Blog Kulinarny
O finansach i nie tylko
0 obserwujących
5 notek
2719 odsłon
  84   0

Jaki jest polski system emerytalny, a jaki powinien być?

Pytanie pada w chwili ukazania się projektu ustawy o indywidualnych produktach emerytalnych oferowanych w Unii Europejskiej. Nowa propozycja oznaczona jest skrótem (OIPE) i stara się wpisać w architekturę systemu oszczędzania na cele emerytalne.

Jaki jest obecny system?

Skomplikowany

ZUS, OFE, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE-IKE, OIPE: trzy- i cztero-literowe skróty opisują nasz dzisiejszy i jutrzejszy system emerytalny. System, który brzmi jak kod do odkrycia zagadki lub odszyfrowania ukrytego przekazu. Pod każdym ze skrótów kryje się mnóstwo paragrafów, szczegółów, wyjątków, powiązań, wyróżników. Konia z rzędem temu, kto zręcznie się w tym labiryncie poruszając, jest w stanie pokazać właściwą drogę nieznajomemu.

Odstrasza

Sama myśl o konieczności zrozumienia wszystkich niuansów odstręcza od korzystania. Jak mus to mus, czytaj: ZUS. Ewentualnie OFE. Ale dobrowolnie? Stąd m.in. niska popularność rozwiązań fakultatywnych – niskie uczestnictwo programów pracowniczych (PPE, PPK) czy indywidualnych (IKE, IKZE).

Zmiany OFE, które przeniosły część środków do ZUS a resztę zamierzają skierować na konta IKE wzbudziły wiele pytań o kwestię własności pieniędzy. Ustawodawca najnowszych rozwiązań pracowniczych (PPK) został zmuszony do zagwarantowania prywatności wpłat w ustawie.

Podejrzany

Czy można zaufać tak skomplikowanej układance i powierzyć oszczędności na starość? Czy pieniądze tak gromadzone są wolne od zakusów polityków i gwarantują pewną wypłatę w odległej przyszłości? Wiele pracowników i przedsiębiorców zadaje sobie podobne pytania ale czy znajduje odpowiedzi.

System emerytalny w Polsce powinien:

1) być prosty

2) zachęcać do uczestnictwa

3) wzmacniać zaufanie

Polski system kształtował się przez ostatnie 30 lat i wciąż się zmienia. Warto by te zmiany szły w pożądanym kierunku.

Konieczność wprowadzenia europejskich rozwiązań jest okazją dla polskiego ustawodawcy do „dobrej zmiany emerytalnej”. Dlatego należy:

• uprościć - dostosować istniejący produkt (IKE) do nowych wymogów tj. oferowania i transferu do innych krajów EU

• zachęcić do uczestnictwa - podnieść limit wpłat rocznych z 3 do 4 krotności przeciętnego wynagrodzenia

• wzmocnić zaufanie – przez szeroką kampanię edukacyjną, pokazującą rozwiązania jako odpowiedzi na potrzeby różnych grup odbiorców.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo