Blog
Gospodarka, finanse, biznes
Salon24 Biznes
3 obserwujących 33 notki 29281 odsłon
Salon24 Biznes, 11 grudnia 2016 r.

Rachunek bankowy dla każdego. Bezpłatny, ale z ograniczeniami

1345 22 0 A A A
Od lutego 2017 r. będzie można otworzyć bezpłatne, podstawowe konto bankowe.
Od lutego 2017 r. będzie można otworzyć bezpłatne, podstawowe konto bankowe.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza m.in. możliwość założenia darmowego rachunku bankowego.

Osoby, które nie mają obecnie żadnego rachunku, będą mogły założyć bezpłatne konto, ktore umożliwi im otrzymywanie wpłat (np. emerytury), wypłaty (w kasie i bankomacie), wykonanie przelewu, płatności internetowej czy zakupy za pomocą karty płatniczej. Dla bezpłatnych kont będzie istniał limit takich operacji.

Z rachunkiem podstawowym nie będą mogły być powiązane żadne produkty kredytowe. Posiadacz konta nie będzie więc miał prawa do debetu czy też karty kredytowej.

Do posiadania w swojej ofercie usługi rachunku podstawowego będą zobowiązane wszystkie banki i wszystkie spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i).

Nowelizacja ustawy ma też m.in. ułatwić porównanie opłat związanych z rachunkami płatniczymi i przenoszenie rachunków. Przegląd opłat ma być odtąd przejrzysty, aby klient mógł w łatwy sposób porównać oferty.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia unijnego w sprawie transakcji z wykorzystaniem karty płatniczej oraz wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Rozwiązania te powinny spowodować wzrost tzw. ubankowienia w Polsce, a w efekcie rozwój obrotu bezgotówkowego, który jest tańszy i bezpieczniejszy niż obrót gotówkowy. Około 20 proc. Polaków wciąż nie ma rachunku bankowego.

Podpisane przez prezydenta zmiany dotyczące m.in. bezpłatnego rachunku bankowego wejdą w życie za 60 dni, czyli zaczną obowiązywać w lutym 2017 roku. 

KJ, BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Gospodarka