Prezes Zarządu Prezes Zarządu
241
BLOG

prosta Spółka Akcyjna

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Polskie władze zapowiadają wprowadzenie Prostej Spółki Akcyjnej, co powinno ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak wiadomo, kodeks spółek handlowych przewiduje zakładanie przedsiębiorstw będących własnością/współwłasnością kilku osób.


Tradycyjne pojmowanie terminu "przedsiębiorstwo" polega na zależności personalnej właściciela firmy z kapitałem założycielskim oraz zarządem firmy. W zasadzie jest to przedsiębiorstwo posiadające jednego właściciela bądź co najmniej dwóch współwłaścicieli odpowiadających w całości swoim majątkiem za zobowiązania firmy.

Nie zawsze jednak właściciel jest zainteresowany takim rozwiązaniem, często jest to osoba posiadająca znaczącą ilość gotówki, którą zamierza pomnażać bez osobistego zaangażowania się w prowadzenie przedsiębiorstwa. Taką możliwość dają albo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, albo spółka akcyjna. Różnica między tymi rodzajami spółek kapitałowych jest prosta. Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się z sumy udziałów poszczególnych udziałowców spółki. Nie ma przeszkód, aby cały majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniósł tylko jeden wspólnik w całości.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podobnie z tym, że o ile w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy uczestniczą w zarządzaniu spółką a ich udział jest niezbywalny, to w spółce akcyjnej majątek spółki tworzą akcje - z reguły "na okaziciela" a same akcje mogą być przedmiotem niezależnego obrotu. Posiadacz akcji ogranicza swój udział w przedsiębiorstwo do wniesienia kapitału niezbędnego na zakup akcji, korzysta z udziału w zyskach przedsiębiorstwa i odpowiada za zobowiązania spółki jedynie w granicach kwoty przeznaczonej na zakup dowolnej ilości akcji. Jest uprawniony do osobistego udziału w corocznym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Akcje te może uważać jako lokata własnego kapitału i ich ilość decyduje o sile jego głosu w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkład wymagany przy zakładaniu spółki jest znacznie niższy, aniżeli w przypadku zakładania spółki akcyjnej. O minimalnej wartości kapitału spółki decyduje ustawa "kodeks spółek handlowych" z 2000 roku z późniejszymi zmianami, która też zastąpiła Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej "Kodeks Handlowy" z  1934 roku.


Różne uwarunkowania doprowadziły do poważnych utrudnień w prowadzeniu przedsiębiorstw, w szczególności w zakładaniu takich przedsiębiorstw przez pojedyncze osoby. Aby ułatwić założenie własnej firmy, należy zmienić zasady wniesienia kapitału zakładowego. Dzisiaj deklaracja wniesienia własnej pracy jest już niewystarczająca do powołania do życia własnego przedsiębiorstwa. Niezbędne jest dofinansowanie "z zewnątrz..."

Jeżeli ktoś zna historię dużych inwestycji, bez trudu zwróci uwagę na sposoby powoływania różnych "towarzystw.. na rzecz wybudowania czegoś, co miałoby służyć lokalnej społeczności i ostatecznie stworzyło potężny zespół przejęty przez państwo z uwagi na interes społeczny. Takimi przykładami są na przykład towarzystwa ubezpieczeniowe, przedsiębiorstwa komunikacyjne czy też duże przedsiębiorstwa wydobycia surowców...

W czasach, kiedy ruszyły pierwsze  - dosłownie  - "lokomotywy" - lokalne społeczności zakładały towarzystwo na rzecz zbudowania pierwszych linii kolejowych. Podobnie było też z budową pierwszych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej czy też przedsiębiorstw zajmujących się transportem lotniczym...

Grupa inicjatywna zakładała towarzystwo na rzecz określonej inwestycji i prowadziła kampanię reklamową w celu pozyskania środków na realizację zamierzenia. Z chwilą, kiedy uzyskała niezbędną ilość gotówki, towarzystwo przystępowało do zlecania pierwszych prac projektowych, pozyskania niezbędnych terenów i ostatecznie inwestowała w zakup niezbędnego sprzętu. Zarząd towarzystwa oferował zakup "cegiełek", które były formą darowizny na rzecz towarzystwa i często, aby zachęcić inwestorów do powierzenia swoich pieniędzy - deklarowały udział w podziale zysków, gdy takie będą już osiągane. Ta forma pozyskania środków na realizację celu była znana jako sprzedaż "akcji" - czyli dokumentu uprawniającego do wypłaty części zysku po realizacji inwestycji i podjęcia uchwały o podziale osiągniętego zysku.

Mijały lata i o niektórych formach finansowania w zasadzie zapomniano. Teraz rząd zamierza przywrócić tę zapomnianą formę pozyskiwania środków dla osób zamierzających podejmować się nowych rozwiązań gospodarczych. Koncepcja przewiduje możliwość założenia Prostej Spółki Akcyjnej, gdzie właściciel będzie mógł emitować własne akcje i w ten sposób pozyskiwać środki na finansowanie własnej działalności.

Przewiduje się możliwość kilkukrotnej emisji własnych akcji zwiększając co pewien czas kapitał obrotowy PSA (prostej spółki akcyjnej) - na podstawie zmieniającej się sytuacji kapitałowej przedsiębiorstwa. Nowatorskim elementem tego rozwiązania jest możliwość emisji akcji na podstawie potencjału produkcyjnego takiej spółki, bowiem dzisiaj właśnie wiedza i doświadczenie właściciela firmy są najważniejszym atutem o znaczeniu gospodarczym.

Przykład jest nad wyraz prosty.

Zastanówmy się nad najprostszym przykładem awarii w mieszkaniu, kiedy zatka się kibel. Tu trzeba fachowca, który będzie umiał usunąć usterkę sprawnie i bez rozbijania kosztownej architektury łazienki czy ubikacji. Wystarczą tutaj wiedza - co należy wlać do ubikacji, mieć ze sobą właściwą ilość takiej substancji i przyjechać do klienta natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia.

Do realizacji takiego celu potrzebne są środki finansowe na zgromadzenie odpowiedniej ilości chemikaliów zdolnych rozpuścić każdą ilość substancji organicznej, odpowiednie ubranie ochronne oraz samochód, aby możliwie szybko dotrzeć na miejsce awarii.

Wiemy doskonale, jak drogie są środki chemiczne i jak trudno jest kupić je w sytuacji, gdy "dojdzie do katastrofy"... A samochód musi być sprawny.

Zatem, jeżeli ktoś zdecyduje się wykupić akcje wyemitowane przez pana hydraulika w zamian za udział w jego przedsięwzięciu - to oto nagle powstaje firma usługowa zdolna do świadczenia usług po konkurencyjnych cenach - ma ona niezbędny kapitał i jest gotowa do natychmiastowego wyjazdu...


Innym przykładem jest działalność wydawnicza. Nie raz bierzemy do ręki interesującą nas książkę, wydrukowaną całkiem przyzwoicie a wygląda ona tak, jakby nikt nie sprawdził tekstu powierzonego drukarni do wydrukowania...

Tu przedsiębiorstwo wydawnicze bazuje na wiedzy właściciela firmy, bo komputer nie jest aż tak bardzo drogi jako inwestycja. Problemem jest posiadanie lokalu w lokalizacji dogodnej dla przyszłych zleceniodawców. Dofinansowanie takiej małej firmy wydawniczej jest wątpliwe - bo niby skąd zwrot kapitału przy braku chętnych do czytania książek... Ale możliwość zainwestowania w akcje takiego małego wydawnictwa w przyszłości mogą dać całkiem niemałe profity... i w ten sposób osoba z wykształceniem filologicznym może zdobyć dla siebie miejsce pracy i wkrótce zatrudnić kolejnych pracowników...  W przypadku takich firm inwestycja nie wymaga dużych nakładów na sprzęt biurowy a całość pracy opiera się na poziomie wykształcenia personelu...

Wiele osób posiada wykształcenie pozwalające na świadczenie usług w zakresie różnych porad... Skąd zdobyć środki na inwestycję w lokal ? Często sytuację ratuje możliwość wynajęcia pokoju w specjalnie wybudowanym budynku z przeznaczeniem na cele biurowe, o dobrej lokalizacji w centrum miasta... Jeżeli osoby zaprzyjaźnione dofinansują przyszłego lekarza czy też prawnika w zamian za udział w zyskach jego przedsiębiorstwa - to mamy kolejne przykłady możliwości inwestycji w wykształcenie, bo tutaj tylko wiedza osobista decyduje o sukcesie gospodarczym. Myślę, że takich przykładów można podać dużo więcej. To, czego brakuje dzisiaj na start, to gotówka niezbędna na rozpoczęcie działalności gospodarczej. A po okresie wstępnej działalności albo firma będzie zdolna wykupić swoje akcje i już nie dzielić się swym dochodem, albo też zostanie zlikwidowana i zniknie z rynku ze stratą do wysokości zakupu akcji takiej firmy. Sam przedsiębiorca będzie świecił jednak oczyma za swoją nieudolność...


http://biznes.interia.pl/firma/news/wygodne-narzedzie-dla-mlodych-firm-innowacyjnych,2569197,1852


zobacz też:

https://www.google.com/search?q=predsi%C4%99biotstwa+startup&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b


nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka