe dzwonią na losowo wybrane funkcjonujące numery i proszą obywateli w wieku powyżej 18 lat o udział.

Wskaźniki odpowiedzi mogą być niskie. Niemniej jednak, firmy sondażowe radzą sobie dzięki wytrwałości.

Najnowsze badanie
https://www.ndi.org/publications/opportunities-and-challenges-facing-ukraine-s-democratic-transition-1

 przeprowadzone przez National Democratic Institute  https://www.ndi.org/

opublikowane 26 stycznia zapewnia wgląd w to, jak radzą sobie Ukraińcy. Przeprowadzone przez renomowany Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii https://kiis.com.ua/   badanie telefoniczne obejmowało opinie 2 516 Ukraińców w dniach 14-22 listopada 2023 roku.

Wyróżniają się cztery wnioski:

1. Koszty życia i zdrowia psychicznego są wysokie
Od początku wojny Narodowy Instytut Demokratyczny pyta Ukraińców, czy doświadczyli utraty rodziny i przyjaciół w wyniku wojny. W maju 2022 r. jedna piąta respondentów wskazała, że tak. W listopadzie 2023 r. prawie połowa stwierdziła, że straciła bliskich, przy czym odsetek ten był wyższy wśród respondentów w średnim wieku i młodych.

Koszty wojny dla zdrowia psychicznego Ukraińców są znaczne. Wielu z nich jest zmuszonych do ucieczki do schronów o każdej porze. Według najnowszego sondażu, prawie trzy czwarte kobiet i połowa mężczyzn zgłasza pogorszenie stanu zdrowia psychicznego.

Brak snu jest największym zgłaszanym kosztem zdrowotnym wojny. Powszechnie zgłaszane są również utrata dochodów, pogorszenie zdrowia fizycznego i rozłąka z rodziną.

Powojenna Ukraina będzie społeczeństwem, w którym znaczna część populacji będzie żyła z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową. Potrzeby w zakresie rehabilitacji są już znaczne i będą rosły.


2. Więcej Ukraińców jest skłonnych do negocjacji

Od początku wojny w ankiecie National Democratic Institute pytano, czy Ukraina powinna zaangażować się w negocjacje z Rosją, aby spróbować osiągnąć pokój.

image

Większość (59 procent) powiedziała "tak" zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny w maju 2022 roku. Jednak do sierpnia 2022 r., w następstwie narastających rosyjskich ataków i domniemanych zbrodni wojennych, nastroje zmieniły się i większość była przeciw. Do stycznia 2023 r. odsetek zwolenników spadł o 30 punktów procentowych do zaledwie 29 procent.

Od tego czasu odsetek ten wzrósł. W listopadzie 2023 roku wzrósł do 42 procent.

W obecnej sytuacji większość Ukraińców jest przeciwna negocjacjom z Rosją. W każdym razie rozmowy nie są na porządku dziennym. W obecnym klimacie wojennym perspektywy negocjacji z Rosją Władimira Putina w czasie, gdy pogłębia ona militaryzację państwa,
https://www.reuters.com/world/europe/putin-approves-big-military-spending-hikes-russias-budget-2023-11-27/   gospodarki i społeczeństwa, wydają się niewielkie.

Badania naukowe, w dużej mierze oparte na doświadczeniach Stanów Zjednoczonych od czasów II wojny światowej, sugerują, że wraz ze wzrostem liczby ofiar poparcie społeczne dla wojny spada.
https://www.amazon.com/Costly-Calculations-Theory-Casualties-Politics-ebook/dp/B095KD43M3

Wojny obronne przed inwazją wydają się być inne, z większą tolerancją społeczną dla strat, ponieważ konflikt jest postrzegany jako konieczny i sprawiedliwy.
 https://www.wilsoncenter.org/blog-post/how-ukrainians-living-front-view-war-victory-and-peace

Jednak w miarę jak Ukraina stara się rekrutować od 450 000 do 500 000 nowych żołnierzy,
https://www.reuters.com/world/europe/ukraines-military-asks-additional-450000-500000-people-be-mobilised-zelenskiy-2023-12-19/  aby zastąpić swoich poległych i rannych, ta teza zostanie poddana poważnej próbie. https://www.theglobeandmail.com/world/article-ukraine-desperately-needs-new-soldiers-as-war-with-russia-approaches/


3. Opór wobec ustępstw terytorialnych  – trwa.
Od początku wojny Ukraińcy byli ankietowani, by dowiedzieć się, co zaakceptowaliby jako cenę pokoju. Pytanie to jest trudne dla Ukraińców, którzy słusznie czują się ofiarami.

Badania prowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii
https://kiis.com.ua/?lang=eng&cat=reports&id=1301&page=2



od początku wojny ujawniają przytłaczające nastroje wśród Ukraińców przeciwko ustępstwom terytorialnym w zamian za natychmiastowy pokój.

Moje własne badania z psychologiem społecznym Kariną Korosteliną
https://www.washingtonpost.com/politics/2022/08/30/ukraine-survey-ceasefire-war/

w południowo-wschodnich ukraińskich miastach na linii frontu ujawniły przytłaczające przekonanie, że integralność terytorialna Ukrainy jest święta.

Ale oczywiście jest nią także ludzkie życie. Ukraińcy są, co zrozumiałe, podzieleni w kwestii tego, co powinno być priorytetem: ochrona terytorium czy ochrona życia.

Doświadczenia wojenne również mają znaczenie.  
https://theconversation.com/ukraine-most-people-refuse-to-compromise-on-territory-but-willingness-to-make-peace-depends-on-their-war-experiences-new-survey-185147


Wcześniejsze badania sugerowały, że osoby najbardziej dotknięte wojną poprzez przesiedlenia i najbardziej zaniepokojone swoim bezpośrednim bezpieczeństwem są bardziej skłonne do priorytetowego traktowania zawieszenia broni.

Rosja okupuje obecnie około 18 procent Ukrainy, na co składają się terytoria kontrolowane przez nią przed lutym 2022 roku (Krym i Donbas) oraz terytoria, które następnie przejęła i utrzymała. Niektóre, ale niewiele, terytoria zmieniły właściciela w ciągu ostatniego roku. https://www.nytimes.com/interactive/2023/09/28/world/europe/russia-ukraine-war-map-front-line.html


Dla większości Ukraińców nie do przyjęcia jest posiadanie  terytorium, które obecnie kontroluje, jako cenę za pokój - 71 procent zdecydowanie to odrzuca, kolejne 13 procent mniej zdecydowanie w ankiecie.

Tylko 12 procent uważa pokój oparty na obecnej kontroli terytorialnej za akceptowalny.

Tymczasem większość deklaruje, że powrót do granic sprzed 2022 roku jest całkowicie nie do przyjęcia. Zdecydowana większość twierdzi również, że nie do przyjęcia jest rezygnacja Ukrainy z aspiracji do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej jako cena pokoju.
https://theconversation.com/ukraines-push-for-nato-membership-is-rooted-in-its-european-past-and-its-future-209839

Postawy te ograniczają ukraińskie przywództwo, ponieważ amerykańscy urzędnicy sygnalizują, że nie przewidują odzyskania przez Ukrainę utraconego terytorium w 2024 roku.
https://www.washingtonpost.com/national-security/2024/01/26/ukraine-war-plan-biden-defense/

W tej chwili jest politycznie bezpieczniej walczyć niż zdać się na upokorzający pokój.

4. Ukraińcy spodziewają się długiej wojny, ale pozostają optymistami
Ukraińcy nie sądzą, że konflikt zakończy się w najbliższym czasie, a 43% z nich twierdzi, że wojna potrwa jeszcze co najmniej 12 miesięcy. Jedna trzecia odpowiedziała, że po prostu nie wie, kiedy konflikt się zakończy.

image

W maju 2022 r., zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu konfliktu, 1 na 4 Ukraińców uważał, że wojna zakończy się w ciągu trzech miesięcy. W listopadzie 2023 r. tylko 3 proc. miało takie oczekiwania.

Wojna paradoksalnie wywołała przypływ optymizmu co do przyszłości Ukrainy, ponieważ Ukraińcy zamienili cierpienie w nadzieję. Nastroje te utrzymywały się na wysokim poziomie w listopadzie 2023 r., a 77 proc. respondentów stwierdziło, że są optymistami co do przyszłości kraju, choć mniej Ukraińców stwierdziło, że są "bardzo optymistyczni". Dane dotyczące tego ważnego wskaźnika w 2024 r. będą odkrywcze.

Wola oporu
Zmęczenie wojną na Ukrainie rośnie wśród zachodnich zwolenników tego kraju. Ale żadna grupa nie jest bardziej zmęczona tą wojną niż Ukraińcy. Koszty ponoszone przez zwykłych Ukraińców są ogromne pod względem utraconych istnień ludzkich, zniszczonych osiedli, zatrutego środowiska i zagrożonej przyszłości.

Koszty te są widoczne w badaniach opinii publicznej. Ale także trwałe pragnienie, aby ich opór wojenny coś znaczył, aby potwierdził niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy.

---------------------


Źródło:

image https://theconversation.com/what-latest-polling-says-about-the-mood-in-ukraine-and-the-desire-to-remain-optimistic-amid-the-suffering-221559

„Latest Ukraine Poll Reveals Public’s Mixed Feelings on the War”
(artykuł re-publikowany z The Conversation na licencji Creative Commons)
Gerard Toal 
Styczeń 29, 2024
imageimage
*Dr Gerard Toal (Gearóid Ó Tuathail) jest profesorem w Szkole Spraw Publicznych i Międzynarodowych na kampusie Virginia Tech w regionie metropolitalnym Waszyngtonu. Pochodzi z Irlandii, jest autorem ponad stu recenzowanych artykułów w czasopismach i rozdziałów w książkach na temat krytycznej geopolityki, konfliktów terytorialnych (głównie w kontekście postkomunistycznym), polityki zagranicznej USA, państw de facto, mediów i analizy dyskursu. Jest laureatem wielu grantów badawczych przyznawanych przez amerykańską Narodową Fundację Nauki (NSF). Jego najnowsza książka Near Abroad: Putin, the West and the Contest for Ukraine and the Caucasus (Oxford University Press) zdobyła nagrodę International Studies Association ENMIA Distinguished Book Award w 2019 roku. Obecnie pisze książkę na temat koncepcji krytycznej geopolityki. Jego najnowszy projekt badawczy analizuje orientacje geopolityczne w sześciu różnych państwach i trzech spornych regionach graniczących z Federacją Rosyjską.



wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia



bezmetki
O mnie bezmetki

"Dożywotnio" usunięty z Neon24.pl za tłumaczenia i "widzimisie", wyrażające opinie niezgodne z zadaną tam pro-kremlowską poprawnością. Przyjrzałem się również z odrazą, na "ich blogach" ,  praktykom pdgrzewaczy "patriotyzmu"; równie sprzedajnym, jak Neon24, -   tylko z przeciwnym wektorem i "dla ubogich". "Lewoskrętny".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka