Blog
biznesik
Prezes Zarządu
Prezes Zarządu właściciel firmy, szef
2 obserwujących 261 notek 81012 odsłon
Prezes Zarządu, 30 kwietnia 2017 r.

Samochód dla polskiej Policji

529 3 0 A A A

Myślę, że warto jest przypomnieć samochody polskiej Milicji Obywatelskiej i jej następczyni  - Policji. Tak rozważając temat warto jest zastanowić się - od czego tutaj zacząć. Nie można pominąć historycznego wątku tej organizacji. W zasadzie postanowiłem z różnych przyczyn pominąć okres sprzed roku 1918, ponieważ wtedy państwo polskie jako takie nie istniało i w tym czasie trudno byłoby określić zadania policji w Polsce jako działalność państwa polskiego. Był to jednak organ funkcjonujący pod nadzorem administracji państwowej w danym zaborze. Działalność tych instytucji zmierzała do wykrywania wszelkich ruchów zmierzających do sprzeniewierzenia się "legalnej" władzy - jednak narzuconej narodowi polskiemu wbrew jego woli. Stąd i represje władzy także stanowią zupełnie odrębny temat.

Rozpoczęcie działań wojennych w 1914 roku doprowadziło do wzrostu nastrojów ogólnonarodowych i wzmogło nadzieję na odzyskanie państwowości polskiej jako bytu już niezależnego. Nieustające działania polityków tak w poszczególnych zaborach, jak i Polaków stale przebywających za granicą państwa polskiego zbiegły się z osłabieniem struktur państw uczestniczących w działaniach wojennych.  W tym też czasie (lata 1918-1920) doszło do oddolnego tworzenia się zalążków autonomicznej władzy polskiej. Samorzutnie powstające komitety ukonstytuowały się i jednocześnie tworzono zalążki administracji - już polskiej.

Proces ten nie był prosty i szybki. Kolejne obszary ogłaszały - najpierw swoją niezależność od administracji państwa zaborczego i następnie deklarację podporządkowania się nowej władzy już w Państwie polskim, która zostanie utworzona mocą odrębnych postanowień.

Jednym z elementów tej organizacji było tworzenie oddziałów strzegących porządku i bezpieczeństwa - często określanych terminem "milicji ludowej" w odróżnieniu od Policji jako systemu prześladowania polskiego narodu we własnym państwie. Ostatecznie, po utworzeniu rządu pod przywództwem Józefa Piłsudskiego, doszło do utworzenia nowego kodeksu praw, nowego systemu prawnego i jednocześnie wspólnych dla całego terytorium uwolnionej od zaborców Polski organów państwowych.

Zabezpieczenie porządku na terenie kraju należało do struktur samorządowych, powoływano Milicję Ludową lub Milicję Miejską i dopiero w 1919 roku zakończono tworzenie "Policji Komunalnej", której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa obywateli na terenie tworzącego się państwa [1].

Ostatecznie w 1919 roku rozpoczęto formowanie nowego systemu bezpieczeństwa państwa i latem tego roku utworzono Policję Państwową mocą ustawy. Policja Państwowa przejęła wszystkie funkcje dotychczasowych straży miejskich występujących pod różnymi nazwami "milicji - ludowej czy też miejskiej". Od tego czasu obrona terytorium państwa została przejęta przez państwo i zwolniono z tego zadania samorządy lokalne.

Tak tworzony system Policji Państwowej przetrwał do 31 sierpnia 1939 roku i z chwilą wybuchu II wojny światowej wielu funkcjonariuszy zostało zmobilizowanych do oddziałów wojskowych, duża część polskich policjantów została początkowo wycofana w głąb kraju, by stamtąd wziąć udział w walkach obronnych. Po 17 września wielu funkcjonariuszy Policji Państwowej zostało zdemobilizowanych i kiedy wrócili oni do swoich domów, tam zostali zatrzymywani przez służby policyjne najeźdźców, szczególnie miało to miejsce na obszarze zaanektowanym przez Związek Radziecki.  NKWD starannie wychwytywała wszystkich urzędników "byłego" państwa polskiego - także i członków Policji Państwowej. Ich los często pozostawał nieznany do końca wojny, a wielu z nich zostało internowanych w obozach NKWD i ich szczątki odnaleziono w masowych mogiłach Katynia pod Smoleńskiem.

Osobnego rozpatrzenia wymaga okres już po 8 maja 1945, kiedy to po przejściu frontu trzeba było odbudowywać struktury państwa. Jedną z formacji, którą utworzono, była Milicja Obywatelska - organ powołany do ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Do Milicji Obywatelskiej angażowano młodych chłopców, z których wielu zginęło na posterunku w walce z bandytami ukrywającymi się już po zakończeniu działań wojennych, wielu zginęło w działaniach przeciwko pospolitym przestępcom.

Do Milicji Obywatelskiej przyjmowano również zdemobilizowanych żołnierzy, którym trudno było znaleźć pracę w zawodzie - którego nie udało się im  zdobyć z uwagi na udział w wojnie - jako żołnierze czy też w walkach partyzanckich a z racji wieku dorośli wprost do żołnierskiego obowiązku.

W tak naturalny sposób do Milicji Obywatelskiej trafiły pojazdy zwalniane ze służby w wojsku. Wkrótce też Milicja została doposażona w samochody wyprodukowane już po wojnie, w odbudowywanych zakładach przemysłowych.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Aktualnie nauczyciel zawodu

Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
1 I - 31 XII 2017 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2017 r. - 2650.
w 2016 r. - 3040

w 2015 r. - 319

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "w minimalnym stopniu uwalnia " Zatem z emalii na powierzchni naczyń uwalnia się jakaś...
  • Procedura była prosta - kredytobiorca występował o kredyt na podstawie zawyżonego...
  • @Arek Pruszyński "Znowu Pan poprzekręcał." Co to znaczy: "Znowu Pan poprzekręcał."...

Tematy w dziale Gospodarka