Energia mechaniczna pozwoliła na przetwarzanie produktów na skalę przemysłową. Pierwsze zastosowania związane z przetwarzaniem energii, to na przykłąd koło wodne napędzające cały system nawadnia pól w starożytnym Egipcie.
Koło wodne w Europie pozwalało na mielenie ziarna na chleb, śluzowanie statków czy też pracę kuźni. Specjalnej konstrukcji pompa sprężająca powietrze pozwalała na zbudowanie silnika powietrznego, gdzie sprężone powietrze napędzało tłok w ruchu posuwiście-zwrotnym i przy wykorzystaniu koła zamachowego możliwe było wytwarzanie tkanin w ilości już nieograniczonej.
Energia spadającej wody napędzającej turbinę generatora prądu wygenerowała nowy rodzaj energii - elektrycznej, wcześniej nie znanej.
Gdy tak rozważamy te różne rodzaje energii, zapominamy o prostym sposobie zwiększenia wydajności procesu. Gdy opanowano technologię wykorzystania pary wodnej, istotnego znaczenia nabrała ilość wytworzonego ciepła z jednostki surowca energetycznego. Okazuje się, że inna jest wydajność energetyczna węgla, a inna jest wydajność energetyczna gazu. Próbie gazowania poddano różne surowce - wśród nich węgiel kamienny, drewno czy też odpady pochodzenia biologicznego.
Przy określonej temperaturze i przy kontrolowanym dostępie powietrza do zgazowywanej substancji wytwarza się tlenek węgla. Ten gaz można sprężać i przesyłać albo w butlach, albo przewodami nawet na znaczne odległości. Uważam, że warto jest zrewidować pomysł wprowadzenia gazu ziemnego z terenów Rosji przy rezygnacji z gazu generatorowego produkowanego w lokalnych gazowniach (tzw. gaz świetlny).
Myślę, że w chwili obecnej warto powrócić do zgazowania węgla wydobywanego w polskich kopalniach, zamiast przewozić go do lokalnych gazowni (a wszystkie zostały pochopnie zlikwidowane) można wykorzystać istniejącą sieć dystrybucji gazu ziemnego do dystrybucji gazu produkowanego na bazie polskiego węgla kamiennego.
Czy należy odbudować zlikwidowane gazownie lokalne ?
Myślę, że na tak postawione pytanie odpowiedź może być jedna. Jeżeli jest w pełni funkcjonująca sieć dystrybucji, to pozostaje jedynie zastanowić się, jakie należy podjąć inwestycje, aby zamiast rosyjskiego gazu ziemnego dostarczyć odbiorcom gaz świetlny produkowany z surowca pozyskanego w kraju.
Osobnego zastanowienia wymaga wykorzystanie gazu uzyskanego na podstawie rozkładu biologicznego. W tym przypadku mamy do czynienia z metanem, który podobnie, jak gaz ziemny czy gaz generatorowy, może być przesyłąny istniejacą siecią dystrybucji gazu. Pozostaje tylko rozważyć, czy jest to na tyle bezgieczny gaz, że można z niego korzystać na ogólnych zasadach wykorzystania paliw gazowych.
Jeżeli ktoś znajdzie termin "gaz dla celów energetycznych", "gaz ziemny", "gaz świetlny, "gaz generatorowy" - to należy traktować go jako podstawowy surowiec niezbędny do zapewnienia samowystarczalności energetycznej państwa.
Źródło bibliograficzne:
wybrane artykuły pod tagiem [gaz generatorowy].
Inne tematy w dziale Rozmaitości