Blog
Z głową
Czesław Bielecki
Czesław Bielecki Architekt, publicysta.
7 obserwujących 20 notek 29847 odsłon
Czesław Bielecki, 1 sierpnia 2017 r.

Impas

1515 65 0 A A A

Zamilkłem, zmęczony tumultem wokół sądów. Veto prezydenta przecięło kwestię konstytucyjności. Wszystko jest możliwe w reformie sądownictwa, powiedział Andrzej Duda, ale nie to, żeby prokurator generalny - minister sprawiedliwości dawał dobry początek. Na inicjowanie głębokiej zmiany w wymiarze sprawiedliwości mandat mają parlament i/lub prezydent.

Spróbujmy zdefiniować obecny impas. Prawo musi określić, gdzie kończy się niezawisłość i niezależność sędziów. Dzisiaj próbują oni udowodnić, że najlepiej ocenić siebie mogą tylko oni sami. Mówią to bez wielkiej wiary, ale autorytatywnie. A przecież już dawno temu przyjęto, że nie tylko lekarze mogą wypowiadać się o błędach lekarskich czy architekci o własnych pomyłkach projektowych. Kierowcy - nawet zawodowi - w pewnych sytuacjach tracą prawo jazdy. Tylko sędziowie mogą czuć się  bezkarni, choćby byli stronniczy, niekompetentni, czy wręcz ignorowali wartości konstytucyjne. Niezawisłość może dziś kryć wszystko.

Ustawy o KRS i SN powinny zatem precyzyjnie wymieniać przypadki, w których na wniosek ministra lub mocą oczywistych faktów sędzia będzie tracił prawo sądzenia. Kiedy i dlaczego? Wtedy, gdy  wykaże się konformizmem czy nieuczciwością. Nieuczciwością? Tak, skoro ma być poza wszelkim podejrzeniem, musi być jasne, skąd ma majątek, który deklaruje. I to nie jest zamach na jego prywatność, lecz oczywista zasada transparentności władzy.

Jeśli chcemy bronić zasad, zadajmy sobie trud ich ustawowego zdefiniowania.


Czesław BieleckiSkomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

http://www.bielecki.pl/ http://www.dim.com.pl/

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Brawo, Robert! Masz rację, że nie wystarczy mieć rację. Przekaz musi trafiać do naszych...
  • Romku, trzeba jednak próbować opanować tę burzę żywiącą się emocjami. I to nie zawsze...
  • Myślę, że wydobycie z anonimowości jakichś nieznanych wielkich rodaków jest jedną z szans...

Tematy w dziale Społeczeństwo