Jak podaje lokalny "Kurier Poranny" w artykule z 5 II 2010 roku pt. "Ósemka z Białegostoku do Budziska nie będzie modernizowana. Warszawa zabrała pieniądze" - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podało do wiadomości iż ," /.../ skreśliło przebudowę krajowej ósemki na odcinku Białysotk - Budzisko na wniosek Ministra Infrastruktury. " Chodzi o prawie dwa miliardy złotych.
Tymczasem, jak uważam, pomimo w najwyższym stopniu kotrowersyjnej, podjetej pod naciskiem pewnego lobby, decyzji rządu z 20 października 2009 roku likwidujacej planowane dotychczas połącznie ekspresowe Polski wschodniej z krajami nadbałtyckimi i uniemożliwiajacej stworzenie planowanego dotychczas połączenia na linii północ-południe na terenie Polski WSchodniej na kierunku Helsiniki - Ateny/Stambuł (Budzisko-Białystok- Lublin-Rzeszów-Barwinek), istnieją oczywistye podstawy do staran o utrzymanie S 8 na kierunku Białysotk - Suwalki, bez czego grozi calemu obszarowi Podlasia postępująca zapasćścywilizacyjna.
Wystarczy wskazac, iż Trakat Akcesyjny jako nadrzedne prawo unijne, wskazuje jasno i bez najmniejszych watpliwosci o przebiegu TEN-T przez Białystok /po sladzie S 8.( te zn aodcinku Białystok- Suwałki)
- Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L236 z dnia 23 września 2003 roku r., strona 488
(por. zarazem: Decyzja nr 1692/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 1996 r. w sprawie wytycznych Wspólnoty dotyczcych rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (Dz.U.L 228 a 9.9.1996, str. 1) zmieniona przez: 32001 D 1346: Decyzja nr 1346/2001/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22.5.2001 r. (Dz.U. L. 185 z 6.7.2001))
Z kolei "Zielona księga TEN-T: Przegląd polityki – w kierunku lepiej zintegrowanej transeuropejskiej sieci transportowej w służbie wspólnej polityki transportowej" [sprawozdawca Jean-Michel Daclin, zastępca mera Lyonu (FR/PSE), Komitet Regionów - COTER-IV-025] przyjęta przez Komsiję - 23czerwca 2009 roku; data przyjecia na sesji plenarnej - 7.października 2009 roku, mówi w mojej ocenie jasno i bez najmnieszych watpliwości, iż
KOMITET REGIONÓW "Uważa za wskazane ograniczenie Transeuropejskiej Sieci Transportowej do osi transportowych przyczyniających się w znaczący sposób do osiągnięcia strategicznych celów Unii Europejskiej, a zwłaszcza SPOJNOSCI TERYTORIALNEJj /.../". Uważa, że sieć TEN-T powinna zawierać szczególnie takie elementy infrastruktury jak OBWODNICE WIEKICH MIAST , pozwalające na ograniczenie krzyżowania się ruchu dalekobieżnego z codziennym ruchem wokół miast, przy korzystaniu z alternatywnych rozwiązań w strefach, w których zatory nie występują."
Jest zatem - jak uważam - oczywiste, iz ewentualna próba zmiany zapisów Traktatu Akcesyjnego co do przebiegu TEN-T nr 1 może byc nie tylko niezgodna z tymi zapisami, ale i z zaleceniami Komitetu Regionów, przyjętymi w Zielonej Księdze "Przegląd polityki – w kierunku lepiej zintegrowanej transeuropejskiej sieci transportowej w służbie wspólnej polityki transportowej" (powody: konieczność niedopuszcznia do margnializacji regionów przy budowie sieci TEN-T -Podlasia, jak tez koniecznosc włączenia do tej sieci duzych miast- Białegostoku -najwiekszego polskiego miasta od Gdanska po Lublin)
Zwraca uwagę, iz wskazne działania podjeto gdy istnieją opisane powyżej zapisy Traktatu Akcesyjnyego RP do UE, oraz gdy wprowadzono właśnie przyjęte w październiku 2009 roku zapisy Zielonej Ksiegi TEN-T. Nalezy też nadmienić, iż od 1 lutego 2010 roku na stanowisku Komisarza Srodowska KE zaczal zasiadać przyjażnie nastawiony do Polski obywatel Słowenii.
por.:
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100205/REGION99/656155507
P.S. Sądzić wypada, iż - jak dotychczas - w sprawie degradacji i marginalizacji Podlasia panuje prawie zupełna cisza medialna. Brak wypowiedzi tzw establishmentu, niezaleznych publicystów oraz klasy politycznej.


Komentarze
Pokaż komentarze (1)