W Polsce istnieje bardzo ciekawe rozwiązanie prawne dotyczące zabudowy na gruncie nie będącym wlasnością inwestora. Polega to na uztanowieniu prawa użytkowania wieczystego. Właścicielem gruntu jest Skarb Państwa lub gmina. A jeżeli grunt jest przeznaczony pod budownictwo, taki grunt może być oddany pod zabudowę bez koniczności przekazania prawa własnosci.
Przyjęto proste rozwiązanie, że inwestor wystepuje o użytkowanie gruntu w trybie użytkowania przekraczajacego 40 lat. Po tym czasie może użytkowanie kontynuować, o ile wystąpi z odpowiednim uprzedzeniem o przedłużenie instytucji użytkowania wieczystego.
Jednak wielu właścicieli nieruchomości, czyli zabudowań wzniesionych na gruncie uzyskanym w trybie umowy użytkowania wieczystego z prawem zabudowy gruntu chciałoby być pełnoprawnym właścicielem całości nieruchomości. Aby tak nie było, administracja państwowa przez wiele lat utrzymywała status własności państwowej i brak woli na zmianę tego stanu. Właściciel obiektu był zobowiazany co corocznego wnoszenia opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu...
Rząd postanowił zmienić zasady korzystania z gruntu państwowego lub gminnego zabudowanego na cele mieszkaniowe i przekształcić umowy o użytkowanie wieczyste gruntu w prawo własności z mocy ustawy uwłaszczajacej. Takie próby były już podejmowane, ale zakończyły się niepowodzeniem z braku woli politycznej gremiów zarządzjących państwem. Determinacja władzy jest tak wielka, że zamierza uwłaszczyć gruntem pod zabudową mieszkaniową i ma to stać się w ciągu najbliższych lat.
Czytaj więcej:
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych. Z mocy prawa zostaną one uwłaszczone na gruncie, na którym stoi dom.
http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/rewolucja-na-rynku-nieruchomosci-wieczyste-uzytkowanie,2316521,4206
Inne tematy w dziale Rozmaitości