Blog
biznesik
Prezes Zarządu
Prezes Zarządu właściciel firmy, szef
2 obserwujących 261 notek 81012 odsłon
Prezes Zarządu, 21 marca 2017 r.

Jest już nowy polski samochód...

991 27 1 A A A

Właśnie zaprezentowano pierwszy model samochodu elektrycznego wykonanego w pełni przez polskiego producenta. Model jest oparty na wersji Fiata 500 montowanego w Tychach w Fabryce Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej [1].

Parametry samochodu o masie około jednej tony - to maksymalna prędkość ok. 130 km/h i przejazd między doładowaniami rzędu 100 km.

Z założenia ten model jest dostosowany do zewnętrznego doładowywania baterii i zaprojektowano go jako auto typowo miejskie. Rozważając jego rozwiązania techniczne - czas dojazdu od jednego do kolejnego miejsca nie przekracza 20-30 minut, po czym samochód jest parkowany przez kilka godzin.

System doładowywania baterii wymaga jednak inwestycji. Najłatwiej wykorzystać duże powierzchnie garażowe przy wielkopowierzchniowych placówkach handlowych. Czas "wędrówki" po takim sklepie często wynosi dwie-trzy godziny - które można wykorzystać do doładowania akumulatora.

Poza tym posiadamy wiele miejsc parkingowych wzdłuż otwartych terenów zielonych - tam można ulokować ogniwa fotowoltaiczne zasilające sieć doładowywania przy najbliższym parkingu.

Samochód - który służy do dojazdu do miejsca pracy i z powrotem - może być wykonany w tak prosty sposób. Z chwilą upowszechnienia się takiego modelu - powstanie ogromna sieć stanowisk z możliwością doładowania samochodu elektrycznego. Niezależność od sieci energetycznej to dodatkowy atut. Niewykluczone, że powstaną indywidualne ogniwa fotowoltaiczne wbudowane wprost w nadwozie - wtedy nawet zaparkowany "pod chmurką" samochód będzie doładowywał się w miarę potrzeb - a parkowanie pod gołym niebem jest raczej powszechne.

image

http://1.s.dziennik.pl/pliki/9990000/9990877-900-554.jpg

Warto dodać, że jest już wiele rozwiązań konstrukcyjnych z wykorzystaniem samochodu z napędem elektrycznym oraz spalinowym - przełączanymi automatycznie.


[1]

http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-informacje/warszawa-zaprezentowano-pierwszy-polski-samochod-elektryczny/


http://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/545389,samochod-elektryczny-polska-fabryka-samochodow-elektrycznych-w-bielsku-bialej.html
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Aktualnie nauczyciel zawodu

Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
1 I - 31 XII 2017 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2017 r. - 2650.
w 2016 r. - 3040

w 2015 r. - 319

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "w minimalnym stopniu uwalnia " Zatem z emalii na powierzchni naczyń uwalnia się jakaś...
  • Procedura była prosta - kredytobiorca występował o kredyt na podstawie zawyżonego...
  • @Arek Pruszyński "Znowu Pan poprzekręcał." Co to znaczy: "Znowu Pan poprzekręcał."...

Tematy w dziale Gospodarka