Prezes Zarządu Prezes Zarządu
238
BLOG

Autostrada...

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Autostrada to droga dla samochodów. Kiedyś przejazd autostradą realizował marzenie o szybkości, gdzie samochód mógł pokazać, na co go stać... Dzisiaj autostrada jest tylko drogą szybkiego ruchu. Jest prowadzona tak, żeby uzyskać maksymalną prędkość przejazdu i prowadzić w miarę blisko dużej liczby miejscowości na swej trasie, ale bez wjeżdżania do nich.

Z drugiej strony, szybki ruch samochodów wiąże się z uciążliwościami. Duży ruch pojazdów na drodze uniemożliwia przekraczanie jej w dowolnym miejscu, skrzyżowania nie mogą być lokalizowane na tym samym poziomie. Wymaga tego organizacja bezkolizyjnych skrzyżowań.

Dodatkowym wyzwaniem jest system zjazdów z autostrady. Muszą pozwalać na wjazd z osobnego pasa, systematycznie ograniczać prędkość jazdy, ale musi to być przejazd płynny, bez zbędnych zagrożeń.

Organizacja takiej drogi to wyzwania inżynierskie. Wiadukty drogwe i kolejowe, mosty i przepusty nad ciekami wodnymi, zabezpieczenia przed wtargnięciem zwierząt na trasę oraz system odprowadzenia wód opadowych z jezdni... Z założenia woda ta jest zanieczyszczona produktami ropopochodnymi - więc trzeba budować specjalne filtry, by woda spływająca do naturalnego środowiska była wolna od zanieczyszczeń.

Budowa takiej trasy jest wieloetapowa i chociaż wykonują ją przedsiębiorstwa budowlane - to jednym z niezbędnych zespołów jest obsługa geodezyjna takiej budowy.

Geodeta to zawód wyspecjalizowany w wykonywaniu pomiarów na powierzchni ziemi. Nie tylko pomiarów inwentaryzujących istniejący stan. Geodeta przygotowuje mapę dla celów projektowych, która musi być aktualna na określony dzień, aby nie było zaskoczenia, że wznosi się obiekt w otoczeniu wcześniej nie przewidzianym.

Z chwilą, kiedy projekt zostanie zatwierdzony do realizacji i zostanie wyłoniony wykonawca obiektu, do pracy przystępuje kolejny zespół geodezyjny. Pracy jest wiele. Najpierw zespół trasujący wyznacza główne punkty trasy w terenie. W ślad za zespołem trasującym podążają zespoły pomiarowe, które wyznaczają granice przyszłego obiektu. Na tym etapie uczestniczą negocjatorzy, którzy prowadzą pertraktacje z właścicielami gruntów, które zostaną objęte inwestycją, a nie były wcześniej przejęte przez inwestora. Wszystkie zmiany w ewidencji gruntów opracowuje geodeta i wynik jego pracy jest podstawą do wniesienia zmian we właściwych ewidencjach nieruchomości.

Z chwilą przejęcia gruntu przez inwestora przystępuje się do właściwych prac budowlanych. Tu znowu geodeta wyznacza granice zasięgu robót ziemnych, wyznacza rzędne terenu, które należy uzyskać, zdejmując kolejne warstwy gruntu.

Kolejnym etapem jest wyznaczenie lokalizacji kolejnych obiektów na trasie przyszłej drogi. Prace są zorganizowane w ten sposób, że duże inwestycje realizuje się kolejnymi odcinkami. Zadaniem geodety jest wskazanie, gdzie i co ma powstać, by w przyszłości tworzyło spójną całość. Po wykonaniu niezbędnych wykopów i nasypów przystępuje się do wyznaczania lokalizacji oraz rzędnych terenowych kolejnych warstw przyszłej drogi. Pierwsza - to podbudowa. Musi mieć odpowiednią grubość i musi być wykonana z odpowiednich materiałów - są to podsypka, tłuczeń i "stabilizacja" - czyli wartwa betonu wzmacniająca grunt pod przyszłą drogą. Na tej podbudowie będą ułożone kolejne warstwy, z których dopiero ostatnia (ułożona najwyżej) służy do przemieszczania się samochodów. Każda musi mieć własciwą grubość określoną w projekcie. Nad przestrzeganiem tych wskazań czuwa geodeta.

http://static1.money.pl/i/h/154/361370_abig.jpg

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe-drogi-w-polsce-zobacz-ktore-odcinki,182,0,1992886.html

Na zakończenie, kiedy droga zostanie już wybudowana, kolejny zespół geodezyjny dokonuje pomierzenia wzniesionego obiektu. Celem tego pomiaru jest sprawdzenie zgodności wykonanego obiektu z założeniami projektowymi. Wszystkie wyniki pomiarów cząstkowych są zbierane i tworzą one jeden wspólny dla całej trasy operat pomiarowy. To właśnie dzięki niemu wiemy, gdzie szukać określonego przewodu uzbrojenia terenu, wiemy, z jakiego materiału został wykonany i jakie są jego parametry.

Jak zdobyć zawód geodety ?

Aby zostać geodetą, mamy dwie możliwości. Młodzież szkół gimanazjalnych może ubiegać się o przyjęcie do technikum geodezyjnego. Jego ukończenie wiąże się z uzyskaniem matury, czyli minimum wykształcenia uprawniającego do podjęcia studiów wyższych oraz dyplom technika geodezji. Są szkoły geodezyjne o profilu rolniczym, gdzie kładziony jest większy nacisk na wykonywanie pomiarów w terenach rolniczych, wykonywanie pomiarów na potrzeby ewidencji gruntów. Są też technika kładące większy nacisk na pomiary obiektów przemysłowych. Tam zwiększa się nacisk na techniki pomiaru obiektów inżynierskich.

Autostrada...

http://d-z.cba.pl/2016/03/29/zdobyc-jakis-zawod/

Szczególnym zakresem pomiarów geodezyjnych są prace w obiektach podziemnych, jak kopalnie głębinowe, czy też budowa autostrad i lotnisk. Tu z kolei namy do czynienia z obiektami o szczególnych wymaganiach technicznych.

Dodatkową ofertą edukacyjną dla przyszłych geodetów są albo pomaturalne szkoły geodezyjne, albo wyższe uczelnie techniczne specjalizujące się w kształceniu geodetów. Jako ciekawostkę podam, że wyższe szkoły rolnicze kształcą geodetów o specjalności ogólnogeodezyjnej, politechniki kształcą geodetów w specjalnościach inżynierskich - drogownictwo, kolejnictwo, miernictwo górnicze, pomiary ogólnobudowlane.

Na zakończenie warto zastanowić się, jaki poziom kształcenia wybrać. Na pewno najdokładniej poznać zawód w technikum geodezyjnym. Jeżeli ktoś wcześniej ukończy liceum ogólnokształcące, moze zdobyć zawód geodety w pomaturalnej szkole zawodowej lub na studiach.

Młodzieży, która uzyska maturę w technikum geodezyjnym i chciałaby kształcić się dalej, polecałbym specjalistyczne już kierunki geodezyjne wybranej uczelni wyższej lub wybranie pokrewnego kierunku - albo ogólnobudowlanego, albo związanego z budową szlaków drogowych, kolejowych, czy budowy szlaków wodnych. Bardzo ciekawym uzupełnieniem średniego wykształcenia geodezyjnego jest studiowanie prawa administracyjnego na uniwersytetach.

 

 

nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości